جنگ غزه افول ژئوپلتیکی آمریکا را تسریع می کند

جنگ غزه افول ژئوپلتیکی آمریکا را تسریع می کند

به گزارش تور و گردشگری، «حمایت جو بایدن از اسرائیل درحال تضعیف جایگاه دیپلماتیک آمریکا در خاورمیانه بوده و بازیگران منطقه ای به شکل فزاینده ای رو به روسیه و چین برای به دست آوردن رهبری جایگزین از جانب این کشورها می آورند».


به گزارش تور و گردشگری به نقل از ایسنا، آمریکا در ضمن تداوم نزاع فلسطین و رژیم صهیونیستی، در پیشگیری از بمباران ویرانگر غزه از جانب تل آویو شکست خورده و بدین سان قدرتهای حوزه غرب آسیا را منزجر ساخته و درحال از دست دادن تسلط خود است.
به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک»، به تازگی دولت بایدن کوشش کرد تا با اختصاص دادن کل اعتبار اجرای یک آتش بس انسانی چهار روزه در غزه به خود توجه بقیه را به خود جلب نماید. با این وجود اگر قرار بر گفتن حقیقت باشد، این قطر بود که بر سر آتش بس در زمینه میدانی مذاکره کرد نه آمریکا.
کوورک الماسیان، مدیر رسانه «سیریانا آنالایسیس» به خبرگزاری اسپوتنیک اظهار داشت: «آمریکا حالا کل اعتبار خود در مقام یک میانجی گر را از دست داده است و در لحظه فعلی هیچ کس در جهان عرب آمریکا را بعنوان یک میانجی گر در نظر نمی گیرد. آمریکا با اسرائیل بخشی از این جنگ ضد مردم عرب است. و به خاطر تغییری که در توازن قدرت اتفاق افتاده، بخصوص از پس از جنگ اکراین، قدرت های منطقه شجاعت بیشتری پیدا کرده اند. ایران، عربستان سعودی، امارات متحده عربی، کشورها دارند آمریکا را به چالش می کشند. وضعیت دیگر مثل ۱۰ یا ۱۵ سال قبل نیست.»
الماسیان خاطرنشان کرد، آمریکایی ها در دهه های ۱۹۷۰، ۱۹۸۰ و اوایل دهه ۱۹۹۰ نقش میانجی گر را ایفا کرده و تلاش کردند توافقاتی را بین کشورهای عربی منعقد کرده و نفوذشان را از پس از فروپاشی شوروی سابق در سرتاسر منطقه گسترش دهند. با این وجود جنگ سوریه بعد از ورود پیدا کردن روسیه به آن و تغییر دادن روند جنگ به همراه ایران تبدیل به یک نقطه عطف شد.
الماسیان که کارشناس حوزه غرب آسیا است، افزود: «فکر می کنم پس از این اتفاق بود که نخستین عقب نشینی برای امپراتوری آمریکا و شکست خوردن پروژه آنها به صورت نظامی رخ داد. و سپس ما دیدیم که در اکراین چه اتفاقی افتاد. فکر می کنم این جنگ بار دیگر یک پایان ناگوار را برای اوکراینی ها به دنبال خواهد داشت و این اتفاق خوبی است چون اوکراینی ها در این جنگ بسیار طولانی بعنوان گوشت دم توپ مورد استفاده قرار گرفتند و حالا آنرا یک بن بست می خوانند در صورتیکه این یک بن بست نیست. این یک شکست است. بگذارید بگوییم این یک شکست برای ضد حمله تحت رهبری آمریکا و تلاشش برای تبدیل کردن این کشور به یک کشورها طرفدار ناتو یا عضو ناتو است.»
او تصریح کرد: «همه این تحولات منجر به یک نتیجه می شوند. اینکه آمریکایی ها جایگاه خویش را بعنوان یک سلطه گر مطلق از دست داده اند و حالا نوبت قدرت های نو ظهوری همچون روسیه و چین که درحال همکاری نزدیک با یکدیگر هستند بوده و قدرت های منطقه ای مثل عربستان و ایران هم پس از میانجی گری چینی ها به یکدیگر نزدیک تر شده اند و روابطشان را احیا کردند و حالا دارند امور کنونی در منطقه را با مصر، با سوریه، با عراق و مابقی کشورها هماهنگ می کنند.»
الماسیان متذکر شد، آمریکا پس از فروپاشی اتحاد شوروی سابق، حرکت یکجانبه این کشورها را با به آتش کشیدن غرب آسیا تلف کرد. به قول او، ریشه این رفتار در الگوی اقتصادی آمریکا که مبتنی بر جنگ قرار گرفته، است. بر خلاف آمریکا، روسها و چینی ها علاقه مند به صلح و ثبات در خاورمیانه که به نوبه خود به توسعه اقتصادی و امنیت اوراسیا کمک خواهد کرد، هستند.
الماسیان برای روشن کردن این نکته، ابتکار عمل جاده ابریشم پکن را که شامل پروژه های بلندپروازانه زیرساختی متصل کننده آسیا، خاورمیانه و اروپا است، مثال زد. او تاکید کرد، این پروژه تا وقتی که صلح و ثبات در منطقه وجود نداشته باشد نمی تواند تکمیل شود.
این کارشناس نتیجه گیری کرد: «آمریکا از زمان فروپاشی اتحاد شوروی همچون یک سگ قلدری عمل کرد که به سمت همه پارس کرد، همه را می ترساند، منابعشان را اشغال می کرد و مردمشان را بدون هیچ گونه ملاحظه نسبت به هیچ یک از مقررات بین المللی و قوانین دیگر می کشت. میلیونها نفر به جهت جنگ های رهبری شده توسط آمریکا در این مناطق از بین رفتند. بنا بر این فکر می کنم مردم خاور میانه برای آنکه بتوانند فرایند توسعه خویش را از سر بگیرند باید آمریکایی ها را مجبور به خروج از منطقه خود کرده و از روسها و چینی ها بخواهند که آمده و این خلا را پر کنند.»
او بیان نمود: «ما شاهد افزایش هر چه بیشتر نقش این کشورها هستیم. روسیه در سوریه ثبات برقرار کرده و درحال میانجی گری بین ترکیه و سوریه است. چین هم بین ایران و عربستان میانجی گری کرد. آنها بر خلاف آمریکا به این شکل بعنوان ابرقدرت نقش ایفا می کنند.»1402/09/05
09:23:42
5.0 / 5
206
تگهای خبر: بازی , زمین
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
ttma تور و گردشگری