میراث فرهنگی و گردشگری در هفته ای كه گذشت؛

شوخی وزیر در مورد پیامرسان ها

شوخی وزیر در مورد پیامرسان ها

تور و گردشگری: دعوت عربستان و ایران جهت شرکت در نمایشگاه گردشگری و پیوستن به پرونده افطار، شوخی وزیر در مورد پیامرسان ها و 3 پیک سفر تا پایان مهر همچون خبرهای میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته بود.


خبرگزاری مهر _ گروه جامعه؛ در این هفته در چهل و پنجمین نشست کمیته میراث جهانی یونسکو برگزار شده و ایران نیز در آن حضور دارد. علی دارابی، قائم مقام وزیر و معاون میراث فرهنگی کشور که در رأس هیأتی ایرانی به عربستان سفر کرده است، اظهار داشت: جهت شرکت در چهل و پنجمین نشست کمیته میراث جهانی یونسکو در ریاض هستیم. در این جلسه، چند دستور برای ثبت جهانی «کاروانسراهای ایران»، «منظر فرهنگی ماسوله» و همین طور «الحاق جنگل های دیزمار به جنگل های هیرکانی» پیش رو داریم. در چهل وپنجمین کمیته میراث جهانی یونسکو که از ۱۹ شهریور به میزبانی عربستان سعودی شروع شده است، ۵۰ میراث فرهنگی و طبیعی از بیش از ۴۰ کشور برای ثبت در لیست جهانی یونسکو نامزد شده اند. از این تعداد، ۲۴ پرونده سهمیه اجلاس سال قبل است که به سبب جنگ روسیه و اوکراین به تعویق افتاد و ۲۶ پرونده مربوط به اجلاس سال ۲۰۲۳ است.
دعوت ایران از عربستان برای پیوستن به پرونده ثبت افطار راکان الطوق، دستیار ویژه وزیر فرهنگ عربستان سعودی و احمد بن عبدالعزیز البلیهد، دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو در عربستان با علی دارابی، قائم مقام وزیر و معاون میراث فرهنگی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی دیدار کردند. در این جلسه دارابی بر آمادگی ایران برای بسط کارهای مشترک فرهنگی، توسعه گردشگری، انجام اقدامات مشترک در عرصه میراث فرهنگی از قبیل تهیه پرونده های مشترک ثبت جهانی میراث فرهنگی ناملموس تاکید نمود. دارابی در این ملاقات با اشاره به پرونده پیشنهادی ایران برای ثبت جهانی میراث ناملموس ضیافت افطاری، از عربستان سعودی برای پیوستن به این پرونده دعوت کرد. در این جلسه راکان الطوق نیز بر اهمیت گسترش روابط فرهنگی و گردشگری میان ایران و عربستان تاکید و اظهار داشت: زمینه های مشترک فراوانی در عرصه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ایران و عربستان وجود دارد و پاسداری از میراث ناملموس مشترک مسلمانان همچون ضیافت افطاری از اهمیت بالایی برخوردارست. همین طور الطوق در این جلسه ضمن تقدیم احترامات کشور عربستان سعودی به ایران و خیر مقدم برای حضور در اجلاس کمیته میراث جهانی یونسکو، از ایران برای حضور در نمایشگاه بین المللی گردشگری ۲۰۲۵، که در جده عربستان برگزار می شود، دعوت به عمل آورد. مأموریت به شرکتها برای برگزاری تورهای ارزان ازبکستان این هفته از دیدارهای وزارت میراث فرهنگی خبر آمد. عزیز عبدالحکیمف وزیر اکولوژی، صیانت از محیط زیست و تغییر اقلیم جمهوری ازبکستان با سید عزت الله ضرغامی وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در محل وزارتخانه دیدار و گفت و گو کرد. در این جلسه که بهادر عبدالله اف سفیر ازبکستان در ایران نیز حضور داشت، ضرغامی به اعتقاد عمیق طرفین در تقویت گردشگری و میراث فرهنگی اشاره نمود و به تدوین پیش نویسی بمنظور اجرای تفاهمات مندرج در برنامه همکاری گردشگری که در مسافرت سال قبل ابراهیم رئیسی به امضای طرفین رسید، تاکید نمود. وی با اشاره به اهمیت دیدار رؤسای جمهور در رشد روابط دو جانبه، سفر میرضیایف به تهران و آیت الله رئیسی به تاشکند را نقطه عطفی در روابط رو به رشد دو کشور در حوزه گردشگری عنوان نمود. توسعه همکاریهای گردشگری با کشورهای همسایه، برگزاری تورهای ترکیبی و ارزان زمینی میان ایران، ازبکستان و ترکمنستان، برگزاری اجلاس سه جانبه بمنظور تقویت زیرساخت های ریلی و جاده ای، رفع موانع و تسهیل صدور روادید، اشتراکات و قرابت فرهنگی و تاریخی بین دو کشور، اعلام آمادگی برای اعزام اساتید حوزه مرمت بمنظور انتقال تجارب، برگزاری تورهای آشناسازی، دعوت برای حضور در هشتمین جشنواره بین المللی صنایع دستی و هنرهای سنتی فجر و هفدهمین نمایشگاه گردشگری، تدوین پیش نویس همکاری بمنظور امضای نهایی در زمان حضور در «بیست وپنجمین اجلاس مجمع عمومی سازمان جهانی گردشگری» در سمرقند و ماموریت به شرکت های گردشگری بمنظور برگزاری تورهای ارزان زمینی از موارد مطرح شده از طرف وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در این نشست بود.
۳ پیک سفر تا پایان ۱۵ مهرماه علی اصغر شالبافیان معاون گردشگری کشور با حضور در پنجاه و هفتمین جلسه ستاد هماهنگی خدمات سفر که به مناسبت مدیریت سفرها در دهه پایانی ماه صفر و دهه پایانی ماه شهریور با حضور نمایندگان ۲۸ دستگاه اجرائی در محل سالن خلیج فارس برگزار گردید، اظهار داشت: هم اکنون با سه پیک سفر مواجه هستیم که تعطیلات پایان ماه صفر و تعطیلات نیمه نخست مهرماه را در بر خواهد گرفت. وی ادامه داد: این در حالیست که در تعطیلات پایانی ماه صفر مقصد تعداد قابل توجهی از زائران به سمت شهر مشهد مقدس در استان خراسان رضوی خواهد بود و به تبع این اقدام استانهای همجوار همچون استانهای گلستان، خراسان جنوبی و سمنان نیز در برگیرنده پراکندگی سفرهای این ایام قرار خواهند بود. رییس ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر با توجه به این که زائران ایام پایانی ماه صفر به تدریج از استان خراسان رضوی و استانهای همجوار خارج می شوند، اضافه کرد: برای مدیریت خروج زائران نیاز است ستادهای اجرائی خدمات سفر استانها با اتخاذ تدابیر لازم همچون ادامه فعالیت موکب ها دو الی سه روز بعد از پایان شهادت امام رضا (ع) اقدامی شایسته در میزبانی از زائران انجام دهند. شوخی ضرغامی با رونالدو و پیامرسان های داخلی این هفته وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی یک شوخی قابل تأمل داشت و در جمع خبرنگاران هیأت دولت اظهار داشت: رونالدو اینجا اگر خواست با زن وبچه اش تماس بگیرد می تواند بله و ایتا نصب کند. خیلی هم دلش بخواهد که نصب کند.
شناخت دنیا از ظرفیتهای گردشگری ایران باید افزایش یابد این هفته نشست معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی با برخی از رایزن های فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در کشورهای مختلف، امروز سه شنبه در محل سالن فجر وزارت میراث فرهنگی اجرا شد.
در این جلسه که برخی از مدیران وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و مسئولانی از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی نیز حضور داشتند، درباره ی راهکارهای های تقویت همکاری ها و نیز معرفی داشته ها و ظرفیتهای ایران در سه حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفتگو شد.
علی اصغر شالبافیان معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در این جلسه در سخنانی اظهار داشت: ارتباط بسیار خوبی بین این وزارتخانه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برقرار است. حقیقتاً در این دوره رایزن هایی که اعزام شده اند علاقه و پیگیری مناسبی در عرصه ماموریت های این وزارتخانه دارند.
وی افزود: در دو سال اخیر در عرصه تولید محتوا کوشش های زیادی شده و تولیدات خوبی را در این زمینه داریم و هم اکنون خلأهای موجود در این زمینه جبران شده و معرفی کامل ایران را در یک قالبی تهیه کردیم که به زبان های مختلف در دسترس رایزن های محترم قرار می گیرد و می تواند ابزار مناسبی برای معرفی ایران باشد.
ارتقای روابط فرهنگی ایران و مکزیک در این هفته گییرمو پوئنته اوردوریکا، سفیر مکزیک در ایران اظهار داشت: به نظرم بیش از یک نقطه اشتراک فرهنگی بین ایران و مکزیک وجود دارد. ما چندین نمایشگاه در ایران برگزار کردیم و نمایشگاه عکسی که حالا در باغ موزه هنر ایرانی برپاست هم نشان میدهد که چقدر این دو کشور به هم نزدیک هستند. وی ادامه داد: درست است که این نمایشگاه بصورت انفرادی برگزار شده است ولی ما با وزارتخانه ها و نهادهای مختلف در ارتباط هستیم برای این نمایشگاه نیز تنها با دو نفر عکاس هماهنگ نشده است بلکه این برنامه ها بوسیله وزارتخانه ها انجام می شود. اماکن تاریخی و موزه ها تعطیل است تمامی اماکن تاریخی، موزه ها، پایگاه های ملی و جهانی تحت مجموعه وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی روز پنجشنبه ۲۳ شهریورماه مصادف با رحلت پیامبر اکرم (ص) و شهادت امام حسن مجتبی (ع) تعطیل می باشد. موزه ها، کاخ موزه ها و اماکن فرهنگی تاریخی تحت پوشش وزارتخانه میراث فرهنگی در ایام ۱۴ خرداد به مناسبت رحلت حضرت امام خمینی (ره)، بیست و یکم ماه رمضان به مناسبت شهادت حضرت امام علی (ع)، بیست و پنجم شوال به مناسبت شهادت حضرت امام جعفر صادق (ع)، نهم و دهم محرم به مناسبت تاسوعا و عاشورای حسینی، بیست و هشتم ماه صفر به مناسبت رحلت حضرت رسول اکرم (ص) و شهادت حضرت امام حسن مجتبی (ع) تعطیل می باشد.


منبع:

1402/06/26
08:54:27
5.0 / 5
283
تگهای خبر: باغ , تاریخی , خدمات , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
ttma تور و گردشگری