در نخستین رویداد فرش تهران مطرح شد؛

تدوین تقویمی برای موزه فرش

تدوین تقویمی برای موزه فرش

به گزارش تور و گردشگری، مدیر موزه فرش اظهار داشت: می خواهیم تقویمی را برای موزه تعریف نماییم و با برگزاری رویدادهای متعدد، این موزه را احیا نماییم.به گزارش تور و گردشگری به نقل از مهر، محمد جواد اینانلو مدیر موزه فرش ایران در اولین رویداد فرش تهران که با حضور اساتید حوزه فرش ایران در موزه فرش ایران برگزار شد اظهار داشت: اگر امروزه فرش ایران توانسته جایگاه ویژه ای داشته باشد و هویت فرش ایران پابرجا بماند برگرفته از زحمات بافندگان و علاقمندان و اساتید این حوزه است علاوه بر آن هم اگر امروزه موزه فرش ایران توانسته در کشور جایگاه ویژه ای داشته باشد مرهون زحمات مدیران این موزه است.
وی ضمن اشاره به اینکه در تلاش بودیم تا علاقمندان فرش ایران را گردهم جمع نماییم، خاطرنشان کرد: مدیران سابق میراث همگی جز پاسبانان میراث فرهنگی بوده اند و امروز هم ما ادامه دهندگان این مسیر هستیم و می خواهیم تا این امانت را حفظ نماییم.
این مسئول ضمن اشاره به اهمیت رویداد محوری در موزه فرش ایران خاطرنشان کرد: در نظر داریم تا در جهت پویایی موزه، تقویمی را برای موزه تعریف نماییم و با برگزاری رویدادهای مختلف موزه را احیا نماییم.
وی در مورد گالری موزه هم اشاره کرد: طی فراخوانی دعوت کردیم تا هنرمندان آثارشان را در گالری به نمایش بگذارند و البته با همکاری موزه مقرر است برگزاری این نمایشگاه های جانبی ادامه دار باشد. به دارالکوب معروفند که به دیوار استقرار داشته یا سقف را سوراخ می کردند و دار از آن آویخته می شود.
فرش بافی در تهران به قدمت ۳۰۰۰ سال
تورج ژوله پژوهشگر حوزه فرش تهران در این مراسم با اشاره به اینکه جغرافیای فرش و جغرافیای سیاسی کشور متفاوت می باشد، خاطرنشان کرد: وقتی از فرش نام می بریم جغرافیایی را به آن وصل می نماییم و جغرافیایی را که در این عرصه نام می بریم این گونه است که جغرافیای فرش با جغرافیای سیاسی و مرز بندی کشور متفاوت است مثلا امکان دارد قالی در تهران بافته شود اما قالی تهران نباشد پس لزوماً این مساله نماد تهران با جغرافیای سیاسی نیست علاوه بر آن، مجموعه ای از طرح و رنگ و اصالت و فرهنگ در این مساله اثرگذار می باشد.
وی با بیان این قالی تهران به بحث های تخصصی زیادی نیاز دارد، اظهار داشت: در تهران ابزارهای فرش بافی را پیدا کردیم که قدمت بسیار زیادی دارند و نشان داده است که در اطراف تهران و تپه قیطریه نزدیک به ۳۵۰۰ سال سابقه فرش بافی ابزارهایی است که پیدا شده است.
وی ضمن اشاره به اینکه فرهنگ و اصالت فرش تهران به سمت غرب کشیده شده است، خاطرنشان کرد: بر مبنای نمونه هایی که به ما رسیده این گونه می شود قضاوت کرد که فرهنگ بافندگی فرش تهران به لحاظ سنت بافندگی به غرب ایران شباهت دارد و به شرق ایران شباهتی ندارد و انواع بافندگی های دیگر هم به سبب مهاجرت اقوام مختلف به تهران اتفاق افتاده است.

این مسئول با اشاره به اینکه همه این موارد سرگذشت و سرنوشت تاریخی منطقه جغرافیایی تهران است که یک مقدار پراکندگی دارد، خاطرنشان کرد: تهران از آن مراکزی بوده است که در بعضی از مدارس آن که به طور عمده برای جامعه اقلیت کلیمیان اختصاص داشته رشته قالی بافی تدریس شده است و اساتید مطرحی مانند استاد اصغر قالیباف به آنها آموزش داده است.
تهران شهری ملی
در ادامه، سید احمد محیط طباطبایی رئیس کمیته ملی موزه های ایران در بخشی از سخنان خود، با اشاره به اینکه روز تهران را باید گرامی بداریم، خاطرنشان کرد: این که چنین روزهایی را گرامی می دارند بنابراین است که به آن پدیده فکر نماییم و خصوصیت ها و وابستگی ها و علل مرتبط به آنرا ببینیم و توجهمان را به آن جلب نماییم.
وی اضافه کرد: تهران پس از پایتختی تبدیل به شهری ملی شد ملی بودن سبب می شود که همه در آن سهیم باشند بنابراین مانند شهر های دیگر همچون اصفهان و تبریزی و … نیست در شهر های ملی همه می توانند تهرانی باشند نه اینکه مثل شهر های دیگر زاده شدن در آن نقش داشته باشند.
این مسئول با اشاره به اینکه یکی از خصوصیت های توسعه یافتگی موزه ها نگاه موزه ای است، اظهار داشت: فضای کالبدی صرفا موزه محسوب نمی شود بلکه موزه بعنوان یک نگاه مطرح می شود یعنی تداوم نگاه موزه ای داشته باشد به صورتی که گذشته را برای نسل های بعدی ارتقا دهد بنابراین یک شهر می تواند موزه باشد.
وی ضمن اشاره به اینکه میزان توجه دولت و حکومت به موزه نشان توسعه یافتگی است و اهمیت به موزه در آن دیده نشده باشد، اظهار داشت: آدم هایی که به آینده فکر می کنند در کشورهایی که اقتصاد سالم دارند به تجارت روز فکر نمی کنند و هیچگاه کسی در کشوری توسعه یافته بارش را نمی بندد و برود بلکه بارش را پهن می کند که برای بقیه بماند. نوعی رفتار موزه ای در شهر داریم و چون صداقت و رفتار و همگی باهم بوده است نه کذب و دروغ و این موارد دیده شود.
این مسئول با اعلان اینکه امپراطوری ما از کوچ نشینان بوده است، اظهار داشت: یکی از خروجی هایشان فرش و گبه و جاجیم و… است و بر مبنای جا و محل و اقلیم و مکان و اقتصاد حوزه فرش هم متحول می شود.
وی به فرهنگ فرش در ایران اشاره نمود و اظهار داشت: در فرهنگ اروپا فرش بر روی دیوار قرار می گیرد و در فرهنگ ایران فرش پا انداز است.
در این مراسم استاد امیر صادقی بنیانگذار سرای فردوسی به نقالی پرداخت و در انتها هم گالری موزه فرش ایران با مبحث فرش تهران با حضور متولیان این حوزه راه اندازی شد.

1402/07/23
15:54:01
5.0 / 5
327
تگهای خبر: آموزش , تاریخی , تخصص , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری