یك باستان شناس :

غار اعجاب انگیز لرستانی متعلق به دوره قبل از تاریخ است

غار اعجاب انگیز لرستانی متعلق به دوره قبل از تاریخ است

امیر منصوری كونانی اظهار داشت: غار شگفت انگیزی متعلق به دوره زمانی قبل از تاریخ تا دوران تاریخی در كوهدشت استان لرستان وجود دارد كه روی دیواره های آن نقوش برجسته انسانی و حیوانی وجود دارد.امیر منصوری کونانی پژوهشگر و دیرینه شناس استان لرستان به خبرنگار مهر اظهار داشت: پیدایش یک غار اعجاب انگیز تاریخی همراه با نقوش برجسته انسانی و حیوانی در رأس یکی از ارتفاعات بخش کونانیِ شهرستان کوهدشت از کشفیات مهم دنیای باستان شناسیِ استان لرستان است که می تواند دریچه روشنی را به روی زمین شناسان، باستان شناسان و سایر پژوهشگران باز کند.
وی اظهار داشت: این غار تاریخی با دهانه گلابی شکل که دارای تالارها، دهلیزها و مخزن های بلند و طویل و مناظر طبیعی همچون استالاگمیتها و استالاگتیتها (چکیده سنگ ها) و قندیل های گوناگونی است، در طول تاریخ شاهد حضور گروههای مختلف انسانی هم بوده است. از لحاظ مطالعات زمین شناسی این غار می تواند به خوبی مسیر حرکت تأمین آب چشمه سیاب را نشان بدهد و به عبارتی دیگر مسیر اصلی تأمین آب چشمه سیاب از سمت سیمره است. بنابر گفته زمین شناس استان لرستان؛ این غار در اثر واکنش شیمیایی دی اکسید کربن آب باران در خلال چند میلیون سال پیش بوجود آمده است و حضور فسیل های اکینودرم در کف غار که نشانه محیط رسوب گذاری آهکی نیمه عمیق است مربوط به دوره الیگومیوسن است.

این پژوهشگر افزود: همچون آثار و شواهد جنبه های زندگی انسان در این غار می توان به بقایای استخوانی، ابزارهای سنگی، قطعات سفال های مضطرب دوران مفرغ و دوران تاریخی و وجود نقوش برجسته و کنده شده در صخره کوهستان دهانه غار اشاره نمود که از لحاظ مطالعات دیرینه شناسی در خور نگرش هستند.
وی اضافه کرد: اولین کسی که به حضور این غار با خصوصیت های منحصر به فردش اشاره کرده؛ فتحعلیشاه قاجار است که در مسافرت سال ۱۲۴۵ ه. ق به لرستان و بعد از دیدار با بزرگان منطقه طرحان، از این غار اعجاب انگیز دیدن کرده و توضیحاتی درباره آن نوشته است.
منصوری اظهار داشت: بزرگ بودن و حضور انسان در یک عرصه طولانی در غار همچون شگفتی های این غار است که می تواند بعنوان یک جاذبه گردشگری هم شناخته شود.

1399/05/27
10:31:56
5.0 / 5
2036
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری