گفتگوی مهر؛

فرصت ثبت جهانی شدن ماسوله از دست نرفته است

فرصت ثبت جهانی شدن ماسوله از دست نرفته است

به گزارش تور و گردشگری، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان ضمن اشاره به این که هنوز فرصت ثبت جهانی ماسوله از دست نرفته است، اظهار داشت: می توانیم پس از رفع ایرادات باردیگر این پرونده را به جریان بیاندازیم.ولی جهانی در گفتگو با خبرنگار مهر از دیفر شدن پرونده ثبت جهانی ماسوله اطلاع داد و اضافه کرد: این پرونده در سال ۱۴۰۰ زیر نظر اداره کل ثبت آثار تهیه و به یونسکو ارسال شده بود، در چهل و پنجمین اجلاس کمیته میراث جهانی مطرح و دیفر (رفع ایراد و بررسی دوباره در اجلاس سالهای بعد) شد.
مدیرکل میراث فرهنگی گیلان ضمن اشاره به دیفر شدن اثر جهانی ماسوله بیان نمود: دیفر شدن پرونده به این مفهوم است که ایران می تواند بعد از رفع ایرادات مطرح شده باردیگر پرونده را برای ثبت جهانی ارسال نماید.
جهانی با اشاره به اینکه پرونده ماسوله از سال ۲۰۰۷ در لیست موقت ایران برای ثبت در لیست میراث جهانی قرار دارد، اظهار داشت: در سال ۱۴۰۰ پرونده آن به یونسکو ارسال شد تا روند ثبت مورد بررسی و واکاوی ناظران و ارزیابان قرار گیرد و چندین بار هم از این بافت تاریخی بازدید به عمل آمد.
وی افزود: مهرماه ۱۴۰۱ و در حالی که محدودیت های زیادی به علت همه گیری بیماری کرونا وجود داشت، ارزیابی از منظر فرهنگی ماسوله انجام شد و خانم نعمیه بن کاری برای ارزیابی از این منظر به ایران سفر کرد.
مدیرکل میراث فرهنگی گیلان ضمن اشاره به برگزاری چهل و پنجمین اجلاس کمیته میراث جهانی در شهر ریاض عربستان، افزود: بعد از دریافت نظر موافق و مخالف کشورهای عضو که متشکل از ۲۱ کشور منتخب از میان کشورهای عضو کنوانسیون میراث جهانی (مرجع تصمیم گیری قطعی در مورد ثبت یا عدم ثبت جهانی آثار پیشنهادی) پرونده مذکور دیفر شد.
جهانی با اشاره به اینکه فرصت ثبت جهانی شدن ماسوله از دست نرفته است، اظهار داشت: هنوز این فرصت در اختیار ایران قرار دارد تا بعد از رفع ایرادات مندرج در گزارش ایکوموس، پرونده را در اجلاس های بعدی کمیته میراث جهانی مطرح و از آن دفاع کند.
وی ضمن اشاره به ثبت جهانی کاروانسراهای ایرانی، اضافه کرد: پرونده کاروانسراهای ایرانی هم که در اجلاس قبل مطرح شده بود، به ایران برگشت داده شد تا بعد از رفع ایرادات مجدد مطرح شود و خوشبختانه سال جاری این اثر در لیست میراث جهانی قرار گرفت.
مدیرکل میراث فرهنگی گیلان ضمن اشاره به ظرفیتهای و توانمندی های جهانی شدن ماسوله، بیان نمود: ایکوموس نسبت به مدیریت و محافظت از منظر فرهنگی ماسوله اعلام رضایت کرده است.


منبع:

1402/06/30
13:26:55
5.0 / 5
236
تگهای خبر: تاریخی , سفر , فرهنگ , گردشگری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
ttma تور و گردشگری