اختصاصی مهر؛

ایران باستان در چین

ایران باستان در چین

تور و گردشگری: به گزارش تور و گردشگری، آثار تاریخی ایرانی در چارچوب نمایشگاه ایران باستان به شهر های مختلف چین می رود تا به مدت ۶ ماه در شهر های مختلف این کشور به نمایش درآید.


به گزارش تور و گردشگری به نقل از مهر، ایران و چین درحال برگزاری برنامه های مختلف فرهنگی و گردشگری هستند در این بین ایران می خواهد نمایشگاه های مختلفی از آثار تاریخی را در چین برگزار کند همچنان که در سالهای قبل این اتفاق را رقم زد. سال ۹۱ ده اثر برگزیده از موزه ملی به شانگهای چین رفت. تا در شصتمین سال تأسیس این موزه، در کنار ۹۰ سفال تاریخی از کشورهای آمریکا، ترکیه، انگلستان، ایتالیا به معرض نمایش گذاشته شود. در سال ۹۸ نمایشگاه شکوه تمدن های آسیا به صورت مشترک با ۲۱ کشور در پکن برگزار شد و ایران هم ۱۵ اثر تاریخی را به این کشور فرستاد. در همین سال نمایشگاه دنیای لونگ چوان هم برگزار گردید. بعد از آن باز هم قرار بود نمایشگاهی از آثار ایرانی در چین برگزار گردد اما به سبب شرایط کرونا میسر نشد. تا این که این دفعه قرار شد تا برخی از آثار در چارچوب نمایشگاه ایران باستان از موزه ملی به چین برود.
از طرفی هفته فرهنگی ایران در چین عنوان برنامه ای است که وزارت ارشاد و فرهنگ اسلامی در نظر داشت تا ماه دسامبر در کشور چین برگزار کند ولی اکنون این برنامه مقرر است با همکاری دو وزارت خانه میراث فرهنگی و ارشاد با نمایشگاه آثار تاریخی ایران همزمان شود و با آغاز به کار این نمایشگاه، برنامه های هفته فرهنگی هم آغاز شود. وزارت میراث فرهنگی در نظر دارد آثار تاریخی را از موزه ملی ایران در شهر های مختلف چین به نمایش بگذارد هنوز تعداد این آثار و شهرهایی که مقرر است در چین نمایش داده شود؛ قطعی نشده ولی شهر پکن یکی از شهرها خواهد بود.
متولیان برگزاری این نمایشگاه در نظر دارند تا هر دو ماه در یکی از شهر های چین این نمایشگاه را برپا کنند. در این صورت نمایشگاه ایران ۶ ماه طول می کشد. همینطور هزینه حمل و نقل آثار، هزینه سفر و اقامت امنای اموال ایرانی و بیمه آثار تاریخی بر عهده کشور میزبان خواهد بود. نمایشگاه دیگری که مقرر است در چین برگزار گردد در ارتباط با آثار موزه های استان تهران می شود. آثار تاریخی ایران از موزهای تحت نظر اداره کل میراث فرهنگی تهران همچون موزه آبگینه انتخاب و بعد از ارزیابی، برای نمایش به چین ارسال خواهد شد. جزئیات این نمایشگاه هم در دست بررسی و تأیید است.


منبع:

1402/09/09
23:31:48
5.0 / 5
191
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری