میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته؛

همکاری ایران با روسیه و مکزیک

همکاری ایران با روسیه و مکزیک

تور و گردشگری: حضور معاون گردشگری در چین، برگزاری نمایشگاه ایران و مکزیک، برگزاری نشست بوم گردی و تفاهم موزه ملی و پژوهشگاه با موزه آرمیتاژ روسیه همچون خبرهای حوزه میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته بود.


خبرگزاری مهر _ گروه جامعه؛ این هفته مسئولان معاونت گردشگری به جز دفتر گردشگری خارجی به کشور چین سفر کردند. علی اصغر شالبافیان معاون گردشگری در این سفر چند برنامه داشت یکی از آنها نشستی با موضوع توسعه همکاریهای گردشگری بخش های خصوصی ایران و چین بود که در این جلسه به قدمت روابط تهران و پکن اشاره نمود و عنوان کرد: مردم ایران و چین اشتراکات فرهنگی زیادی با یکدیگر دارند و به عنوان مثال عید بهاری چین با عید نوروز ایرانیان دارای اشتراکات زیادی است. معاون گردشگری ایران در ادامه ضمن اشاره به این که جاده ابریشم نیز یکی از نمادهای همکاریهای ایران و چین بوده و است، اشاره کرد: در حال حاضر اهتمام دولت ها بر تقویت روابط دو کشور استوار است. شالبافیان افزود: دولت ایران در امتداد افزایش گردشگران و میهمانان از چین همیشه تسهیل ورود گردشگران را در دستور کار خود داشته و بر همین مبنا بصورت داوطلبانه روادید را برای ورود گردشگران چینی بصورت یک طرفه لغو و پروازهای مختلفی را بطور مستقیم به چین دایر کرده است. وی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران بمنظور برگزاری تورهای آشناسازی برای دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری، توراپراتورها، اصحاب رسانه، سلبریتی ها، نمایندگان دولتی، اینفلئونسرها و … با هدف اطلاع رسانی، معرفی و شناسایی ظرفیتهای گردشگری کشور برای طرف چینی اقدامات مناسبی را در برنامه های کاری خود قرار داده است. معاون گردشگری ایران اظهار داشت: همین طور حضور در نمایشگاه های بین المللی دو کشور یکی دیگر از این زمینه های همکاری فیمابین بوده که همیشه بخش خصوصی دو کشور در آن شرکت داشته اند. شالبافیان در ادامه با تاکید براینکه دو کشور ایران و چین می توانند زمینه ساز حرکت های بزرگی در حوزه توسعه گردشگری در منطقه اوراسیا باشند، اضافه کرد: دیدارهای منظم و مستمر مسئولان بخش خصوصی و دولتی دو طرف از کشورهای یکدیگر عامل بسیار مهمی برای ایجاد راهکارهای جدی در حوزه توسعه صنعت توریسم است و نشست امروز بخش خصوصی ما و چین در امتداد همین ادعا است.
ایران عضو مؤسس اتحادیه بین المللی گردشگری جاده ابریشم شد علی اصغر شالبافیان معاون گردشگری کشور ضمن اشاره به اتحاد بین المللی شهرهای گردشگری جاده ابریشم در سال ۲۰۲۳، اظهارداشت: این ائتلاف که از روز گذشته جمعه دهم شهریورماه ۱۴۰۲ کار خودرا آغاز نموده به ابتکار دولت چین شکل گرفته و در آن ۵۷ شهر از ۲۶ کشور حضور دارند که امکان عضوگیری جدید نیز وجود دارد. وی ضمن اشاره به حضور ایران به عنوان یکی از اعضای مؤسس اتحاد بین المللی شهرهای گردشگری جاده ابریشم در سال ۲۰۲۳، افزود: سمنان به عنوان نماینده ایران عضو این ائتلاف است. این حضور فرصتی را در اختیار جمهوری اسلامی ایران قرار می دهد تا بتواند ظرفیتهای گردشگری خودش را با تکیه بر جاده ابریشم و سمنان معرفی و برنامه های آتی خودرا درباب میزبانی شهردارهای عضو این اتحاد اعلام نماید.
نرخ گاز برای تأسیسات گردشگری یک چهارم تعرفه بخش صنعت تعیین شد در این هفته اسماعیل برات معاون نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار داشت: بخشنامه نرخ تعرفه گاز مصرفی صنایع و خدمات به تصویب هیأت وزیران رسید و خوشبختانه با پیگیری های ضرغامی، نرخ بهای گاز مصرفی تأسیسات گردشگری به میزان یک چهارم نرخ صنعت کاهش پیدا کرد. برات ضمن اشاره به پیگیری های انجام شده در این حوزه اضافه کرد: بخشنامه اجرائی جز ۱ بند الف تبصره ۱۴ قانون بودجه سال ۱۴۰۲ که در خرداد ماه سال جاری تصویب شده بود، سبب شد که نرخ گاز مصرفی تأسیسات گردشگری افزایش پیدا کرده و برمبنای واحد به مبلغ ۶ هزار ریال تعیین شود و این مساله سبب افزایش تعرفه هتل ها و تأسیسات گردشگری شد و در قبوض گاز ماه های تیر و مرداد اعمال شد، بدین سبب در پروسه اصلاح بخشنامه مزبور، نظر وزارتخانه لحاظ شد و بر این اساس نرخ گاز تأسیسات گردشگری و صنایع دستی به میزان ۱۴۹.۵ ریال تعیین و به تصویب هیأت دولت رسید و در تاریخ ۱۱ شهریور ۱۴۰۲ رسماً ابلاغ گردید. بدین سبب نرخ تأسیسات گردشگری کمتر از یک چهارم تعرفه بخش صنعت شد و این خبر خوبی برای فعالان حوزه گردشگری می باشد. معاون نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری ضمن اشاره به اهمیت این مساله تصریح کرد: یکی از ابزارهای حمایتی برای توسعه گردشگری در کشور، بهره مندی فعالان این صنعت از تسهیلات و تعرفه های انرژی است. سرمایه گذاران بخش خصوصی با در نظر گرفتن توجیه اقتصادی نسبت به سرمایه گذاری در صنایع مختلف اقدام می کنند و یکی از ملزومات و مؤلفه های اصلی تشویق سرمایه گذاران و پشتیبانی از فعالان صنعت توریسم، وجود مشوق های قانونی در حوزه انرژی است.
۴ سال از آخرین نشست شورایعالی میراث فرهنگی می گذرد شورایعالی میراث فرهنگی و گردشگری که با ریاست رییس جمهور یا معاون اول وی و دبیری وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تشکیل شده، ظرفیت بالقوه ای برای سیاستگذاری، نظارت بر اجرای مصوبات، تنظیم گری و تسهیل فعالیتهای بین بخشی و حل مسائل حوزه های میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با مصوباتی در سطح هیئت وزیران است.
چالش های وزارت مذکور مانند غیر دسترس پذیری گردشگری برای عموم جامعه، صدمات جبران نشده همه گیری کرونا به بخش خصوصی حوزه های فعالیتی، عدم مردمی سازی صیانت از میراث فرهنگی و ضعف در زیست بوم کسب و کارهای صنایع دستی، با ظرفیتهای این شورایعالی قابل پیگیری بین دستگاهی است.
اما متأسفانه در دولت سیزدهم تا حالا جلسه ای از این شورایعالی تشکیل نشده است و این عدم تشکیل جلسات به دلایلی همچون ناکارآمدی یا بی نیازی یا هر ادعای دیگر غیرقابل پذیرش و فرصت سوزی است.
مرکز پژوهش های مجلس در گزارش نظارتی بر ماده ۳ قانون تشکیل سازمان میراث فرهنگی و گردشگری به موضوع شورایعالی میراث فرهنگی و گردشگری پرداخته و ضمن ارائه مصوبات این شورا از ابتدا تا کنون نوشته است: شورایعالی میراث فرهنگی و گردشگری با عنایت به حوزه های بین بخشی و نیازمند هماهنگی میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی می تواند به عنوان ظرفیت و راه نجات فعالین حوزه های گردشگری، صنایع دستی و میراث فرهنگی و طبیعی در وضعیت بحرانی و مشکلات اقتصادی باشد.
این شورایعالی هر چند مطابق قانون، الزام مشخصی برای تشکیل تعداد جلسات در سال نداشته است اما از زمان تأسیس با برگزاری هفت نشست تا ۱۶/‏۰۹/‏۱۳۹۸‬ بطور متوسط هر دو سال یکبار تشکیل جلسه داده است. لازم به ذکر است دولت سیزدهم تا حالا هیچ جلسه ای از این شورا را تشکیل نداده است.
امیدواریم تعاونی بوم گردی ها شکل بگیرد این هفته اولین سمینار ملی آموزشی و تجربه های خانه های بوم گردی در سالن آمفی تئاتر وزارت میراث فرهنگی برگزار گردید. در این جلسه مریم جلالی معاون صنایع دستی اظهار داشت: ظرفیت هر کدام از اقلیم ها را باید دریابیم. معاونت صنایع دستی در یک سال اخیر سعی کردیم تا بوم گردی ها را خانه خلاق صنایع دستی اعلام نماییم چون خلاقیت در بوم گردی ها شکل می گیرد. معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به ما این امکان را داد که تسهیلاتی برای بوم گردی ها قائل شویم که به عنوان خانه خلاق تبدیل قصه به محصول را به عهده بگیرند.
مدیریت بحران نداریم روشن بابایی استاد گردشگری هم در این جلسه اظهار داشت: رشته مدیریت بحران در گردشگری نداریم و بنابراین گرفتار سردرگمی می شویم. نسخه سازمان جهانی جهانگردی هم برای ایران جواب نمی دهد چون دنیا می گوید کرونا آمده شما تور را کوچک کنید. ایرانی می گوید قبلاً هم کوچک برگزار می کردم. پس نسخه های ارائه شده متناسب با هر کشور نیست. وی اظهار داشت: امروز وزارت میراث فرهنگی بخشنامه جدیدی درباره ی گردشگری کشاورزی می دهد در اجرا گرفتار مشکل می شوید. ما مشابه هیچ یک از اکولوژها را نمی توانیم در ایران اجرا نماییم.
بوم گردی یک تشکلی دارد که می تواند حرف بزند اعضای این جامعه برای ایجاد ارزش مشترک کنار هم جمع شده اند و در سایه رقابت و رفاقت کار می کنند. از دید یونسکو گردشگری فرهنگی انبوه و خلاق را داریم. استاد گردشگری بیان داشت: گردشگری فرهنگی اصولاً از جاذبه فرهنگی به وجود می آید بحث ما تاریخ و فرهنگ و معماری است. همین طور هسته اولیه برای کار بوم گردی هنر و عناصر اولیه است. پس اگر دنبال گردشگری فرهنگی هستید باید این محورها را دنبال کنید. بابایی بیان داشت: اگر بتوانید کسب و کاری راه اندازی کنید که بابت آن به شما پول بدهند خلاق هستید. این که چه محصول و موادی می تواند مورد نیاز باشد متفاوت است.
انواع مکاتب در ارتباط با طبیعت وجود دارد همچون مکاتب طبیعت ستیز طبیعت گریز طبیعت گرا طبیعت ساز.
تسهیلات یک میلیاردی به بوم گردی های اردکان خبر دیگری که در این جلسه اعلام گردید را محمد رضا دشتی اردکانی نماینده مجلس داد و اظهار داشت: امسال در برنامه هفتم به فصل گردشگری اشاره شده و دولت سیزدهم هم فصل گردشگری را باز کرد. وی ادامه داد: اینروزها خیلی ها به هتل ۵ ستاره نمی روند بلکه دوست دارند به شهرها و روستاها بروند و با مردم محلی ارتباط بگیرند. وی اظهار داشت: من نماینده مردم اردکان هستم. کارخانه ای را در این شهر دیدم گفتم باید هزینه ای را برای بوم گردی ها بدهید. امروز بین یک تا یک و نیم میلیارد تومان به کسانی که می خواهند بوم گردی در شهر اردکان داشته باشند بدون بهره می دهیم.
یک بازیگر به عنوان سفیر بوم گردی ها معرفی شد در همین نشست بوم گردی ها، نعیمه نظام دوست بازیگر به عنوان سفیر بوم گردی معرفی گردید. وی در این مراسم اظهار داشت: وقتی به یک اقامتگاه دعوت شدم گفتم بیایید برای مردم روستا و بوم گردی ها کاری نماییم. تصمیماتی گرفته شد و یک هفته پیش به من گفتند که می خواهیم شما را به عنوان سفیر معرفی نماییم.
مرحله جدید مرمت ایوان کاخ چهلستون اصفهان شروع شد مرمت تزئینات ایوان ستون دار کاخ چهلستون از سال ۱۳۹۶ شروع شد و در ضمن ۶ مرحله مختلف، ۱۲ بخش از ۱۵ بخش سقف چوبی شامل مرمت تزئینات لایه چینی، طلا چسبان و نقاشی به پایان رسید و سه بخش به همراه پیشانی ایوان باقی مانده بود. مرحله هفتم مرمت سه بخش باقیمانده سقف ایوان ستون دار کاخ شامل تثبیت و استواری بخشی تزئینات معماری، موزون سازی رنگی، اصلاح مرمت های گذشته، برداشتن داغ ها، تثبیت و استواری بخشی تزئینات طلا چسبان و لایه چینی و نقاشی است که با عنایت به برنامه ریزی های انجام شده امید است تا آخر سال به پایان برسد.
امضای تفاهمنامه پژوهشگاه میراث فرهنگی با موزه دولتی ارمیتاژ خبر دیگر درباره ی این بود که پژوهشگاه میراث فرهنگی و موزه دولتی ارمیتاژ روسیه با هدف ایجاد همکاری و پژوهش در میراث فرهنگی با موضوعات باستان شناسی، معماری، مرمت، تاریخ و میراث مکتوب تفاهم نامه همکاری امضا کردند.
این یادداشت تفاهم نامه در کشور روسیه با هدف انجام کارآمدترین همکاریهای بشردوستانه و علمی و همین طور بمنظور آموزش و تبادل تجربیات میان مصطفی ده پهلوان رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و میخائیل پیوتروفسکی مدیرکل موزه دولتی ارمیتاژ روسیه منعقد گردید.
برگزاری نمایشگاه مشترک ایران و مکزیک این هفته نمایشگاه عکس «پستال های مکزیک و ایران» نتیجه سال ها تلاش مانوئل سرون از مکزیک و پاتریک رینگنبرگ از سوئیس است. سرون به عکاسی از جاذبه های مردم شناسی، فرهنگ و تاریخ پرداخته و رینگنبرگ نیز ۲۰ سال در ایران عکاسی کرده و او هم به همین مسائل پرداخته است. حالا در باغ موزه هنر ایرانی و گالری پردیس این دو در کنار هم تصاویری را به معرض نمایش گذاشته اند تا یادآور اشتراکات فرهنگی دو کشور باشد. در بعضی از این تصاویر عناصر زیبایی شناسی عکس ها به خوبی دیده می شود چون با یک انتخاب هوشمندانه کنار هم قرار گرفته اند. تصاویری که از زندگی مردم مکزیک حکایت دارد با قصه ای که توسط عکاس مکزیکی برای هر عکس نوشته شده است. در کنار رینگنبرگ نیز تصاویری از ایران عرضه کرده است تا با این تصاویر همخوانی داشته باشند.


منبع:

1402/06/19
13:07:43
5.0 / 5
309
تگهای خبر: آموزش , بازی , باغ , جاذبه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
ttma تور و گردشگری