دارابی:

ایران در جایگاه پنجم جهانی ثبت آثار ناملموس در یونسکو قرار گرفت

ایران در جایگاه پنجم جهانی ثبت آثار ناملموس در یونسکو قرار گرفت

به گزارش تور و گردشگری، معاون میراث فرهنگی با بیان خبر ثبت جهانی ۳ پرونده میراث ناملموس اظهار داشت: بعد از این اتفاق بزرگ توانستیم در بین ۱۸۲ کشور عضو کنوانسیون پاسداری از میراث ناملموس به رتبه پنجم دنیا صعود نماییم.


به گزارش تور و گردشگری به نقل از اداره کل روابط عمومی و اطلاع رسانی، علی دارابی، قائم مقام وزیر و معاون میراث فرهنگی اظهار داشت: با نهایت مسرت و شادمانی خبر تصویب ۳ پرونده ثبت جهانی را به استحضار ملت عزیز ایران می رسانم. او همینطور اضافه کرد: در هجدهمین کمیته بین الدولی میراث جهانی یونسکو در کشور بوتسوانا، ایران عزیز موفق شد ۳ پرونده ای را که برای ثبت میراث ناملموس عرضه کرده بود، به تصویب برساند. دارابی با اشاره به اینکه ضیافت افطاری و سنت های حسنه آن پرونده ای بود که از سهمیه ایران مطرح شده بود و چند کشور دیگر همچون ترکیه، آذربایجان و ازبکستان هم به این پرونده پیوستند، افزود: این اتفاق افتخار بزرگی است که در دولت سیزدهم امکان پذیر شد و ما توانستیم یک سنت الهی و اسلامی را به ثبت جهانی برسانیم.
معاون میراث فرهنگی ضمن اشاره به این که پرونده های بعدی جشن سده و هنر تذهیب بود، اظهار نمود: این دو پرونده با مشارکت ایران و کشورهای دیگر به ثبت رسید. با ثبت جهانی این سه عنصر تعداد پرونده های کشورمان در حوزه میراث ناملموس از ۲۱ به عدد ۲۴ افزایش پیدا کرد. قائم مقام وزیر همینطور اضافه کرد: بعد از این اتفاق بزرگ ما توانستیم در بین ۱۸۲ کشور عضو کنوانسیون پاسداری از میراث ناملموس به رتبه پنجم دنیا صعود نماییم.
او تصریح کرد: در دولت سیزدهم وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی موفق شد تا کنون دو رتبه صعود کند و ایران در زمینه جهانی از رتبه هفتم به رتبه پنجم رسید. دارابی در انتها با اشاره به اینکه این موفقیت بزرگ را به مردم عزیز کشور تبریک می گویم، اظهار داشت: جا دارد از حمایت ها و پشتیبانی های بی دریغ مهندس ضرغامی، مدیران، کارشناسان و سایر دست اندرکاران تدوین این پرونده ها در حوزه میراث فرهنگی صمیمانه قدردانی کنم. امیدواریم ایران عزیز همواره در همه عرصه ها بدرخشد و پرچم جمهوری اسلامی ایران همواره در اهتزار باشد.

1402/09/18
10:47:49
5.0 / 5
241
تگهای خبر: زمین , فرهنگ , گردشگری , میراث
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
ttma تور و گردشگری