در گزارش تور و گردشگری مطرح شد؛

شناسایی دومین شهر زیرزمینی باستانی در تیران و کرون

شناسایی دومین شهر زیرزمینی باستانی در تیران و کرون

به گزارش تور و گردشگری، رییس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان تیران و کَروَن با اشاره به شناسایی دومین شهر زیرزمینی باستانی در این شهرستان، اظهار داشت: قدمت این شهر بعد از تکمیل مطالعات مشخص می شود.محسن مظاهری در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه شناسایی اولیه دومین شهر زیرزمینی باستانی شهرستان تیران و کرون در روستای دولت آباد از توابع بخش کَروَن در حال انجام می باشد، عنوان کرد: پیش از این دستکنده هایی زیر خانه ها شناسایی شده بود اما حالا این دستکنده ها به عنوان شهر زیرزمینی حائز شرایط درحال بررسی است و شناسایی اولیه آنرا انجام دادیم، هیئت دیرینه شناسی استان هم بازدید نمودند.
وی ضمن اشاره به این که مطالعات و مستند نگاری این دستکنده ها با همکاری مرکز دیرینه شناسی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان در حال انجام می باشد تا قدمت آنها را به صورت دقیق تعیین و اعلام نماییم، تصریح کرد: برپایه آن چه که تابحال در شواهد و مستندات وجود داشته و برای قدمت این دستکنده های باستانی تخمین زده می شود دوره اشکانیان مطرح است که این مورد هنوز دقیق نیست.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان تیران و کرون اظهار داشت: قدمت این دستکنده زیرزمینی (شهر زیرزمینی) بعد از انجام مطالعات و گمانه زنی ها، از راه مرکز دیرینه شناسی اداره کل میراث فرهنگی به صورت رسمی اعلام خواهد شد.
مظاهری اضافه کرد: آن چه که حالا مشخص است، حدود ۱۰ هزار متر مربع زیر مساحت روستای دولت آباد را دستکنده های باستانی تشکیل می دهد که به صورت یک شهر زیرزمینی بوده است.

وی ادامه داشت: بر مبنای نوع سازه و معماری، نوع تونل های بوجود آمده و سنگ ها و حفره های موجود تخمین زده شده که این شهر تقریبا به حدود دوره اشکانیان باز می گردد در حالیکه بیشتر این دستکنده ها در طول تاریخ مورد استفاده مردم بوده و بعضاً به عنوان انبار، مرکز نگهداری دام یا حتی بعضاً مسدود بوده است.
رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان تیران و کرون تصریح کرد: با عنایت به این که دستنکده ها زیر خانه ها بوده این ها با دیوار کشی از هم جدا شدند که مقرر است همه این ها بازگشایی و به هم متصل شوند. که به عنوان یک مجموعه واحد معرفی شود.

مظاهری افزود: تابحال از شواهد و مستندات داده هایی بدست آمده است اما قدمت این شهر زیرزمینی را باید دقیق تر و علمی تر اعلام نماییم که شک و شبهه نباشد؛ حتی در جست وجوی شواهدی از دوره قبل تر از اشکانیان هستیم و اگر به آنها هم دست آمد اعلام خواهیم کرد.
رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان تیران و کرون، احتمال وجود آثاری از دستکنده های زیرزمینی در ارتباط با دوره های قبل از اشکانیان را رد نکرد و اظهار داشت: باید توجه داشت که شهر زیرزمینی کردعُلیا در فاصله چهار- پنج کیلومتری روستای دولت آباد است و شهر زیرزمینی شناسایی شده با شهر زیرزمینی کردعلیا به لحاظ نوع مهندسی شهرسازی و معماری مشابهت های زیادی دارند.

مظاهری اضافه کرد: با عنایت به این که قدمت شهر زیرزمینی کردعلیا در ارتباط با دوره اشکانی اعلام شده، برخی کارشناسان شهر جدید را هم هم عصر و دوره با همان شهر زیرزمینی قبلی دانستند و حتی گمانه زنی هایی درمورد ارتباط بین این دو شهر وجود دارد اما هنوز مستند نیست.


منبع:

1402/07/14
23:56:30
5.0 / 5
303
تگهای خبر: زمین , فرهنگ , قدمت , گردشگری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
ttma تور و گردشگری