میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته؛

هفت روز برای گرامیداشت گردشگری

هفت روز برای گرامیداشت گردشگری

به گزارش تور و گردشگری، صدور یک هفته ای ویزای ایران، وضعیت نامناسب نقش رستم، همایشی برای قدردانی از نویسندگان پرونده کاروانسراها و برنامه های هفته گردشگری همچون خبرهای حوزه میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته بود.


خبرگزاری مهر _ گروه جامعه؛ در این هفته کمیسیون ملی یونسکو ایران اعلام نمود که از برگزاری دومین جشنواره ملی چندرسانه ای میراث فرهنگی حمایت می کند اما این حمایت در قالب حمایت معنوی است. این خبر را ثمانه یزدانی، معاون بین الملل کمیسیون ملی یونسکو ایران در نامه ای به علیرضا تابش، دبیر دومین جشنواره ملی چندرسانه ای میراث فرهنگی اعلام نموده و گفته کمیسیون ملی یونسکو به عنوان سازمانی که کارکرد اصلی آن پیشبرد همکاریهای فرهنگی میان کشورها بوسیله شناختن و شناساندن عناصر فرهنگی مشترک است؛ از سویی متناسب با نیازهای بومی اهداف و برنامه های یونسکو را در سطح ملی معرفی می کند و از طرفی دیگر وظیفه تبیین برنامه ها و دستاوردهای کشور در سطح بین الملل را بر عهده دارد. آسیب به آثار باستانی «نقش رستم» در این هفته خبرگزاری مهر در گزارش تصویری به موضوع نقش رستم شیراز به عنوان محوطه ای تاریخی در کوه های استان فارس پرداخت که طبق این تصاویر شاهد به وجود آمدن شکاف های گوناگون و بالطبع نشست و فرونشست زمین در این بنای تاریخی هستیم که در بلندمدت لطمه هایی را متوجه این میراث جهانی خواهدنمود. برخی کارشناسان وجود گوناگون تلمبه خانه ها و برداشت های بی رویه آب های زیرزمینی با مقاصد کشاورزی در اطراف این بنای تاریخی را از عوامل لطمه های به وجود آمده می دانند.
پیشنهاد تشکیل کارگروه لغو روادید بین ایران و عربستان در پی سفر معاون صنایع دستی کشورمان و دیدارش با معاون بین الملل وزارت گردشگری عربستان؛ پیشنهاد تشکیل کارگروه لغو روادید بین ایران و عربستان از طرف مریم جلالی عنوان شد.
این هفته بزرگداشت روز جهانی گردشگری، در ریاض، پایتخت عربستان سعودی انجام شد و مریم جلالی معاون صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به نمایندگی از ضرغامی وزیر میراث فرهنگی در این مراسم شرکت کرد. در این مراسم بیش از ۵۰۰ مقام مسئول و کارشناس از ۱۲۰ کشور جهان در ریاض شرکت کردند و بر اهمیت این روز در شکل دادن به آینده گردشگری جهانی تاکید داشتند. معاون صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در حاشیه این مراسم ضمن گفت و گو با خبرنگاران با قائم مقام وزارت میراث فرهنگی و محیط زیست اندونزی، معاون بین الملل گردشگری عربستان و وزیر اکولوژی ازبکستان بصورت جداگانه دیدار و گفت و گو کرد. مریم جلالی در این دیدارها با اشاره به ظرفیتهای ایران در هر سه حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بر تقویت روابط ایران در هر سه حوزه مأموریتی این وزارتخانه با کشورهای مختلف تاکید نمود.
چرا کاروانسراها ماندگار شدند در این هفته مراسمی برای تقدیر ثبت ۵۴ کاروانسرای ایرانی در لیست میراث جهانی یونسکو انجام شد و در آن علی دارابی قائم مقام وزیر و معاون میراث فرهنگی اظهار داشت: ایرانیان به سبب قرارگیری شهرها و مراکز جمعیتی در راه تجاری، زیارتی، تجاری از گذشته های دور بوده اند. طراحی و ساخت مکانی برای جان پناه آسایش، امنیت، داد و ستد و نیز اطلاع رسانی بنیاد کاروانسراها در فکر و اندیشه نیاکان ما را بوجود آورد. تعدادی از صاحب نظران چون آرتو پوپ، ایران شناس معروف براین باورند که بنیاد کاروانسراها در ایران پیروزی بزرگی برای معماری ایران بوده است. «ژان شاردن» جهانگرد معروف فرانسوی هیچ چیز نمی تواند با کاروانسراهای ایران که توسط شاهان صفوی برای آسایش کاروانیان و جهانگردان تولید شده است قابل مقایسه باشد. قائم مقام وزیر میراث فرهنگی با اعلان اینکه کاروانسراها در ایران نه فقط یک مکان که خود دارای هنر بزرگ معماری، شهرسازی و ابنیه است بلکه دارای روح و گفتمان و هویتی معنا دار بوده و راز ماندگاری آن در تلفیق، ترکیب و پیوند کالبد-روح کاروانسراها است، عنوان داشت: ما در ایران عزیز بیش از ۱۰۰۰ کاروانسرا از دوران باستان تا قاجار داریم. ۷۰۰ کاروانسرا ثبت ملی و از آن میان ۵۴ کاروانسرا در لیست ثبت جهانی در چهل و پنجمین نشست کمیته میراث جهانی در ریاض عربستان با اجماع جهانی به تصویب رسید. این ۵۴ کاروانسرا نمایندگی از همه ادوار تاریخی ایران دارد و از حیث پراکنش و توزیع جغرافیایی در ۲۴ استان کشور پراکنده اند.
تجهیز اقامتگاه های بوم گردی به پنل خورشیدی این هفته یاور عبیری مدیر جامعه اقامتگاه های بوم گردی ایران اظهار داشت: در ایام اخیر همزمان با هفته گردشگری و شعار گردشگری سبز سازمان جهانی جهانگردی؛ تفاهمنامه چهارجانبه ای بین معاونت گردشگری، سازمان انرژی های تجدیدپذیر و راندمان انرژی برق، بنیاد علوی زیر نظر بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی و جامعه بوم گردی ایران به امضا رسید. این تفاهمنامه حول محور نصب پنل های خورشیدی برای بوم گردی ها انجام گرفت. وی ادامه داد: مقرر است طبق این تفاهمنامه وزارت نیرو و سازمان انرژی های تجدیدپذیر در بحث تامین پنل های خورشیدی مشارکت کنند و بنیاد علوی نیز وام های حدود ۶۰ تا ۱۵۰ میلیون تومانی با بهره ۴ درصدی را به بوم گردی های متقاضی که از طرف معاونت گردشگری و جامعه بوم گردی معرفی می شوند؛ بدهند. مدیر جامعه اقامتگاه های بوم گردی ایران توضیح داد: بوم گردی های متقاضی باید با جامعه تماس گرفته تا از شرایط دریافت پنل خورشیدی و وام مورد نظر باخبر شوند در حقیقت همه بوم گردی ها می توانند از این پنل ها بهره گیرند و شرایط خاص آب و هوایی مدنظر نیست. همه بوم گردی ها باید به سمت انرژی های سبز و اکولوژهای واقعی بروند.
اختصاص زمین معوض به کشاورزان در جوار محوطه های تاریخی همایش ملی گردشگری سبز قبل از ظهر یکشنبه در سالن آمفی تئاتر وزارت میراث فرهنگی با حضور وزیر میراث فرهنگی، رییس سازمان محیط زیست، معاون وزیر نفت، رییس شرکت نفت، معاون سازمان نیرو، مدیرعامل شرکت آبفای کشور، رییس سازمان شیلات ایران، تعدادی از کارشناسان وزارت میراث فرهنگی، رؤسای تشکل های گردشگری و فعالان این صنعت اجرا شد. در این برنامه عزت الله ضرغامی وزیر میراث فرهنگی با اشاره به حضور و اعلام همکاری نهادهای مختلف برای داشتن گردشگری سبز اظهار داشت: معاون گردشگری به رییس سازمان جهانی گردشگری گزارش دهد که در این سطح توجه به محیط زیست و گردشگری سبز و انرژی های پاک انجام شده است تا همکاریهای بیشتری داشته باشند. وی ادامه داد: از وزارت نفت تشکر می کنم که به درخواست های ما توجه می کند نه فقط بدین سبب که باید گردشگری جای صنعت نفت را بگیرد که البته باید این اتفاق بیفتد تا وزارت نفت نفس بکشد. چون امروز وقتی مشکلی پیش می آید همه نگاه ها به سمت آقای اوجی می رود.
رئیس کتابخانه و موزه ملی ملک درگذشت خبر ناگوار این هفته آن بود که حجت الاسلام و المسلمین محمدرضا رضوان طلب رییس موقوفه آستان قدس رضوی و عضو هیأت علمی دانشگاه تهران، بامدادان روز یک شنبه ۹ مهر ۱۴۰۲ بعد از یک دوره بیماری دعوت حق را لبیک گفت. زنده یاد محمدرضا رضوان طلب در دوره مدیریت بر کتابخانه و موزه ملی ملک، منشأ خدماتی بسیار خصوصاً در حوزه گسترش کارهای علمی و پژوهشی، همین طور پیگیری برنامه های زیرساختی و زیربنایی این موقوفه مبتنی بر وقف نامه مرحوم حاج حسین آقا ملک و سیاست های فرهنگی آستان قدس رضوی بود.
صدور یک هفته ای روادید گردشگری ایران علی اصغر شالبافیان، در این هفته و مراسمی که برای گرامیداشت روز جهانی گردشگری در محل سالن همایش های برج میلاد تهران برگزار گردید، اظهار داشت: مجوزهای صدور دفاتر خوشبختانه سه ساله شده و این یکی از درخواست های مهم دفاتر خدمات مسافرتی بود. معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اضافه کرد: در عرصه صدور روادید همان گونه که اطلاع دارید پروسه صدور روادید طولانی بود اما حالا خوشبختانه حداکثر در یک هفته صادر می شود و این یک اتفاق بسیار عالی در عرصه گردشگریست. البته در عرصه روادید ما تسهیل ورود گردشگران را دنبال می نماییم که به خوبی در حال انجام می باشد و در تازه ترین اتفاق شاهد لغو روادید با روسیه بودیم.

1402/07/15
10:41:44
5.0 / 5
353
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری