میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته؛

دو باخت و یک برد در کرسی میراث جهانی

دو باخت و یک برد در کرسی میراث جهانی

تور و گردشگری: ثبت جهانی کاروانسراهای ایرانی و عدم ثبت پرونده دیزمار و ماسوله، کاهش ۹۰ درصدی گردشگران ورودی در کرونا، تعویض فرش های موزه فرش همچون خبرهای حوزه میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته بود.


خبرگزاری مهر _ گروه جامعه؛ در این هفته که هفته ای نفس گیر برای ثبت جهانی آثار ایرانی بود با برگزاری کمیته میراث جهانی یونسکو شروع شد و در آن سه پرونده جهانی مورد بررسی قرار گرفت.
در یکی از این جلسات پرونده ماسوله مورد بررسی قرار گرفت. نماینده ایکوموس در رابطه با ماسوله و منظر تاریخی و فرهنگی آن عرضه کرد و نظرش را در رابطه با عدم ثبت این پرونده داد و در بخشی از گفته های خود از ایران خواست تا توضیحات بیشتری را در پرونده لحاظ کند. ضمن این که باید یونسکو را از هر تغییری در آن آگاه کند. نمایندگان کشورهای مختلف همچون ژاپن، بلژیک، یونان، عربستان و عمان هم در رابطه با این پرونده صحبت کردند بعضی از آنها در موافقت با پرونده و برخی دیگر در مخالفت با آن اظهاراتی را بیان نمودند. در نهایت پرونده ماسوله دیفر شد یعنی رفت تا دو سال دیگر در اجلاس بعدی بررسی شود.
۵۴ کاروانسرای ایرانی جهانی شدند در این اجلاس پرونده ۵۶ کاروانسرای ایرانی در چارچوب یک پرونده از ۲۴ استان ایران عرضه شده بودند اما ایرادهای مختلف به این پرونده باعث شد تا دو کاروانسرای یام و مادرشاه حذف شده و بدین سان ۵۴ کاروانسرا ثبت جهانی شوند. در این اجلاس نمایندگان مختلفی در رابطه با پرونده ایران صحبت کردند همچون اتیوپی، هند، نیجریه و… بعضی از آنها ایراد گرفته و برخی دیگر حمایت کردند. همچون ایراداتی که به این پرونده گرفته شده در رابطه با نام کلی پرونده بود. در واقع نمایندگان و ارزیابان کمیته میراث جهانی یونسکو اعلام نمودند که این نام نمی تواند مفهوم کلی پرونده را بیان کند. همینطور قرار بود هر کشوری با عنایت به شرایط خود، نامزدهایی را معرفی کرده و در رابطه با آن توضیح بدهد ولی ما در این پرونده منطق انتخاب پرونده را نمی دانیم و مطمئن نیستیم که برپایه یک منطق واحد انتخاب شده باشند و به درستی تکامل تاریخی کاروانسراها را نشان نمی دهند هر چند که هر کدام متعلق به دوره های مختلفی هستند. بعضی از کاروانسراها بعنوان هتل لوکس استفاده شده اند ازاین رو نحوه نگهداری از آنها قانع کننده نیست. ازاین رو باید علت انتخاب کاروانسراها به صورت دقیق توضیح داده شوند. بهتر است که از ۳۱ کاروانسرایی که متعلق به دوره صفوی هستند دو کاروانسرای یام و مادرشاه حذف شوند.
پرونده جهانی «جنگل های هیرکانی» گسترش یافت در این اجلاس پرونده الحاق منطقه حفاظت شده دیزمار به پرونده ثبت جهانی جنگل های هیرکانی که با کشور آذربایجان تهیه و عرضه شده بود. اما کارشناس ایکوموس در این برنامه اظهار داشت: در این درخواست ایران ۳ مکان در آذربایجان را معرفی کرده است. در نهایت دو مکان از آذربایجان به پرونده هیرکانی الحاق شد اما پرونده دیزمار رای نیاورد و قرار شد در پرونده ارسباران درج شود.
ساخت پارکینگ در زمینه میراث جهانی شوشتر ممنوع شد این هفته سرپرست پایگاه میراث جهانی سازه های آبی تاریخی شوشتر خبر داد: برپایه نظر شورای فنی این پایگاه، ایجاد پارکینگ در محل پایگاه اقدامی غیراصولی تشخیص داده شد و ساخت آن ممنوع اعلام می شود. امین مهدوی کیا روز ضمن اشاره به ساخت وساز غیر مجاز در زمینه سازه های آبی تاریخی شوشتر اظهار داشت: بر مبنای طرح مصوب عرصه و حرایم میراث جهانی، هرگونه ساخت وساز در زمینه که با هدف خدمات دهی و رفاه حال توریست باشد منوط به تأیید طرح از جانب وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی است. سرپرست پایگاه میراث جهانی سازه های آبی تاریخی شوشتر اظهار داشت: بعد از حضور شورای فنی پایگاه در محل و بررسی های میدانی و جمیع نظرات اعضا، کاربری پارکینگ که مورد توافق قبلی در میان آموزش و پرورش و شهرداری بود مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت که درنهایت اقدامی غیراصولی لحاظ شد. مهدوی کیا بیان نمود: گزارشی مجدد به منظور پیشگیری از ساخت و ساز غیر مجاز تا اصلاح طرح توسط سرمایه گذار، تنظیم و برای پیشگیری از روند کار غیراصولی به اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شوشتر ارسال شد تا اقدامات لازم توسط پایگاه حفاظت صورت گیرد.
عملیات مرمت و ساماندهی قلعه شیاخ دهلران پایان یافت مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ایلام از اتمام عملیات مرمت و ساماندهی قلعه شیاخ واقع در شهرستان دهلران اطلاع داد.
فرزاد شریفی با بیان این خبر بیان نمود: با اعتبار تخصیص یافته به مبلغ ۲ میلیاردریال از محل اعتبارات ملی، عملیات مرمت و سامان دهی قلعه تاریخی شیاخ در روستای بردی بخش زرین آباد شهرستان دهلران به پایان رسید.
مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ایلام اضافه کرد: بعضی از سرفصل هایی که بر روی این بنای تاریخی اجرا شد شامل آواربرداری روی دیوارها و بخش های مختلف قلعه، ترمیم ترک ها و شکاف های بوجود آمده در بدنه دیوارها و … است.
تشکیل ستاد ساماندهی سرویسهای بهداشتی این هفته سید عزت الله ضرغامی وزیر میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری در صفحه مجازی خود نوشت: جلسه ستاد ساماندهی سرویسهای بهداشتی در حضور خودم برگزار گردید. کارهای خوبی انجام شده و در حال انجام می باشد. مساجد و امامزاده های بین راهی، فرصت های خوبی هستند. مساجد اهل سنت در طول روز باز و سرویس هایشان، تمیز است. خیلی از مساجد شیعه، فقط موقع نماز باز است؛ این خوب نیست!
کاهش ۹۰ درصدی ورود توریستهای خارجی به کشور در دوره کرونا در این هفته کرسی ترویجی «اثرات کرونا بر گردشگری و تاب آوری در مقابل شوک های آینده با استفاده از تجارب موفق» به همت معاونت فناوری و کاربردی سازی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری برگزار گردید.
ارشک مسائلی عضو هیأت علمی گروه پژوهشی گردشگری در این جلسه اظهار داشت: امروزه رشد اقتصادی کشورها و نرخ اشتغال میلیونها نفر در اقتصاد جهانی به بخش توریسم و حمل و نقل وابسته شده است؛ این بخش علاوه بر بخش های اصلی گردشگری، (بخش های حمل و نقل، اقامتگاه ها، غذا و نوشیدنی، خدمات پرواز، تفریحات و سرگرمی) بر صنایع و بخش های دیگر همچون مغازه داران، تولیدکنندگان، رستوران ها و … (زنجیره ارزش) هم اثرگذار می باشد.
وی اضافه کرد: بر مبنای داده های سازمان بهداشت جهانی، ویروس کووید -۱۹ تا تاریخ ۱۴ ژانویه ۲۰۲۲، بیشتر از ۳۱۸ میلیون نفر را درگیر خود کرده و قریب به ۵۵۱۸ هزار مرگ را در سطح جهانی به دنبال داشته است، تعداد گردشگران ورودی از آغاز ژانویه ۲۰۲۰ تا سپتامبر ۲۰۲۱ قریب به ۷۶ درصد کاسته شده و بر مبنای داده های سازمان گردشگری جهانی، ورود گردشگران در سال ۲۰۲۰ به مقدار ۳۰ سال قبل برگشته است و ۹۰۰ میلیارد دلار کاهش در حساب های ورودی گردشگران بین المللی بوجود آورده که این مقدار ۹۳ درصد کاهش خدمات صادراتی و ۴ درصد کاهش در تجارت در سال ۲۰۲۰ را به دنبال داشته است.
فرش های موزه فرش ایران تعویض می شود خبر متفاوت این هفته در رابطه با تعویض فرش های موزه فرش بود. محمد جواد اینانلو مدیر موزه اظهار داشت: فرش های داخل موزه تا نوروز سال ۱۴۰۳ با فرش های داخل مخزن تعویض می شود، تا بازدیدکنندگان فرش های دیگری را ببینند و عملاً فرش های داخل مخزن موزه مورد استفاده قرار گیرد. وی ادامه داد: این روند از ۲۸ شهریورماه ۱۴۰۲ شروع شده است و هر روز پنج فرش، از فرش هایی که در موزه نمایش داده می شدند با فرش های موجود در مخزن تعویض خواهد شد.

1402/06/31
13:03:50
5.0 / 5
284
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
ttma تور و گردشگری