پس از انجام كاوش مشخص شد؛

نمایان شدن سرتاسر دیواره شرقی دروازه پردیس پارسه تخت جمشید

نمایان شدن سرتاسر دیواره شرقی دروازه پردیس پارسه تخت جمشید

به گزارش تور و گردشگری، جستجوهای دیرینه شناسی دروازه پردیس پارسه تخت جمشید به سیزدهمین فصل رسید در این کاوش، سرتاسر دیواره شرقی دروازه با آجرهای لعابدار رنگین نمایان شد.به گزارش تور و گردشگری به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، فصل سیزدهم جستجوهای دیرینه شناسی دروازه پردیس پارسه تخت جمشید در محوطه باستانی تل آجری، مرودشت فارس، به سرپرستی علیرضا عسکری چاوردی از دانشگاه شیراز و پی یر فرانچسکو کالیری از دانشگاه بولونیا بصورت مشترک با همکاری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان فارس، پایگاه میراث جهانی تخت جمشید، پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و معاونت میراث فرهنگی وزارت میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی در حال انجام می باشد.
علیرضا عسکری چاوردی سرپرست هیأت دیرینه شناسی با بیان این خبر و با اشاره به این که سیزدهمین فصل جستجوهای دیرینه شناسی هیئت مشترک ایرانی ایتالیایی در محوطه باستانی تل آجری در حال انجام می باشد، با اهمیت ترین دستاورد پژوهشی این فصل را کشف کامل دیواره شرقی دروازه پارسه تخت جمشید و شناسایی پلان کامل بنای دروازه اعلام نمود و اظهار داشت: دیوار شرقی این دروازه به طول ۴۰ متر و پهنای ۱۰ متر سرتاسر از آجر و خشت و هسته این دیوار سترگ به ضخامت ۵ متر از خشت خام و از هر طرف نمای داخلی و بیرونی به پهنای ۲/۵ متر با آجر بنا شده است.
وی از جالب ترین فنون بکار رفته در ساخت دیواره بزرگ دروازه پارسه تخت جمشید را استفاده گسترده از ملات قیر دانست و اشاره کرد: ملات بکار رفته در میان رَج های آجری سرتاسر پهنه این دیوار از نوعی ملات قیر است که در دوره هخامنشی به شکل گسترده استفاده شده و بنظر می رسد از قیر عمدتا به عنوان ملات ساختمانی برای ساخت بنا استفاده شده است.
این باستان شناس، از جالب توجه ترین کشفیات اخیر را نمایان شدن سرتاسر دیواره شرقی دروازه با آجرهای لعابدار رنگین اعلام نمود و اضافه کرد: کشف پنل های رنگین لعابدار از ردیف حیوانات اسطوره ای، گل های هشت پر و آجرهای لعابدار سفید، زرد، آبی و سبز رنگ نشان میدهد که این دروازه در دوران شکوه خود یکی از مشهورترین دروازه های جهان باستان بوده است.

محوطه باستانی معروف به تَل آجری در فاصله ۳ کیلومتری شمال غربی تخت جمشید در محل معروف به باغ فیروزی قرار دارد. موقعیت جغرافیایی این محوطه به طول و عرض جغرافیایی (39 R 068 16 41/UTM 33 13 37.0) و ابعاد آن ۳۰ در ۴۰ متر است. تپه ای باستانی به ارتفاع ۳ متر از سطح زمینهای اطراف که در حریم درجه ۱ تخت جمشید واقع شده است. این محوطه باستانی در تاریخ ۱۷/۳/ ۱۳۸۵ با شماره ۱۵۵۳۰ در لیست میراث ملّی کشور به ثبت رسید.
دروازه شهر پارسه ساختمانی با جهت شمال غربی- جنوب شرقی است اما حدود ۲۰ درجه از محور شرقی- غربی انحراف دارد. این بنا ابعادی برابر با ۰۶/۲۹ متر (شمال شرق- جنوب غرب) ×۰۷/۳۹ متر (شمال غرب- جنوب شرق) داشته و از دیواری ستبری به عرض ۴۷/۱۰ متر تشکیل شده که فضایی داخلی به ابعاد ۰۰/۸ متر عرض و ۳۳/۱۴ متر طول را احاطه می کند؛ مسیر دسترسی به این اتاق بوسیله دو راهرو به عرض ۶۳/۴ و طول ۲۴/۱۲ امکان پذیر بوده است. با کشف کتیبه های میخی بابلی و ایلامی و باتوجه به کارکرد بنا مشخص شد که این بنا یک دروازه یادمانی از شروع دوره هخامنشی بوده است.
این دروازه باشکوه، در مقیاس وسیع تری طرح دروازه معروف ایشتار (حدود ۵۸۰ قبل از میلاد) را تکرار می کند که قبل از ساخت تختگاه تخت جمشید در دوره یکی از دو پادشاه اولین پارسیان بنا شده است. به احتمال هدف از ساخت این دروازه برای نشان دادن فتح شهر بابل در سال ۵۳۹ قبل از میلاد در دوره کوروش بزرگ بوده است. این بنا بطور کامل از آجر و خشت تولید شده است: نمای سرتاسر دیوارها با آجرهای لعاب دار تزئین شده است. تزئین بخش پایین دیوارها دارای نقوش هندسی و گل است. آجرهای لعاب دار گوناگون مکشوفه از آوارهای بنا نشان میدهد سرتاسر سطوح دیوارها با نقوش حیوانات اسطوره های گاونر و حیوان ترکیبی موشخوشو تزئین شده بود. این بنای تاریخی امکان دسترسی به یک باغ سلطنتی (پردیس) را فراهم می کرد که شامل یک کاخ بزرگ بوده و الان ویرانه های آن در محوطه فیروزی ۵ موجود است. این دروازه یادمانی در دوره هخامنشی متروک شد، سپس در اثر زمین لرزه ای بزرگ تخریب و در دوره های بعد دیوارهای آن به غارت رفت.

پارسه شکوهمندترین شهر ایران باستان دارای دروازه ای زیبا همطراز با دروازه بابل بوده است. این دروازه در قدیمی ترین بخش شهر در فاصله سه کیلومتری غرب کاخ های تخت جمشید واقع است. کیفیت ساخت هنری، حجم، ابعاد فنی و روش ساخت بنا برابر با دروازه ایشتار بابل فاخر است. این دروازه در راه کاخ ها و بناهای سلطنتی بخش کهن شهر در همان شروع عصر هخامنشی بنا شد.


منبع:

1402/07/21
14:12:53
5.0 / 5
377
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری