برای فیلمبرداری یك سریال خانگی؛

مرکز اسناد کارخانه سیمان ری تخلیه می شود

مرکز اسناد کارخانه سیمان ری تخلیه می شود

به گزارش تور و گردشگری، مقرر است بزودی بخش موزه اسناد کارخانه سیمان ری توسط یکی از مؤسسه های هنرهای تصویری به منظور فیلمبرداری تخلیه شود این درحالی است که هزاران سند در حال فروپاشی در این بخش نگهداری می شود.


به گزارش تور و گردشگری به نقل از مهر، وضعیت اسنادی که در کارخانه سیمان ری نگهداری می شود مناسب نمی باشد رطوبت و فضایی که این اسناد در آنجا نگهداری می شوند تنها برای محافظت از آنهاست وگرنه هزاران سند موجود است که مرمت، سم زدایی و حفاظت استاندارد از آنها اقدام سختی است.
اگر تا به امروز هم این اسناد در کارخانه سیمان ری که باید به یک مرکز گردشگری و تاریخی در شهر تهران تبدیل می شد، حفاظت شده، به علت دلسوزی مدیران و پیشکسوتانی است که تا به امروز در این کارخانه کوشیده اند این مکان را به یک جاذبه تبدیل کنند.
کارخانه سیمان ری بارها محل فیلمبرداری سریال ها و فیلمهای مختلف بوده است و هر بار ردی از این فیلمبرداری ها در این کارخانه به جا ماند تنها چیزی که عاید کارخانه شد زخم هایی است که صحنه سازی ها به آن زده است وگرنه آورده ای برای این کارخانه نداشته اند. حالا در اقدامی جدیدتر مقرر است موزه اسناد آنرا به صورت کامل تخلیه کنند تا این بخش از کارخانه برای فیلمبرداری یک سریال خانگی آماده و فضاسازی شود. این که چطور این تخلیه صورت گیرد اساسا برای برخی از کارگرانی که اهمیت اسناد را نمی دانند سهل خواهد بود اما برای کسانی که می دانند بیشتر از ۴۰۰ هزار سند این بنا و کارکنانش تمام هویت کارخانه است غیر امکان دارد. با این وجود ۳۰ مهر ماه آخرین مهلت برای قربانی کردن هویت موزه سیمان ری است.
کارخانه سیمان ری در سال ۹۷ بعنوان میراث ملی به ثبت رسید این بنا مانند هر بنای دیگری اسنادی دارد که نشان داده است چرا باید از این کارخانه حفاظت شود و چه نقشی در تاریخ ساختمان سازی کشورمان داشته است.
هیأت وزیران سال ۹۷ در مصوبه ای حق استفاده از کارخانه سیمان ری را با هدف مرمت، بازسازی و تبدیل آن به موزه صنعت سیمان و مجموعه گردشگری با کاربری ی فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی به مدت ۳۰ سال به شهرداری تهران واگذار کرد. بعد از آن این بنا در سال ۹۸ مرمت شد و به سازمان نوسازی شهرداری تهران دادند. سه سال بعد فاز اول موزه این کارخانه به بهره برداری رسید و سال جاری هم بعنوان موزه از جانب وزارت میراث فرهنگی شناخته شد.


منبع:

1402/07/29
08:36:09
5.0 / 5
276
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
ttma تور و گردشگری