چابهار دروازه ورود شرق به غرب

چابهار دروازه ورود شرق به غرب

تور و گردشگری: ایرنا- از چابهار بعنوان دروازه ورود شرق به غرب یاد می شود، بزرگترین و تنها بندر اقیانوسی كشور كه هر چند برای تحقق نقش ارتباطی شرق به غرب رقبای بزرگی همچون مناطق آزاد «صحار» و «دقم» عمان و «گوادر» پاكستان را در كنار خود می بیند، اما مزیت های نسبی و طبیعی آن سبب شده تا رقبا نیز به اهمیت ژئوپلتیك و اقتصادی این منطقه اذعان و اعتراف كنند.


به گزارش تور و گردشگری به نقل از ایرنا، این منطقه از مزیت های اقتصادی بی نظیری در مقایسه با سایر مناطق همجوار برخوردار می باشد که همچون دسترسی آن به بازار ۶۰۰ تا ۸۰۰ میلیون نفری افغانستان، کشورهای آسیای میانه و مشترک المنافع، همینطور روسیه و شمال آفریقا و ارتباط آنها با اروپای شرقی می توان اشاره نمود.
با این وجود، نداشتن زیرساخت های اساسی همچون جاده ترانزیتی، ریل، بندر و فرودگاه همچون ضعف های اساسی منطقه به حساب می آید که سبب شده تا در دو دهه گذشته فراز و فرودهای زیادی را در چابهار شاهد باشیم. مشکلاتی که البته این روزها رو به کاهش است و با پیشرفت فیزیکی ۶۵ درصدی راه آهن، بهره برداری از بندر و آغاز عملیات اجرایی فرودگاه بین المللی چابهار، چرخ توسعه این خطه که روزگاری به سختی قادر به حرکت بود امروز روان تر می چرخد.
منطقه آزاد چابهار به دلایلی همچون نزدیکی به آب های آزاد دارای اهمیت بسیار است، اما تابحال سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی این منطقه به علت تفاوت مقررات امکان دسترسی به بندر شهید بهشتی را نداشتند و بیشتر بندرعباس را برای امور تجاری خود انتخاب می کردند.
در بهمن ماه ۹۸، لایحه توسعه منطقه آزاد چابهار که توسط دولت به مجلس عرضه شده بود مورد تصویب قرار گرفت و محدوده این منطقه از ۱۴ هزار هکتار به ۸۲ هزار هکتار افزایش یافت.
حال علاوه بر اتصال این منطقه به بندر شهید بهشتی، نقطه صفر مرزی با پاکستان هم وارد آن شده که از این طریق فرصت دسترسی به کردیدور اقتصادی پاکستان- چین و بندر گوادر پاکستان به وجود آمده است.
بندر چابهار از مهمترین بنادر ایران است و این بندر به علت دسترسی به آب های آزاد بین المللی از راه اقیانوس هند از موقعیت استراتژیک در کریدورهای بین المللی برخوردار بوده و یکی از با صرفه ترین مسیرها برای صادرات، واردات و ترانزیت کالاست.
بندر چابهار با ظرفیت تخلیه و بارگیری سالیانه ۸.۵ میلیون تن مقصد جدید ورود کالاهای اساسی کشور است، به صورتی که هم اینک رفت وآمد و پهلوگیری کشتی های حامل انواع کالای اساسی در آن رواج دارد.
در بازدیدی که اخیرا «محمدرضا نوروزپور» مدیرعامل سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی(ایرنا) و «مهدی شفیعی» مدیرعامل موسسه فرهنگی مطبوعاتی ایران از برخی طرح ها و پروژه های منطقه آزاد چابهار داشتند، اقدامات توسعه ای کم نظیر و تحسین برانگیز این خطه و سواحل مکران آن هم در شرایط دشوار تحریم ها و فشارهای خارجی مورد توجه قرار گرفت که در ادامه به بعضی از آنها در حوزه های پتروشیمی، فولاد و صنایع معدنی، کشاورزی، دامداری و صیادی، گردشگری، حمل و نقل دریایی و ورزشی اشاره می شود.
مجتمع فولاد مکران، مقصد نخست بازدیدها
این پروژه در زمینی به مساحت ۳۰۰ هکتار بنا شده که در فاز نخست و دوم آن تولید آهن اسفنجی پیشبینی شده است؛ در چارچوب این پروژه دو واحد گندله سازی، یک واحد فولادسازی و یک واحد نورد سازی هم ایجاد می شود.
این مجموعه شامل یک واحد تولید آهن اسفنجی با محصول بریکت گرم به ظرفیت ۱.۶ میلیون تنی خواهد بود ضمن آنکه در این مجموعه تولید همه حلقه های زنجیره فولاد از ماده خام معدنی تا محصول نهایی (که می تواند میلگرد یا ورق باشد) پیشبینی شده است.
با عنایت به قرار گرفتن این سایت در کنار بندر چابهار، مواد اولیه مورد نیاز را می توان از خارج بخصوص از کشورهایی همچون عمان یا از راه راه آهن از داخل کشور تهیه کرد.
به قول «پیمان طالبی» مدیر سایت شرکت فولاد مکران، این مجتمع در ۱۸ ماه آینده وارد مدار تولید خواهد شد که تا امروز حدود ۲۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.


حضور در سومین مرکز پتروشیمی کشور
پتروشیمی مکران وظیفه تأمین زیرساخت ها، تأمین خوراک، ساخت کریدور انتقال محصول به پایانه های صادراتی مستقر در پس کرانه بندر شهید بهشتی و انجام خدمات غیرصنعتی را بر عهده خواهد داشت.
از شرکت پتروشیمی مکران بعنوان سومین مرکز (هاب) پتروشیمی کشور بعد از عسلویه و ماهشهر یاد می شود، اما این مرکز برای یافتن جایگاه واقعی خود و نقش آفرینی در تولید و صادرات نیازمند گازرسانی است.
شرکت توسعه پتروشیمی نگین مکران در سال ۹۱ در جهت مصوبه هیات دولت بعنوان قطب پتروشیمی به ثبت رسید که در زمینی به مساحت یکهزار و ۲۰۰ هکتار واقع شده و در آن ساخت ۱۸ واحد بالادستی و ۳۰ واحد پایین دستی پتروشیمی پیشبینی شده است.
جهت راه اندازی واحدهای یاد شده، این مرکز نیازمند تزریق روزانه ۳۰ میلیون متر مکعب گاز طبیعی متان و همینطور گاز اتان بعنوان خوراک بوده که مقرر است اولی، از راه خط لوله سراسری گاز از ایران ایرانشهر به چابهار و دومی با راه اندازی یکهزار و ۶۰ کیلومتر لوله گاز از عسلویه به چابهار تامین گردد.
هدف گذاری انجام شده در این مرکز تولید ۲۶ میلیون تن انواع محصولات پتروشیمی است که ۲۲ میلیون تن آن صادر شده و بقیه چهار میلیون تن بعنوان خوراک صنایع پتروشیمی در بازارهای داخلی مصرف می شود.
۱۲ میلیارد دلار سرمایه گذاری در این مرکز برای امور زیربنایی و راه اندازی زیرساخت ها پیشبینی شده است و انتظار می رود ارزش تولیدات آن سالیانه ۱۴ میلیارد دلار باشد.
اما آنچه این پروژه را مسکوت نگهداشته تأمین نشدن گاز طبیعی متان و همینطور اتان بعنوان خوراک واحدها است.
هرچند در ابتدای کار، شرکت توسعه پتروشیمی نگین مکران اجرای لوله گذاری گاز طبیعی از ایرانشهر به چابهار را بر عهده گرفته بود و حتی ۳۰ کیلومتر لوله گذاری انجام داد، اما در ادامه به علت تحریم ها و افزایش یافتن قیمت ها، این شرکت قادر به ادامه کار نشد؛ در نتیجه کار بین چهار شرکت دیگر تقسیم شد تا آنرا به سرانجام برسانند.
مقرر شده چهار شرکت یاد شده تا شهریور سال آینده گاز را به این سایت برسانند که در این صورت شاهد شکوفایی منطقه و سرازیر شدن سرمایه گذاران خواهیم بود.بازدید از سایت فرودگاه بین المللی چابهار
با عنایت به مشکلاتی که در فرودگاه نظامی کنارک از نظر بعد مسافت و قرار گرفتن در خارج از محدوده منطقه آزاد وجود داشت و همینطور نشست و برخاست هواپیماهای تجاری خارجی با محدودیت هایی روبرو بود، ساخت فرودگاه بین المللی چابهار کلید خورد.
از ماه گذشته برای ساخت شهر فرودگاهی استارت کار زده شده، چونکه چابهار جزو چهار شهر لجستیک کشور است که باید زیرساخت های اساسی حمل و نقلی یعنی ریل، جاده، دریا و فرودگاه را با هم در اختیار داشته باشد و در این راستا با ساخت فرودگاه می توان یک حمل و نقل ترکیبی مناسب را سر و شکل داد.
بدین سان در نزدیکترین مکان به بنادر چابهار، خطوط ریلی و مراکز تجاری، زمینی به مساحت دو هزار و ۸۱۵ هکتار که منطقه خوبی داشته و از نظر موانع پروازی بی خطر بود، برای فرودگاه در نظر گرفته شد که در اولین مرحله حدود ۶۰۰ هکتار آن مورد استفاده قرار می گیرد.
محدودیتی برای نشستن هواپیماهای پهن پیکر تا رده هواپیماهای ۷۴۷ در فرودگاه وجود نخواهد داشت و در فاز نخست ترمینالی به وسعت ۱۵ هزار متر مربع با ظرفیت اسمی یک میلیون نفر مسافر در سال که قابل افزایش به سه میلیون نفر مسافر است، در نظر گرفته شده است.
در این حوزه، «سعید چلندری» معاون حمل و نقل و ترانزیت منطقه آزاد چابهار، از بهره برداری فاز نخست فرودگاه بین المللی چابهار در ۱۲ ماه آینده اطلاع داد و اظهار داشت: در اجرای فازهای بعدی آن از فاینانس و توان فنی و مهندسی چینی ها استفاده خواهد شد و به این منظور قراردادی با یکی از شرکت های چینی با فاینانس ۴۸۳ میلیون یورویی منعقد شده است.


بازدید از دو بندر بزرگ شهید کلانتری و شهید بهشتی چابهار
«هدف اصلی توسعه بندر چابهار، افزایش ترانزیت و صادرات است» این مورد را معاون امور بندری و اقتصادی اداره کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان در جریان بازدید مدیران عامل خبرگزاری ایرنا و روزنامه ایران عنوان نمود و اظهار داشت: در این راستا جهش خوبی را شاهد می باشیم و بخصوص در 2 سال گذشته میزان عملیات تخلیه و بارگیری کالا در این بندر رشد قابل توجهی داشته است.
«حسین شهدادی» اضافه کرد: از اواخر سال گذشته مبحث صادرات و ترانزیت در بندر چابهار استارت خورد و کشتی های زیادی به صورت عمده کالاهای ترانزیتی را از کشورهایی همچون افغانستان به سایر مقاصد همچون هند بارگیری می کنند.
وی تصریح کرد: مقداری از کالاها هم به صورت ترانشیپ است که در بنادر تخلیه و مجدد بارگیری می شود تا به مقاصدی نظیر کشورهای حوزه آسیای شرقی و جنوب شرق ارسال شود.
شهدادی، بندر چابهار را امن ترین و کم هزینه ترین مسیر برای صادرات و واردات و همینطور ترانزیت کالاهای متعلق به سایر کشورها نظیر هند، افغانستان و کشورهای حوزه مشترک المنافع توصیف کرد و اظهار داشت: از آغاز سال جاری تابحال ۶۰ هزار تن گندم از مبدا هند از راه بندر چابهار به افغانستان ارسال شده که رشد قابل توجهی در همسنجی با سال گذشته داشته است.
وی بیان داشت: بندر چابهار در تخلیه بموقع کالاهای اساسی مورد نیاز کشور آمادگی کافی دارد و با روند افزایشی تخلیه و بارگیری این نوع کالاها و حمل زمینی آن، زمینه برای تأمین کامیون در راه برگشت برای حمل کالاهای صادراتی از راه بندر چابهار فراهم گشته است که تاثیر قابل توجهی بر کاهش هزینه واردات و صادرات خواهد داشت.
معاون امور بندری و اقتصادی اداره کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان، همینطور تصریح کرد: عملیات اپراتوری بندر چابهار با هندی ها است و مقرر شده در آینده برای توسعه و تجهیز بندر سرمایه گذاری لازم را انجام دهند.


بازدید از شرکت تعاونی آریاپروفیل
حضور در شرکت تعاونی آریا پروفیل، مقصد بعدی بازدیدها بود. شرکتی که از آغاز شروع به کار در سال ۹۴ تا امروز برای ۱۲۶ نفر اشتغالزایی مستقیم داشته و حتی در شرایط فعلی کرونا هم نه تنها تعدیل یا نیروی اخراجی نداشته، بلکه حدود ۴۰ نفر را به مجموعه خود افزوده است.
محصول نهایی این شرکت تولید انواع قوطی پروفیل و مقاطع فولادی، همینطور لوله های داربستی، لوله های گاز و انواع لوله های سیاه درزدار و بدون درز است. بیشتر از ۸۵ درصد محصولات مورد اشاره به مصرف داخل کشور و تأمین نیاز استان سیستان و بلوچستان، همینطور بخشی از نیازهای استان های هرمزگان و کرمان می رسد.
اما مشکلات تحریم ها در سال های گذشته سبب شده تا مزیت های اقتصادی صادرات از بین برود، این در شرایطی است که قبل از تحریم ها محصولات شرکت به کشورهای افغانستان، پاکستان و عمان صادرات می شده است.
«سید محمد موسوی» رئیس هیات مدیره این شرکت، از برنامه ریزی برای توسعه آن در دو فاز دیگر با هدف تولید مفتول های فلزی و گالوانیزه، همینطور تولید ورق های رول، پانچ و ساندویچ پنل در این شرکت کاملا خصوصی خبر می دهد و می گوید: بهره برداری از واحد فولاد مکران می تواند تضمین کننده تأمین مواد اولیه مورد نیازمان باشد.
او همینطور با اشاره به برخی مشکلات، یادآور می شود: به صورت مثال هرچند تهیه مواد اولیه داخلی از فولاد مبارکه یا ذوب آهن اصفهان انجام می شود، اما به علت قرار داشتن این شرکت در محدوده منطقه آزاد چابهار به ناچار مجبور به ارسال آنها به گمرک و سپس ترخیص آنها هستیم که هزینه های زیادی سرباری، وقت و زمان و خواب سرمایه را به دنبال دارد.


بازدید از شرکت ماهوربافان بلوچ
ماهور بافان بلوچ عنوان شرکتی است که در تولید ادوات صیادی بخصوص تورهای ماهیگیری فعالیت می کند. نخ فیلامنت، ماده اولیه اصلی مورد نیاز این شرکت است که به صورت عمده از کشور روسیه وارد می شود.
این واحد صنعتی با سرمایه گذاری حدود ۸۰ میلیارد تومانی به بهره برداری رسیده، ماشین آلات بافت آن از ژاپن و ماشین آلات تابنده آن از آلمان وارد شده، ۸۲ نفر کارگر در آن مشغول به کارند که در آینده نزدیک به ۱۰۰ نفر افزایش خواهند یافت.
مسئولان این شرکت، بزرگترین مشکل خویش را تهیه ارز برای واردات مواد اولیه عنوان می کنند، به صورتی که باید از بازار آزاد به بهایی گزاف یا از سامانه نیما آن هم با دردسرهای فراوان تهیه کنند.
این شرکت از بخش های مختلفی همچون واحد تابنده، واحد تولید انواع نخ از فیلامنت، واحد بافت تور، واحد رنگرزی و واحد بسته بندی و انجام کار تعمیراتی تشکیل شده است.بازدید از ورزشگاه در حال ساخت دهکده المپیک پیل بند
این پروژه در زمینی به مساحت ۴۰ هکتار و با اهداف فراملی و توریسم ورزشی در حال اجراستکه مقرر است میزبان بازی های محلی و بین المللی باشد.
استادیوم کریکت، استادیوم فوتبال، انواع زمین های تمرین، زمین های بازی های ساحلی، داخل سالن، بسکتبال، والیبال، هندبال، ورزش های رزمی و ژیمناستیک در این مجموعه پیشبینی شده است.
در فاز نخست، ساخت استادیوم کریکت با زیربنای چهار هزار و ۷۰۰ متر مربع و ظرفیت چهار هزار و ۶۰۰ نفر تماشاچی در دست اقدام است که مطابق برنامه ریزی انجام شده مقرر است تا اردیبهشت ۱۴۰۰ به بهره برداری برسد.
برای ساخت استادیوم کریکت که پیشرفت فیزیکی ۲۳ درصدی دارد، تابحال ۶۸ میلیارد تومان در اختیار پیمانکار قرار داده شده است.
همینطور استادیوم فوتبال این مجموعه ظرفیت ۱۲ هزارنفری خواهد داشت.
کل پروژه های دهکده المپیک چابهار با بودجه سازمان منطقه آزاد چابهار تأمین در حال ساخت است.


حضور در اولین سایت پرورش گاندوی کشور
"گاندو، تمساح پوزه کوتاه ایرانی، تمساح مردابی یا تمساح تالابی، همچون گونه های در معرض خطر کشورمان است.
این جاندار خونسرد که پروتئین بالایی برای گوشت آن توصیف می کنند، همینطور از چربی زیر پوست آن برای تهیه اقلام بهداشتی و آرایشی استفاده می شود و به علت شباهت های زیادی به مولکول های چربی انسانی، ترمیم کننده بسیار خوبی است، همینطور از خون و فرآورده های خونی آن برای بهبود بیماری هایی نظیر HIV استفاده می شود و خاصیتی کاملاً آنتی باکتریال دارد، موجودی کم مصرف و پر بازده است."
این مطالب را «الهام آبتین» مدیر اولین مزرعه پرورش گاندوی سیستان و بلوچستان و ایران عنوان می کند و می گوید: علاوه بر کوشش برای حفظ جمعیت این گونه در منطقه که بعنوان یک گونه منحصر به فرد بلوچستان حائز اهمیت می باشد، می توان در جهت توسعه گردشگری و جذب توریسم و همینطور اشتغال زایی جوامع محلی تأثیر گذار باشد.
وی می افزاید: اگر قرار به انجام فعالیت صنعتی و اقتصادی باشد، نیازمند به دستکم یک هزار سر تمساح و اضافه شدن سالیانه حداقل ۵۰۰ نوزاد هستیم.
آبتین، از عرضه طرح پایلوتی در همین زمینه برای اشتغال زایی جوامع محلی اطلاع داد که طی آن اگر پنج سر تمساح در اختیار هر یک از خانواده ها قرار بگیرد (که در این راستا نیازمند ۱۰ متر مربع فضا خواهند بود) با گدشت حدود یک سال و نیم می تواند ۷۵ میلیون تومان سودآوری برای خانواده ها به دنبال داشته باشد.
شایان ذکر است فعالیت مشابه از این دست فقط در یک مورد آن هم در جزیره قشم انجام می شود که در آن مسئولان مزرعه به پرورش تمساح غیر ایرانی اشتغال دارند.


بازدید از مزرعه پرورش شترمرغ
چابهار و به طورکلی استان سیستان و بلوچستان مستعد پرورش و نگهداری شترمرغ است. منطقه ای که به علت شرایط خاص آب و هوایی، مصرف انرژی را در تولید این پرنده عظیم الجثه تقریباً به صفر می رساند.
به قول فعالان و کارشناسان این صنعت، جوجه شترمرغ تنها یک هفته بعد از تولد نیازمند نگهداری در دستگاه های مخصوص است و بعد از آن در آشیانه و در مزارع به سادگی قابل نگهداری بوده و از نظر نیروی کار و مصرف انرژی بسیار مقرون به صرفه است.
«حسن پرویزی» یکی از پرورش دهندگان شترمرغ در چابهار در بازدید مدیرعامل ایرنا از این مجموعه تصریح کرد: از همه اعضا و جوارح این موجود استفاده می شود، به صورتی که علاوه بر گوشت و تخم آن، ضایعات و استخوان ها تبدیل به مکمل غذایی می شود، از روغن آن برای تهیه لوازم آرایشی و بهداشتی استفاده می شود، همینطور پوست آن در صنایع چرم و سایر اعضای آن برای تولید غذای طیور و شترمرغ استفاده می شود.
وی که مدیر یک مزرعه ۷۳ هکتاری است، می گوید: ظرفیت تولید ۲۴ هزار قطعه شترمرغ از مولد تا پرواربندی در این مجموعه پیشبینی شده که حالا و در فاز نخست ۲۱ هکتار آن اجرایی شده است.
پرویزی افزود: از آغاز ساخت مزرعه و اجرای طرح تابحال برای ۴۰۰ نفر اشتغالزایی شده و هم اینک ۱۸ نفر به طور ثابت در آن اشتغال به کار دارند.
وی از اجرایی کردن طرح توزیع جوجه و بسته های حمایتی مربوطه در کل استان سیستان و بلوچستان د آینده نزدیک اطلاع داد و اظهار داشت: در این طرح مقرر است به هر نفر متقاضی ۱۰ جوجه شتر مرغ همراه با ۶ ماه غذا داده شود که البته با تسهیلات ۱۲ میلیون تومانی در اختیارشان قرار خواهد گرفت.
پرویزی تصریح کرد: هر متقاضی برای اجرای این طرح به فضایی به وسعت ۱۲۵ متر مربع نیاز خواهد داشت و بعد از گذشت ۶ ماه شتر مرغها را از آنان خریداری خواهیم کرد، به صورتی که حدود پنج میلیون تومان سودآوری برایشان به دنبال خواهد شد.
بازدید از ظرفیت ها گردشگری و توریستی، ساحل اقیانوسی و سایت های بوم گردی چابهار در ادامه این برنامه سفر در دستور کار قرار گرفت.خلاصه کلام
هرچند کشورهای رقیب و شرکای خارجی آنها هم بر بی نظیر بودن شرایط چابهار برای ایفای نقش کریدور ترانزیتی و هاب صادراتی چابهار اذعان دارند، اما باید مراقب بود کم کاری ها و بی توجهی هایی که نظیر آنها را در دو دهه گذشته شاهد بودیم، سبب نشود فرصت سوزی بزرگ دیگری این دفعه در چابهار برای کشور اتفاق بیفتد. چون که در این صورت رقبا و سایر کشورهایی که منافعی در افق های کوتاه، میان و بلندمدت برای خود تعریف کرده اند، بیکار نخواهند نشست و معطل ما نخواهند ماند.
به گزارش تور و گردشگری به نقل از ایرنا، چابهار از توابع استان سیستان و بلوچستان در ۶۴۵ کیلومتری جنوب زاهدان مرکز این استان و در ساحل دریای عمان واقع شده است.منبع:

1399/05/17
14:01:21
5.0 / 5
2114
تگهای خبر: توریست , خدمات , خرید , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری