فرمانی:

پرونده ثبت جهانی اسب کرد تشکیل می شود

پرونده ثبت جهانی اسب کرد تشکیل می شود

به گزارش تور و گردشگری، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کرمانشاه اعلام نمود: در مسافرت به اقلیم کردستان عراق پرونده ثبت جهانی اسب کُرد را پیگیری کرده است.به گزارش تور و گردشگری به نقل از مهر، داریوش فرمانی مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کرمانشاه اظهار داشت: در مسافرت به اقلیم کردستان عراق پرونده ثبت جهانی اسب کُرد را پیگیری کرده است.
وی اضافه کرد: در این سفر برای پیگیری تکمیل پرونده ثبت جهانی اسب کُرد دیداری با رئیس سازمان اسب کُرد در اقلیم کردستان عراق با مبحث پرونده مشترک ثبت جهانی داشتم و مقرر شد طرف عراقی رایزنی های لازم را با دولت مرکزی عراق و تکمیل پرونده انجام دهد.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کرمانشاه اضافه کرد: بعد از ثبت پرونده در کشور عراق تکمیل پرونده ثبت جهانی آن به صورت مشترک پیگیری می شود.
به گفته فرمانی؛ با عنایت به این که این یک پرونده چند ملیتی است، امکان ثبت ویژه خارج از سهمیه سالانه ایران را دارد.
فرمانی تاکید کرد: اسب کُرد، ظرفیت فرهنگی ویژه ای برای مناطق کُردنشین دو کشور است که می تواند بعنوان یک عنصر با ارزش به ثبت جهانی برسد.
گفتنی است؛ است؛ نژاد کردی یکی از اصیل ترین نژادهای اسب ایرانی است که بر مبنای نظر خیلی از کارشناسان، اسب عرب در ۲ هزار سال قبل از این نژاد تکثیر یافته است. ی
این اسب قدی به صورت متوسط ۱۷۰ سانتی متر با بدن کوتاه، اندامی عضلانی و سینه فراخ، پرنقش، پرخون و دست و پا و کمر قوی دارد.
اسب نژاد کُرد در پرونده ای با عنوان «آئین های سنتی اسب کُرد» در نشست شورای ثبت ملی آثارِ وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در دی ۱۴۰۱ در لیست آثار ملی ایران به ثبت رسید.


منبع:

1402/08/28
11:56:59
5.0 / 5
310
تگهای خبر: سفر , فرهنگ , گردشگری , مسافرت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری