ارسی و كاشی های هفت رنگ كاخ گلستان مرمت می شوند

ارسی و كاشی های هفت رنگ كاخ گلستان مرمت می شوند

به گزارش تور و گردشگری مدیر مجموعه میراث جهانی كاخ گلستان اظهار داشت: پروژه های مرمتی كاخ گلستان اولویت بندی شده، ارسی ها و كاشی ها در اولویت مرمت قرار دارند.


آفرین امامی اظهار داشت: بناها و بخش هایی که احتیاج به مرمت فوری داشته در اولویت قرار دارند، به این منظور بخشی از ارسی های کاخ گلستان، کاشی های هفت رنگ، عایق بندی بام ها، رفع نشتی و رطوبت بعضی از بناها، پاک سازی آیینه کاری های قسمتی از فضای این مجموعه میراث جهانی، پاک سازی و استقامت بخشی درها و پنجره های ضلع شمال مرمت می شوند.
او اضافه کرد: مرمت این آثار از یک ماه قبل از محل درآمدهای اختصاصی با تلاش معاونت توسعه مدیریت و با همکاری معاونت میراث فرهنگی شروع شده و با عنایت به نوع و حجم پروژه ها زمان اتمام آن متفاوت می باشد.
امامی خاطرنشان کرد: انجام حفاظت و مرمت نیازمند مطالعه است، بدین منظور مطالعات پروژه های مرمتی، حفاظت کاتدی، سیستم گازرسانی و ایمن سازی برق، صدمه شناسی و تهیه طرح سیستم الکترونیکال این مجموعه در حال انجام می باشد.


کاخ گلستان با قدمتی بالغ بر ۴۴۰ سال یکی از منحصر به فردترین مجموعه های تاریخی ایران است. نام گلستان این مجموعه ریشه در تالاری به همین نام دارد که از بناهای عهد آقا محمد خان قاجار بوده و در سال ۱۲۱۶ ه. ق و در عهد فتحعلی شاه قاجار تمام می شود.
کاخ گلستان از عهد صفویه تا دوران معاصر دستخوش تغییراتی شده است. بنیان کاخ گلستان به دوران شاه عباس صفوی و به سال ۹۹۸ ه. ق و با راه اندازی چهار باغی در داخل حصار شاه طهماسب و بعدها و در زمان شاه سلیمان صفوی (۱۱۰۹ – ۱۰۷۸ ه. ق) با ساخت دیوان خانه ای در همان محدوده چنارستان شاه عباسی شکل می گیرد ولی امروزه از آن بنیان ها اثری در بین نیست.
داشته های موجود کاخ گلستان از لحاظ دیرینگی محدود به بخشی از آثار و ابنیه از دوران زندیه بوده و فراتر از آن نمی رود.
کاخ گلستان در دوم تیرماه ۱۳۹۲ خورشیدی و در سی و هفتمین اجلاس سالانه کمیته میراث جهانی سازمان یونسکو بعنوان میراث بشری از جانب یونسکو به ثبت رسید.منبع:

1399/05/29
13:49:09
5.0 / 5
2139
تگهای خبر: باغ , تاریخی , فرهنگ , قاجار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری