اختصاصی مهر؛

بازگشایی خزانه جواهرات بعد از ۵۱ ماه

بازگشایی خزانه جواهرات بعد از ۵۱ ماه

تور و گردشگری: 51 ماه از بسته بودن خزانه جواهرات ملی می گذرد تا این که امروز بعد از انتقادها به بسته بودن آن و شایعات فراوان پیرامون اشیاء، درب خزانه به روی مردم باز شد.


به گزارش تور و گردشگری به نقل از مهر، موزه جواهرات ملی از امروز به روی گردشگران باز شد. موزه ای که از اسفند سال ۱۳۹۸ به علت شیوع ویروس کرونا بسته شده بود و شایعاتی پیرامون آن توسط سخنگوی دولت اعلام گردید همچون این که دو تاج مهم این موزه توسط خاندان پهلوی به سرقت رفته است درحالی که این دو تاج تا سال ۱۳۹۸ رو به روی بازدیدکنندگان موزه قرار داشت. حالا با گذشت ۴ سال و ۳ ماه از بسته بودن موزه، افراد زیادی علاقمند بودند تا درخشان ترین و گران ترین موزه ایران را ببینند همان که جواهراتی خاص، منحصر به فرد و تک در دنیا دارد. مدیران بانک مرکزی از چند روز پیش اعلام نمودند که علاقه مندان می توانند روز ۲۱ خرداد از ساعت ۱۳ تا ۱۵: ۳۰ از این موزه دیدن کنند و باقی روزها، زمان بازدید همچون روال گذشته در ایام شنبه تا سه شنبه در همین ساعت خواهد بود.
در نخستین روز بازدید از این موزه که ساعاتی پیش انجام شد، علاقه مندان وارد صف بازدید شده و پس از خرید بلیت ۳۰ هزار تومانی برای ایرانی ها، ۱۵ هزار تومانی برای دانشجویان و ۳۰۰ هزار تومانی برای توریستهای خارجی و بعد از گذشتن از ۳ گیت بازرسی، با ساختمان تاریک اما با جواهراتی درخشان رو به رو شدند. همچنان مانند سال های گذشته باید تمام وسایل همچون کیف و موبایل تحویل داده شود و اجازه عکاسی به کسی نمی دهند. یک راهنما هر ده نفر را به سمت داخل موزه هدایت کرده و برای هر کدام توضیح می داد. زمان بازدید ۳۰ تا ۴۰ دقیقه بیشتر طول نکشید. راهنمایان و کارکنان موزه مراقب بودند تا کسی به شیشه ویترین ها دست نزند یا تکیه ندهد تا آژیر خطر موزه به صدا در نیاید در عین حال بازدیدکنندگان مشتاق بودند تا زمان بیشتری را صرف دیدن خزانه ملی جواهرات کنند. راهنمایان موزه که سال ها بود، از گردشگران میزبانی نکرده بودند، این دفعه با روی گشاده تری به سوالات تکراری بازدیدکنندگان پاسخ می دادند. بیشتر سوالات بازدیدکنندگان حول محور تاج های کیانی و پهلوی و شایعات آن بود و آنها پاسخ می دادند که نگران نباشید همه چیز سر جایش است در آخر آنها را خواهیم دید که سالهاست سر جایشان نشسته اند مانند کره جواهر نشانی که ایران، فرانسه و بریتانیا را با الماس مشخص کرده است، تخت طاووس، الماس نورالعین، تخت نادری، جقه نادری، صندوق جواهرات مروارید و صدها جواهر دیگر و حتی الماس صورتی رنگ دریای نور. مدتی پیش علی بهادری جهرمی سخنگوی دولت در سالمرگ سلطنت پهلوی، در توییتی نوشته بود که دو تاج با ۵ هزار قطعه الماس، ۵۰ قطعه زمرد و ۳۶۸ حبه مروارید که از نظر قیمت غیر قابل تخمین است قسمتی از اموالی است که دیکتاتور هنگام فرار با خود به خارج برد. هر چند که سخنگو؛ اطلاعات این تاج ها را هم اشتباه عنوان کرده بود اما بعد از آن وزیر میراث فرهنگی در شرایطی که هنوز موزه بسته بود، به بازدید از این خزانه رفت و تصاویر تاج ها را نشان داده و اطمینان داد که همه چیز سر جایش است. پس از اینکه ضرغامی خواسته بود تا باردیگر این موزه به روی مردم باز شود، اما این دفعه بهانه تعطیلی ادامه دار این موزه، انتقال گنجینه به خزانه جدید بانک مرکزی در تپه های عباس آباد تهران که در حال ساخت است، اعلام گردید. حالا بعد از انتقادهای بسیار نسبت به بسته بودن موزه، به ویژه در فضای مجازی، بانک مرکزی با بازگشایی موزه موافقت کرده و از درب های خزانه جواهرات امروز به روی بازدیدکنندگان باز شد.

1403/03/22
15:35:58
5.0 / 5
100
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری