در شهر باستانی مرو؛

نمایشگاه مشترک صنایع دستی ایران و ترکمنستان

نمایشگاه مشترک صنایع دستی ایران و ترکمنستان

تور و گردشگری: نمایشگاه مشترک صنایع دستی و کارگاه کاشی کاری جمهوری اسلامی ایران و ترکمنستان با حضور شرکت های تولیدکننده صنایع دستی دو کشور در شهر مرو اجرا شد.به گزارش تور و گردشگری به نقل از مهر، نمایشگاه مشترک صنایع دستی و کارگاه کاشیکاری جمهوری اسلامی ایران و ترکمنستان با حضور «علی مجتبی روزبهانی» سفیر کشورمان در ترکمنستان، «اسماعیل اورازوف» نماینده وزارت فرهنگ ترکمنستان و رییس موزه هنرهای تجسمی عشق آباد، «عوض قلیجُف» مدیرکل فرهنگ استان مرو، دیگر مقامات ترکمنستان، برخی دیپلمات ها، شهروندان مرو و تولیدکنندگان صنایع دستی دو کشور جمهوری اسلامی ایران و ترکمنستان به همراه اجرای گروههای موسیقی آئینی کشورمان، در محل موزه تاریخ و کشورشناسی شهر باستانی مرو راه اندازی شد.
در مراسم افتتاحیه «اسماعیل اورازوف» نماینده وزارت فرهنگ ترکمنستان و رییس موزه هنرهای تجسمی عشق آباد اظهار داشت: با سیاست رییس جمهوری ترکمنستان بخش فرهنگ روز به روز رشد و توسعه می یابد. صنایع دستی در هر کشوری نشانگر رشد اقتصادی آن کشور است و در ترکمنستان نیز برای رشد حوزه صنایع دستی کارهای زیادی صورت می گیرد.

علی مجتبی روزبهانی» سفیر جمهوری اسلامی ایران در ترکمنستان در مسافرت کاری خود به شهر باستانی مرو، اظهار داشت: این مناسبت مهم در شهری برگزار می گردد که خود شهری تاریخی و فرهنگی و یکی از مراکز صنایع دستی می باشد که قسمتی از مشترکات ایران و ترکمنستان را تشکیل می دهد.
وی در ادامه اضافه کرد: صنایع دستی، سفیران فرهنگی اقوام گذشته و حال و تجلی گاه هنر و خلاقیت اقوامی هستند که با این صنایع سر و کار دارند. توجه به این صنعت هم اکنون، نه فقط ما را با گذشته مردمان در هر منطقه پیوند می دهد بلکه در حد توان می تواند ما را در همان فضایی قرار دهد که انسان ماشین زده امروز از آن جدا افتاده است.
روزبهانی با اشاره به جایگاه بسیار بالای ایران در عرصه صنایع دستی اظهار داشت: سفره رنگین صنایع دستی ایران که از تنوع، ظرافت و قدمت بالایی نیز برخوردارست و هر کدام با مهر و تأیید یونسکو جهانی نیز شده است، بیان کننده جایگاه بسیار بالای ایران در عرصه صنایع دستی در جهان است بطوریکه برمبنای آمار شورای جهانی صنایع دستی از ۵۹ شهر جهانی صنایع دستی که در دنیا به ثبت رسیده اند ۱۱ شهر و ۳ روستای صنایع دستی جهانی از ایران هستند.

وی در بخش دیگر از سخنان خود با اشاره به اشتراکات تاریخی و فرهنگی دو کشور گفت: ایران در عرصه های مختلف صنایع دستی و سنتی و صیانت از میراث ملموس و ناملموس گذشتگان آمادگی دارد با ترکمنستان در سطوح مختلف دوجانبه، منطقه ای و بین المللی همکاری کند.
سفیر جمهوری اسلامی ایران در ترکمنستان با اشاره به نمایشگاه صنایع دستی و کارگاه آموزشی کاشی کاری به عنوان قسمتی از هنر صنایع دستی ایرانی ابراز امیدواری کرد که برگزاری چنین نمایشگاهی، گام مؤثری در راستای توسعه همکاری ها در حوزه های فرهنگی، هنری و گردشگری باشد.
نوید رسولی رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ترکمنستان با اشاره به نقش مؤثر هنر در تقویت روابط کشورها در حوزه بین الملل اظهار داشت: هنر نمونه بارز نزدیک شدن ملت ها به یکدیگر است. رشته ای که مرزها را در نوردیده و در قالب یک تابلوی خاتم کاری، تندیسی با شکوه، ظرفی کارشده، زیوری آراسته و… در جشنواره های معتبر و در حوزه جهانی به خوبی توانسته است نشانگرِ نزدیکی، همبستگی و دوستی ملت ها با یکدیگر باشد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به هنر صنایع دستی در حاشیه دریای خزر اظهار داشت: در بررسی اجمالی هنرهای صناعی رایج در مناطق روستایی و شهری حاشیه دریای خزر همچون ایران و ترکمنستان، اشتراکات فراوانی از نظر نگاره ها، طرح ها، رنگ آمیزی ها و… وجود دارد. در تمام این مناطق صنایع دستی بخش مهمی از هنرهای سنتی و جز لاینفکی از زندگی اقتصادی و حیات فرهنگی است.
رسولی در ادامه با اشاره به صنایع دستی به عنوان عنصری از هنر و بخش بزرگی از سرمایه های فرهنگی یک جامعه اظهار داشت: دو کشور ایران و ترکمنستان بیش از آن چه که هم اکنون در مبادلات فرهنگی ایفای نقش می کنند می توانند بیشترین بهره را از صنایع دستی در توسعه گردشگری داشته باشند و از صادرات صنایع دستی سهم به سزایی را به خود اختصاص دهند.
اجرای موسیقی آئینی زندگی مازندران و گروه موسیقی ترکمنستان، بازدید از نمایشگاه صنایع دستی دو کشور و کارگاه آموزشی کاشیکاری و آشنایی با ظرفیتهای آنها مورد توجه بسیار حاضران قرار گرفت.
گفتنی است؛ نمایشگاه صنایع دستی ایران و ترکمنستان به مدت دو روز ادامه یافت. همچنین؛ گروههای موسیقی آئینی کشورمان و ترکمنستان بطور مشترک در مرکز تئاتر درام دولتی کمینه استان مرو اجرا داشتند.منبع:

1402/09/25
15:03:19
5.0 / 5
231
تگهای خبر: آموزش , تاریخی , زندگی , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
ttma تور و گردشگری