برگی از تاریخ فرهنگ ایران؛

پیوستن ایران به یونسکو و ثبت اضطراری ارگ بم در لیست میراث بشری

پیوستن ایران به یونسکو و ثبت اضطراری ارگ بم در لیست میراث بشری

تور و گردشگری: 16 تیر 1383 ارگ بم که به خاطر زلزله لطمه بسیار دیده بود، ثبت جهانی شد تا قبل از تخریب بیشتر امکان بهره گیری از کمک های جهانی برای بازسازی و نگهداری آن برقرار شود.خبرگزاری مهر، گروه فرهنگ و ادب _ طاهره طهرانی: ۱۵ تیرماه ۱۳۲۷ شمسی، دوره پانزدهم مجلس شورای ملی -که بعد از ۱۶ ماه تأخیر به سبب حضور نیروهای متفقین در ایران- تشکیل شد، قانونِ عضویت قطعی ایران در یونسکو را به تصویب رساند.
یونسکو (سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد) هدفش ایجاد صلح بوسیله همکاری بین المللی کشورهای جهان در حوزه های آموزش، علوم و فرهنگ است. میراث جهانی یونسکو نیز کنوانسیون بین المللی است که در تاریخ ۱۶ نوامبر ۱۹۷۲ میلادی به تصویب کنفرانس عمومی یونسکو رسید. طبق این عهدنامه آثار تاریخی، طبیعی و فرهنگی بشر که اهمیت جهانی دارد، متعلق به تمام انسان های زمین، فارغ از نژاد، مذهب و ملیت خاص بوده و باید حفظ شود. کشورهایی که به عضویت یونسکو درآمده اند می توانند آثار تاریخی، طبیعی و فرهنگی کشور خودرا نامزد ثبت به عنوان میراث جهانی کنند و بر طبق این کنوانسیون، حفاظت آثار ثبت شده -ضمن باقی ماندن در حیطه حاکمیت کشور مربوط- به عهده تمام کشورهای عضو خواهد بود.
عضویت ایران در یونسکو، میراث سردار فاخر
عضویت ایران به عنوان قدیمی ترین کشور جهان در این سازمان اهمیت به سزایی داشت که با تلاش مجلس شورای ملی به دست آمد. تشکیل این مجلس مشروط به خروج نیروهای متفقین از ایران بود که بیش از یکسال و چهار ماه طول کشید، پس از این دوره فترت مجلس شانزدهم به ریاست رضا حکمت ملقب به سردار فاخر تشکیل شد، او فرزند حسام الدین، مشاورالدوله شیرازی و متولد تهران بود؛ در نوجوانی به شیراز رفته و زبان فارسی و عربی را در محضر حکیم الهی و زبان فرانسه را پیش مرحوم هانری خان آموخت. در شروع مشروطیت به اروپا رفت و بعد از استبداد صغیر به ایران آمد، سپس وارد سیاست شد و از سال ۱۳۲۰ که رجل سیاسی مهمی شده بود تا سال ۱۳۴۰ در مجلس شورای ملی نماینده یا رییس بود؛ با تعطیلی مجلس بیستم او دیگر به عرصه سیاسی بازنگشت و در نهایت بعد از دوره ای ابتلاء به بیماری فراموشی، یکسال قبل از انقلاب در خانه خود از دنیا رفت.
تصویب قانون الحاق ایران به سازمان بهداشت جهانی، تصویب قانون عضویت قطعی ایران در یونسکو، تصویب قانون اصلاح قانون مطبوعات از مصوبات مهم این دوره مجلس شورای ملی به ریاست حکمت بود.

آثار و ابنیه تاریخی ایران، ثبت شده در لیست میراث بشری
تعداد آثاری که در لیست میراث جهانی یونسکو از ایران ثبت شده زیاد است، بخش قابل توجهی از آنها به ابنیه و آثار تاریخی اختصاص دارد، نظیر: چغازنبیل، میدان نقش جهان، تخت جمشید، تخت سلیمان، بم و چشم انداز تاریخی آن، پاسارگاد، گنبد و محوطه سلطانیه، بیستون، مجموعه آثار رهبانی ارامنه ایران، سازه های تاریخی آبی شوشتر، مجموعه بازار تاریخی تبریز، بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی، باغ های ایرانی (اکبریه بیرجند، فین کاشان، شاهزاده ماهان، ارم شیراز، عباس آباد بهشهر، چهلستون اصفهان، دولت آباد یزد، پاسارگاد شیراز، پهلوان پور یزد)، گنبد قابوس، مسجد جامع اصفهان، کاخ گلستان تهران، شهر سوخته سیستان، چشم انداز فرهنگی میمند، محوطه باستانی شوش، یازده قنات ایرانی، شهر تاریخی یزد، چشم انداز دیرینه شناسی ساسانی منطقه فارس، راه آهن سراسری ایران، منظر فرهنگی هورامان / اورامانات و پنجاه و چهار کاروانسرا در سراسر ایران.

میراث طبیعی و میراث ناملموس بشری در ایران
دشت لوت و جنگل های هیرکانی ذیل میراث طبیعی یونسکو طبقه بندی شده اند. در ضمن زیر مجموعه میراث جهانی، بخشی به عنوان میراث فرهنگی ملموس و ناملموس تعریف شده که باید دارای این خاصیت ها باشد: سنتی، معاصر و زنده، فراگیر، دارای بازنمود و اجتماع محور. در لیست میراث فرهنگی معنوی (ناملموس) یونسکو نیز تعداد آثار ثبت شده ایران زیاد است: نوغانداری و ابریشم بافی (مشترک با افغانستان، آذربایجان، ترکیه، تاجیکستان، ترکمنستان و ازبکستان)، ترکمن دوزی مشترک با ترکمنستان، یلدا / شب چله مشترک با افغانستان، هنر ساختن و نواختن عود، برنامه ملی پاسداری از هنر سنتی خوشنویسی در ایران، آئین زیارت تادئوس، هنر نگارگری، مهارت سنتی ساختن و نواختن دوتار، هنر ساختن و نواختن کمانچه، چوگان بازی سوار بر اسب همراه با روایت گری و موسیقی، هنر پخت نان لواش، نوروز (مشترک با کشورهای حوزه نوروز)، ردیف های موسیقی ایرانی، هنر نمایشی- آئینی تعزیه، مهارت فرش بافی فارس، موسیقی بخشی های خراسان، آئین پهلوانی و زورخانه ای، مهارت فرش بافی کاشان، آئین نقالی (قصه گویی اجرائی ایرانی)، دانش سنتی لنج سازی و دریانوردی در خلیج فارس، مراسم قالی شویان در مشهد اردهال کاشان.

آگاه سازی و آموزش، رمز حفظ هویت ملی در جهان
با توجه به پیشینه تاریخی ایران و چشم اندازهای طبیعی و فرهنگ شفاهی غنی و شیوه خاص زیست در این دیار کهن، آگاه سازی و آموزش برای آشنایی عموم مردم با مفاهیم و مسائل مربوط به حفظ اینگونه های متفاوت و متنوع میراث فرهنگی و انتقال این میراث به آیندگان بسیار اهمیت دارد. به عنوان نمونه کمیته بین المللی میراث جهانی وابسته به سازمان یونسکو که مجموعه تاریخی پاسارگاد (شامل آثاری همچون آرامگاه کورش کبیر باغ پادشاهی کاخ دروازه کاخ بار عام، کاخ اختصاصی و ساختارهای دفاعی تل تخت) را در سال ۲۰۰۴ میلادی (۱۳۸۳ شمسی) در لیست میراث فرهنگی جهان ثبت کرده بود، در تاریخ ۱۶ تیر همان سال به شکل اضطراری ارگ بم را نیز که به خاطر زلزله مهیب دی ماه سال قبل لطمه بسیار دیده بود، ثبت جهانی کرد تا پیش از تخریب بیشتر امکان بهره گیری از کمک های جهانی برای بازسازی و نگهداری آن برقرار شود. ارگ بم در حین بازسازی و مرمت بعد از ثبت در لیست میراث جهانی
توجه مسئولین فرهنگی به حفظ آثار هویتی
هرچند با بازسازی های به عمل آمده در سال ۱۳۹۲ ارگ بم از لیست آثار در معرض خطر خارج شد، اما ناگفته پیداست هنوز موارد بسیاری برای ثبت به نام ایران در این لیست باقی است، و این حوزه فرهنگی توجه بیشتر مسئولین و نمایندگان و زمامداران امور را می طلبد.


منبع:

1403/04/17
12:22:31
5.0 / 5
63
تگهای خبر: آثار تاریخی , آموزش , بازی , باغ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری