گزارش تور و گردشگری؛

مرمت جوی هرهر متروکه ای در قلب تاریخ

مرمت جوی هرهر متروکه ای در قلب تاریخ

تور و گردشگری: جوی هُرهُر که برخی آنرا جُرهُر نیز می نامند، نام قبرستانی قدیمی در اولین شهر خشتی جهان است که به متروکه ای ناامن تبدیل گشته بود ولی حالا مدتی است که این متروکه درحال مرمت است.خبرگزاری مهر – گروه استانها – نیره شفیعی پور: خیابانی مقابل کوچه مسجد جامع کبیر یزد قرار دارد که برج ساعت در آغاز آن نصب شده، خیابانی که به نام حضرت مهدی (عج) مزین شده، در میانه این خیابان قبرستانی وجود دارد که تا نیم قرن پیش، محل دفن اموات یزدی شامل مسلمان و زرتشتی و کلیمی بود.
از کتیبه ها و سنگ قبور موجود در این آرامگاه می توان دریافت که این قبرستان محل دفن مشاهیر و بزرگان و صاحب منصبان شهر بوده برای اینکه کمتر نام یا نام خانوادگی در این کتیبه ها به چشم می خورد که کسی آنها را نشناسد.

در این آرامگاه که متعلق به دوره زندیان و مربوط به قرن دوازدهم هجری است، عرفا، علما و بزرگان خیلی از دوره های صفویه و قاجاریه دفن شده اند.
علما و مجتهدانی که در جوی هرهر آرمیده اند
از جمله افراد شاخصی که در این آرامگاه تاریخی و قدیمی دفن شده اند می توان به آیت الله فرساد، استاد حضرت امام خمینی (ره)، جعفر کرباسی یزدی مشهور به آخوند کرباسی، فاطمه کربلایی همسر اشرف آهنگر که به علت مداومت در قرائت زیارت عاشورا نامش در مفاتیح الجنان آمده، محمد عبدل یزدی معروف به پهلوان کوچک یزدی و بسیاری دیگر از افراد صاحب نام اشاره نمود.

این قبرستان که سال ها به یک متروکه تبدیل گشته بود، به علت وجود پایاب قنات که با ۶۰ پله به قبرستان منتهی می شده به جوی هرهر معروف شده و معنای آن «رود خروشان» است.
ملاعبدالکریم مسگر از شاگردان میرزای شیرازی و نماینده مردم یزد در اولین دوره مجلس شورای ملی، قنبر کاشی ساز بنیانگذار صنعتی کاشی سازی در میبد، محمدکاظم ملک افضلی اردکانی نماینده تام الاختیار امام در میناب، حاج خلیفه علی رهبر بنیانگذار شیرینی سازی سنتی در یزد و خیلی از افراد صاحب نام دیگر نیز در جوی هرهر آرمیده اند.
اما یکی از مشهورترین آرامگاه ها مربوط به فاطمه کربلایی، همسر اشرف آهنگر است که به علت یک مکاشفه، به مکانی زیارتی و مقدس تبدیل گشته است.

فاطمه کربلایی، زن مؤمن یزدی است که بر خواندن زیارت عاشورا مداومت داشت و گفته شده در شب اول قبرش، امام حسین (ع) سه مرتبه به دیدار او آمد و به امر امام حسین (ع) آن شب عذاب از تمام اهل این قبرستان برداشته شد و این روایتی است که در کتاب مفاتیح الجنان در قسمت فواید مداومت بر زیارت عاشورا آمده است. این قبرستان مدت ها به فراموشی سپرده و به مکانی امن برای معتادان، اراذل و اوباش تبدیل گشته بود، حتی در دوره ای شهرداری اقداماتی را برای مرمت آن شروع کرد اما بجز درآوردن کتیبه ها و بهم ریختن آرامگاه های خانوادگی کاری از پیش نبرد
این قبرستان مدت ها به فراموشی سپرده شده و به مکانی امن برای معتادان، اراذل و اوباش تبدیل گشته بود، حتی در دوره ای شهرداری اقداماتی را برای مرمت آن شروع کرد اما بجز درآوردن کتیبه ها و بهم ریختن آرامگاه های خانوادگی کاری از پیش نبرد.
اکنون مدتی است که شهرداری منطقه تاریخی یزد دست به کار شده و مقرر است مرمت این قبرستان را به شکل جدی تری دنبال کند و بازدید علما، مسئولان پژوهشکده ها، اساتید دانشگاه، مورخان و فعالان میراث فرهنگی از روند مرمت این مکان، گویای جدی شدن بحث مرمت این قبرستان متروکه است.
شهردار منطقه بافت تاریخی یزد در مورد این قبرستان به خبرنگار مهر اظهار داشت: جوی هرهر سال ها مهجور مانده و به آن بی توجهی شده بود در صورتیکه می توانست یکی از محلهای مقدس شهر یزد باشد.
علیرضا نقوی عنوان کرد: بعد از طرح موضوع مرمت این قبرستان قدیمی، استاندار یزد، شورای شهر و شهرداری یزد و اداره کل میراث فرهنگی استان، حمایت خودرا از این مساله اعلام نمودند و از آن پس، مرمت جوی هرهر در سه فاز شروع شد.

وی عنوان کرد: این فضا بعد از بازسازی به یک فضای عمومی، فرهنگی و تفریحی تبدیل می شود و عموم مردم می توانند از آن استفاده نمایند.
جوی هرهر؛ حلقه تکمیلی گردشگری مذهبی یزد
نقوی با اشاره به اهمیت این آرامستان و برشمردن علما و اندیشمندان و مفاخری که در این آرامستان مدفون هستند، اضافه کرد: جوی هرهر حلقه تکمیلی گردشگری مذهبی یزد است و یزد جهانی را به شبکه آرامستان های تاریخی کشور متصل می کند.
وی با اشاره به تشکیل مثلث گردشگری توسط یزد، فارس و اصفهان عنوان کرد: در حوزه آرامستان ها نیز جوی هرهر یزد و تخت فولاد اصفهان می توانند قطب گردشگری مذهبی را تشکیل دهند و در این جهت تفاهمنامه های همکاری میان این دو آرامستان بزرگ و تاریخی منعقد شده است.

نقوی با اشاره به این که این قبرستان می تواند یک ارض مقدس باشد، اضافه کرد: متأسفانه این بُعد از جوی هرهر مهجور مانده اما تلاش ما این است که در کنار بهسازی و بازسازی کالبدی، تولید محتوایی نیز برای معرفی این مکان باارزش به لحاظ تاریخی و مذهبی و فرهنگی داشته باشیم.
زندگینامه علما و مشاهیر مدفون در جوی هرهر گردآوری می شود
شهردار منطقه بافت تاریخی یزد اظهار داشت: تهیه و گردآوری زندگینامه علما، اندیشمندان، عرفا و مشاهیر مدفون در این آرامستان قدیمی و انتشار آن بصورت کتاب یا کتابچه یا نماهنگ با همکاری حوزه علمیه و اساتید دانشگاه یزد همچون این اقدامات است و تلاش می نماییم این کتاب یا محتوای تولید شده را در مراسم افتتاح طرح بازسازی و مرمت مجموعه، رونمایی نماییم.
وجود مزار بیش از ۱۰۰ نفر از علما، مجتهدان، اندیشمندان، عرفا، مشاهیر و مفاخر در جوی هرهر می تواند از این مجموعه یک فضای بی بدیل فرهنگی و گردشگری بسازد.

استاندار یزد هم در مورد این قبرستان تاریخی به مهر اظهار داشت: جوی هرهر از آنجائیکه یک قبرستان تاریخی، مذهبی و معنوی است و مجتهدان بسیاری در آن آرمیده اند، قبرستان در طراز تخته فولاد اصفهان است. جوی هرهر از آنجائیکه یک قبرستان تاریخی، مذهبی و معنوی است و مجتهدان بسیاری در آن آرمیده اند، قبرستان در طراز تخته فولاد اصفهان است
مهران فاطمی اشاره کرد: جوی هرهر می تواند به قطب فرهنگی و محور گردشگری مذهبی و معنوی و محل رجوع و زیارت مردم تبدیل گردد.
وی تصریح کرد: متأسفانه این آرامستان حالا وضعیت خوبی ندارد، شهرداری قبل از این هزینه خوبی کرده اما طرح متوقف شده و نیاز است باردیگر ساماندهی گردد.
فاطمی اشاره کرد: ظاهر قبلی این آرامستان به هیچ وجه زیبنده یزد به عنوان یک شهر مذهبی و زیبنده بزرگان و علمایی که در این آرامستان آرمیده اند نیست و باید به سرعت ساماندهی گردد.

وی اضافه کرد: قبور تخریب شده و وضعیت کلی آرامستان باید به سرعت توسط شهرداری ساماندهی گردد و این مجموعه به یک مجموعه فرهنگی و مذهبی و محل رجوع مردم تبدیل گردد.
تبدیل جوی هرهر ظرف ۳ سال آینده به قطب فرهنگی یزد
استاندار یزد تصریح کرد: تلاش می نماییم اعتبارات لازم را برای این مجموعه در نظر بگیریم تا ظرف دو تا سه سال آینده به نحو مطلوبی ساماندهی نماییم و به قطب فرهنگی یزد تبدیل گردد.
اگر شهرداری یزد این دفعه بتواند کار ساماندهی را تا پایان پیش ببرد، شهر جهانی یزد به عنوان اولین شهر خشتی جهان می تواند از بزرگترین مجموعه فرهنگی مذهبی و تاریخی کشور برخوردار شود، مجموعه ای که وجب به وجب آن، سرشار از اسراری نهفته در پستوی تاریخ است.

1402/08/18
13:09:28
5.0 / 5
139
تگهای خبر: تاریخی , زندگی , فرهنگ , قاجار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری