رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی:

درهای مخازن را بر روی پژوهشگران باز کنیم

درهای مخازن را بر روی پژوهشگران باز کنیم

به گزارش تور و گردشگری، رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی اظهار داشت: باید بتوانیم در مجموعه موزه ها به سمتی حرکت نماییم که درهای مخازن را بر روی پژوهشگران باز نماییم برای اینکه که آنها تشنه این اطلاعات هستند.به گزارش تور و گردشگری به نقل از مهر، مصطفی ده پهلوان در برنامه شب کارت پستال های تاریخی ایران در رابطه با اهمیت کارت پستال های قدیمی و تاریخی و اسناد تصویری نابی که از زندگی گذشتگان ما به جا مانده اظهار داشت: حتما می دانید زندگی روزمره از نگاه دیرینه شناسی یعنی چه؛ ما باستان شناسان در تل های خاک دنبال همین زندگی روزمره می گردیم. یافته های مفقود و مشکوکی که زیر کلنگ باستان شناسان به سختی دیده می شود و باید آنها را بازسازی کنند و اگر این اسناد تاریخی را نداشته باشیم کارمان در دوران معاصر هم دشوار خواهد بود چه رسد به دوران باستان.
وی ضمن اشاره به این که مجموعه داران ایرانی نظیر استاد منوچهر لطفی رئیس انجمن مجموعه داران کشور پاسداران واقعی میراث این سرزمین هستند که قدردان زحمات آنها هستیم اضافه کرد: دراین میان باید یادی نماییم از کرامت الله نیّر که سال ۱۳۴۱ از دانشگاه تهران فارغ التحصیل شد و قفل های قدیمی جمع آوری می کرد، زمانیکه هیچ فرد و نهادی به فکر جمع آوری این اشیا نبود. خوشبختانه ایشان در تابستان گذشته بخش زیادی از این قفل های تاریخی را به موزه نگارستان دانشگاه تهران اهدا کردند.
ده پهلوان با اشاره به اینکه مجموعه داران زیادی در کشور می باشند که کارت پستال و تصاویر قدیمی جمع آوری می کنند اظهار امیدواری کرد ما هم در وزارت خانه و پژوهشگاه بتوانیم به این مجموعه داران خدمت نماییم و نقشی در محافظت از میراث این سرزمین داشته باشیم.
وی اظهار داشت: در موزه مقدم هم استاد محسن مقدم و همسرش سلما کویومجیان کارت پستال های زیادی ارسالی از دوستانشان در اروپا جمع آوری کردند که نکات ریز و جالبی در پشت هر یک به چشم می خورد و تک تک احتیاج به پرداختن و موشکافی دارد که اساسا هر چه کهنه تر شوند بر ارزششان افزوده خواهد شد.
رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری اضافه کرد: کمتر مجموعه داری را سراغ دارم که اگر پژوهشگری عکسی از او بخواهد در اختیارش نگذارد ولی اگر سراغ یک موزه بروید به سختی عکس آثار را در اختیار شما می گذارند و اگر این کار را هم انجام دهند آنقدر کیفیت عکس پایین است که نمی توانید از آن استفاده کنید و من این را به دفعات دیده ام. ازاین رو قدردان تمامی مجموعه داران بخصوص مهرداد اسکویی هستیم که مجموعه شان را که به سختی همانند فرزندانشان کنار هم جمع آورده اند را در اختیار ما می گذارند.
وی در ادامه ضمن اشاره به انتشار بعضی از تصاویر آلبوم خانه کاخ گلستان در ایام اخیر و تصاویری که بازماندگان رولان دو مکنم از جستجوهای شوش منتشر نمودند خاطرنشان کرد: پژوهشگران تشنه این اطلاعات هستند.
ده پهلوان اظهار امیدواری کرد: بتوانیم در مجموعه موزه های وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به سمتی حرکت نماییم که درهای مخازن را بر روی پژوهشگران باز نماییم چونکه که آنها تشنه این اطلاعات هستند. زمانیکه این اطلاعات را در خدمت جامعه علمی و در طبق اخلاص قرار دهیم مطمئن باشید موضوعات پژوهشی جدیدی با این بارش های فکری و پژوهشی جدیدی شکل خواهد گرفت و تا زمانیکه درها را قفل نماییم آبشخور سالمی برای پژوهش های ناب وجود ندارد.


منبع:

1403/03/21
10:52:30
5.0 / 5
95
تگهای خبر: تاریخی , زمین , زندگی , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری