در گفت وگو با تور و گردشگری عنوان شد؛

دستگیری ۵۱ نفر از قاچاقچیان اموال فرهنگی در رودسر

دستگیری ۵۱ نفر از قاچاقچیان اموال فرهنگی در رودسر

به گزارش تور و گردشگری، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان از دستگیری ۵۱ نفر از قاچاقچیان اموال فرهنگی در رودسر اطلاع داد و اظهار داشت: ۸۵ درصد دستگیر شدگان غیر بومی هستند.ولی جهانی در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار نمود: حفظ میراث فرهنگی یکی از اولویت های این اداره کل بوده و خط قرمز این سازمان است و با قاچاقچیان و تجاوزگران به آثار تاریخی و فرهنگی برخورد جدی می شود.
وی از دستگیری ۵۱ نفر از قاچاقچیان اموال فرهنگی در رودسر اطلاع داد و اضافه کرد: با عنایت به بازدیدها و بررسی های میدانی که پایگاه حفاظتی طول لات با همکاری فرماندهان نیروی انتظامی شهرستان رودسر انجام دادند در خلال این ۸ ماه ۵۱ نفر از قاچاقچیان اموال فرهنگی تاریخی در مناطق مختلف شهرستان رودسر بخصوص در منطقه اشکور جهت تحصیل اشیا دستگیر شدند و تحویل مقامات قضایی دادند.
مدیرکل میراث فرهنگی گیلان ضمن اشاره به مطلب فوق افزود: از این ۵۱ نفر ۲۸ دستگاه فلزیاب و تعداد زیادی بیل و کلنگ و ابزارآلات در ارتباط با حفاری بخصوص لب تاب و تبلت کشف و ضبط شدند و تحویل مقامات قضایی شد.
جهانی با اشاره به اینکه ۸۵ درصد دستگیرشدگان غیر بومی هستند، اظهار داشت: این افراد بخصوص از استانهای همجوار بخصوص قزوین و تهران بوده که سیر مراحل پرونده این افراد در محافل قضایی در دست بررسی می باشد حدوداً ۱۵ درصد افرادی که دستگیر شدند افراد بومی محلی هستند.
وی افزود: افراد غیر بومی با توجه به این که آشنایی کامل با منطقه ندارند وقتی ورود می کنند و دستبرد به آثار تاریخی می زنند معمولا در این راه دستگیر می شوند.
مدیرکل میراث فرهنگی گیلان با اشاره به اینکه هر گونه حفاری غیرمجاز در مناطق باستانی یا غیر باستانی به جرم تحصیل اشیا جرم محسوب می شوند و مجرم تحت پیگرد قانونی قرار می گیرد، اظهار داشت: بر مبنای ماده قانون ۵۵۸ و ۵۵۷ هرگونه تخریب و صدمه به محوطه ها بناهای تاریخی جرم محسوب شده مجرم تحت پیگرد قانونی قرار می گیرد از بومیان منطقه و مردم گیلان انتظار داریم با هر گونه مشاهده حفاری غیرمجاز مراتب را به مراجع ذیربط گزارش دهند.


منبع:

1402/09/01
15:02:37
5.0 / 5
218
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری