كارشناسان مطرح كردند؛

جای خالی ضوابط توسعه شهری عرضه شده توسط وزارت میراث فرهنگی

جای خالی ضوابط توسعه شهری عرضه شده توسط وزارت میراث فرهنگی

تور و گردشگری: به گزارش تور و گردشگری، کارشناسان معماری در نشستی بر مبحث جای خالی ضوابط توسعه شهری عرضه شده توسط وزارت میراث فرهنگی تاکید نمودند.به گزارش تور و گردشگری به نقل از مهر، سلسله نشست های میراث فرهنگی (گذشته، حال و آینده) با موضوع «معماری و شهرسازی ایرانی و اسلامی آن چه که هست و آن چه که باید باشد» و با همکاری معاونت میراث فرهنگی و پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری امروز در ساختمان ارگ آزادی اجرا شد.
در این برنامه تعدادی از کارشناسان به همراه مهدی چمران نیز حضور داشتند و محمد حسن طالبیان معاون سابق میراث فرهنگی اظهار داشت: معماران و مشاوران با تاریخ بیگانه هستند. پیش از این که باغ ایرانی ثبت جهانی شود؛ هر زمان کسانی می خواستند پارک یا باغی ایجاد کنند شبیه به باغ ژاپنی می ساختند. اما الان به معماران و پیمانکاران می گویند که باغ ایرانی می خواهیم. اگر ما دراین زمینه درست ترویج نماییم و آموزش بگذاریم خیلی مهم می باشد.
وی بیان کرد: متأسفانه دانشگاه ها با دستگاه های اجرائی فاصله بسیاری دارند اما وزارت میراث فرهنگی می تواند به این مساله ورود کند. قانون پشتیبانی از مرمت و احیای بافت های تاریخی فرهنگی مهمست یک دفعه دیگر این قانون را بخوانید. برای دستگاه های مختلف وظیفه گذاشته شده که هر کدام باید چه کار کنند. اتفاقاً دغدغه همین است که شهرهای تاریخی بتوانند با خلاقیت مردم ادامه پیدا کنند اگر این اجرائی شود سندهای دیگر اتفاق می افتد.
طالبیان با اعلان اینکه حفظ الگو مهمست اظهار داشت: ما برای ثبت جهانی منظر فرهنگی اورامان رفته بودیم. این پرونده نقصها زیادی داشت ما شانس آوردیم که ثبت گردید. چون به دلیلهای زیادی می خواستند این پرونده را رد کنند. ارزیاب می گفت این ساختمانها چیست چند اداره و بانک بودند که معماری آنها اصلاً شبیه به معماری خشکه چین نبود. ارزیاب می اظهار داشت که اداره ها این منظر را بهم ریخته اند. آیا معمار این بناها، نمی توانسته از همین معماری خشکه چین الگو بگیرد؟ آیا کور بوده که این بانک را با معماری غیر همخوان ندیده است؟
نادیه ایمانی عضو هیأت علمی دانشکده معماری و شهرسازی در این برنامه اظهار داشت: بصورت فطری درس معماری با درسهای دیگر متفاوت می باشد. شاید در دانشگاه هیچ کاستی نداشته باشیم اما اتفاقی که در بیرون می افتد مهم می باشد. دانشجو به ما می گوید حرف هایی که شما در اینجا می زنید با خارج از دانشگاه در محیط کار متفاوت می باشد و ما می گوئیم موظف هستیم آن چه هست را به شما بگوییم.
جای خالی وزارت میراث فرهنگی در طرح های جامع شهری
وی اظهار داشت: ما در حوزه نقد معماری کم کار کرده ایم و آن چه که می گذرد را ارزیابی و ارزشیابی نکرده ایم. اگر بتوانیم محله به محله آن چه اتفاق افتاده را ثبت و بعد نقد نماییم به این معنا که ساختمان چطور ساخته شد؛ شاید جواب الگوسازی ها باشد باید این را در معرض عموم قرار دهیم و به بحث گذاشته شود.
محمدرضا حائری مازندرانی معمار، و استاد دانشگاه بیان کرد: بحث امروز جبران رسالت از دست رفته این وزارتخانه است که به نظرم متولی معماری ایران است. ای کاش زمانی که طرح های جامع شهری شکل می گرفت؛ از جانب وزارت میراث فرهنگی ضوابط توسعه شهری داده می شد.
وی به تحقیقات جامعه شناسی و گورها اشاره نمود و اظهار داشت: از سال ۸۳ تا امروز درباره ی گورستان های تهران کار کردیم. متوجه شدیم تهران روزی ۲۰۰ گورستان داشته است ۱۲۰ گورستان ثبت شده و درباره ی ۸۰ تا کتاب نوشتیم. بنیان حرکت گورستان نه بر الگوی های شهرسازی بلکه بر اقتصاد مرگ است. وگرنه گورستان تخت فولاد اصفهان فخر بشریت در معماری گورستان است اما چون امروز می توانیم یک متر از گورستان را میلیاردها تومان بفروشیم به مدل دیگری از ساخت و ساز دست پیدا کرده ایم عین همین را در ساختمان سازی داریم. ایوان یا حیاط یعنی یک الگو و ما برای هر چیزی که به زندگی آدم ها ربط دارد الگو داریم. از نظر مبانی چیزی کم نداریم بلکه از نظر مبادی گرفتار اشکال هستیم.
حائری بیان کرد: هر ساختمانی که ایجاد می شود در مرحله پیش کارگاهی ۶۰ درصد کار پیش می رود. اینجاست که بیشترین اتفاق در ساخت و ساز می افتد به این بخش باید توجه بیشتری شود.
دبیرخانه معماری معاصر ایجاد شود
در ادامه این جلسه عزت الله ضرغامی وزیر میراث فرهنگی بعد از شنیدن سخنان کارشناسان اظهار داشت: دبیرخانه ای باید برای موضوع این جلسه ایجاد شود. قسمتی از کار ما باید تعامل با افرادی باشد که این مساله را دنبال می کنند با بقیه اساتید هم جلساتی اجرا شود.
وی با اشاره به سفرش به تاجیکستان اظهار داشت: اتفاقی در میدان استقلال افتاده بود که به نظرم خوب بود وسط میدان برج با هویتی وجود داشت و دور تا دور آنرا این دفعه که رفتم صاف کرده بودند من گفتم شما چطور این کار را انجام دادید چون ما در ایران یکی از مشکلاتمان تملک است آنها گفتند که صاحب زمین در تاجیکستان دولت می باشد نه مردم. اگر تصمیم به انجام کاری بگیرد زمین معوض می دهد و آنجا را خراب می کند من نمی گویم مثل آنها باشیم ولی باید موانع را بررسی نماییم.

ضرغامی بیان کرد: مشکل جدی ما در عرصه میراث فرهنگی این است که به طور معمول بسیاری از موضوعات به جبهه بندی تبدیل می شود و بعد دیگر نمی توان به سمت آن رفت و موضوع را حل کرد. یکی از موانع همین است و دیده می شود گاهی می بینید مسئولی دنبال کاری بوده است و آن قدر فضا تغییر کرده که خودش مدعی ما شده است درحالی که پیشنهاد اولیه را برای تعدادی از کارها داده بود. مانع جدی ما در رسانه این است که افراد در جبهه بندی ها تعریف می شوند اما اگر همدلی باشد و کارشناسان روی چند موضوع همفکری کنند بهتر می شود نتیجه گرفت.
وی همین طور به این مساله اشاره نمود که در هشت ماه گذشته از اول سال تا کنون یک ریال از بودجه عمرانی به وزارت میراث فرهنگی اختصاص پیدا نکرده است.


منبع:

1402/08/03
15:50:26
5.0 / 5
310
تگهای خبر: آموزش , باغ , تاریخی , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
ttma تور و گردشگری