معاون میراث فرهنگی:

تاسیس وزارتخانه فرصت بازبینی در حوزه گردشگری را فراهم نمود

تاسیس وزارتخانه فرصت بازبینی در حوزه گردشگری را فراهم نمود

به گزارش تور و گردشگری معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با اعلان اینكه وزارتخانه شدن فرصت بازبینی را در حوزه گردشگری فراهم نمود، اظهار داشت: گردشگری بعد از این تبدیل ساختاری، در اولویت قرار گرفت.


ولی تیموری روند تشکیل شدن وزراتخانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی را مثبت دانست و اضافه کرد: زمانی که در سال ۷۸ تا ۸۰ در حال نگارش طرح جامع توسعه گردشگری بودیم یکی از خروجی های این طرح ارتقای جایگاه سازمان ایران گردی و جهان گردی بود که به سبب آن سازمان ایران گردی و جهان گردی وقت در سال ۸۲ با سازمان میراث فرهنگی ادغام شد و این پیشنهادی بود که از طرف حوزه گردشگری مطرح شده بود.
او با اشاره به اینکه در آن زمان دو گزینه برای ارتقای این جایگاه عنوان شد، بیان کرد: تبدیل به وزارتخانه شدن بطور مستقل و شکل گیری در چارچوب معاونت ریاست جمهوری دو پیشنهاد مطرح شده در آن زمان بود که نهایتاً پیشنهاد دوم مقبول واقع شد.
معاون گردشگری کشور درباب دلیلهای این انتخاب توضیح داد: دلیلهای طرفداران این بود که گردشگری یک موضوع فرابخشی است و جایگاه آن باید در ذیل شخص رئیس جمهوری تعریف شود که عملاً بتواند مسائل و مشکلات فرابخشی را حل کند. این ایده درست بود اما ضعف و مشکلش این بود که درساختار اجرایی کشور عملاً معاونت رئیس جمهوری مخصوصاً در یک حوزه تخصصی برتری اجرایی ندارد.
او افزود: نهایتاً این ساختار با تجربه نزدیک به دو دهه لطمه شناسی و با طرحی که از طرف مجلس عنوان شد پیشنهاد اول که از خروجی طرح توسعه گردشگری بود محقق و ساختار، تبدیل به وزارتخانه شد.
تیموری با اشاره به نتایج و امتیازات تبدیل ساختار سازمان به وزارتخانه، اضافه کرد: فرصت بازبینی ساختار تخصصی برای حوزه گردشگری را در ابعاد داخل وزارت و خارج از آن فراهم نمود. این اتفاق سبب شد که گردشگری بعنوان یک ساختار منسجم و جاافتاده در کشور تثبیت شود و موضوع آن در ساختار تشکیلاتی و اداری، شکل باثبات وزارتخانه ای پیدا کند.
فرصت بازبینی قوانین و مقررات
او با اشاره به در اولویت قرار گرفتن حوزه گردشگری بعد از این تبدیل ساختاری عنوان کرد: این در اولویت نبودن برای نزدیک به سه دهه سبب شد که قوانین با جدیت پیگیری نشود بنا بر این در این عرصه به شدت خلأ قوانین و مقررات وجود داشت. الان برای حوزه گردشگری فرصتی به وجود آمده است که با شناسایی لطمه های گذشته و در قالب اهداف و وظایف برای تغییر در ساختار داخلی و بین دستگاهی همین طور به وجود آوردن ساختاری تخصصی مبادرت به تدوین قوانین کند.
فرصتی برای ایجاد تشکیلات تخصصی
معاون گردشگری کشور با اشاره به سایر امتیازاتی که این اتفاق برای حوزه گردشگری به وجود آورد، اظهار داشت: با بازبینی در حوزه گردشگری فرصتی برای ایجاد تشکیلات تخصصی در ابعاد داخل و خارج از وزارتخانه برای ما بوجود آمد. همین طور بازبینی قوانین و مقررات حوزه گردشگری فرصتی به وجود آورد که عموم موارد و خلأهای قانونی که نیاز داشتیم را بوسیله مجلس مصوب نماییم. حالا این خلاهای قانونی در مجموعه احکام مترقی و بروزرسانی شده ای در چارچوب قانون اهداف و وظایف وزارت جدیدالتأسیس در حد مصوبات مجلس شورای اسلامی تدوین و ابلاغ می شود.
فرصت مقایسه با سایر وزارتخانه های همتراز
او فرصت مقایسه همتراز با سایر دستگاه ها را از دیگر محاسن این تغییر ساختار عنوان نمود و اضافه کرد: با وجود اینکه با این اتفاق عملاً از نظر اعتبارات، جایگاه اداری و مالی در سطح سایر وزارتخانه ها قرار گرفته ایم؛ اما هنوز از نظر اعتبارات نصف ضعیف ترین وزارتخانه ها بودجه و اعتبارات دریافت می نماییم که وزیر میراث فرهنگی به دفعات بر این مساله تاکید کرده اند.
تیموری در ادامه در این خصوص توضیح داد: این که سازمان به وزارتخانه تبدیل شد پیش شرطی در خصوص اینکه تا اختتام برنامه ششم حق تغییر ساختاری نداریم برای وزارتخانه گذاشته شد که اگر این تبصره نبود بطور قطع می توانستیم تحولات بزرگ تری را در حوزه گردشگری شاهد باشیم. این چالش در مقابل این وزارتخانه طی یک سال قبل وجود داشته که امیدواریم با اتمام برنامه ششم، این محدودیت ها برداشته شود و حوزه گردشگری مطابق با ساختار یک وزارتخانه تعریف شود.
تدوین برنامه های کلان به سبب ثبات مدیریت
او به عدم ثبات مدیریت بعنوان یکی دیگر از عوامل لطمه زا طی سال های گذشته اشاره نمود و اظهار داشت: با تشکیل وزارتخانه رفت و آمدهای مدیریتی و عدم ثبات کم تر شد که این مساله موجب تمرکز روی مسائل و برنامه های کلان شده است. در گذشته متوسط مدیریت هر مدیر یک سال بود و این دوره کوتاه مدیریت یکی از بزرگ ترین چالش های پیشرو این حوزه محسوب می شد، برای اینکه اجازه و فرصت تدوین برنامه های کلان را نمی داد.
معاون گردشگری کشور با اعلان اینکه در گذشته شاهد اقدامات هیجانی بسیار از طرف مدیران بودیم اشاره کرد: مدیران به این دلیل که فرصت انجام برنامه های بنیادی را نداشتند، به سمت اقدامات هیجانی گرایش پیدا می کردند. انتخاب و بررسی مدیران از طرف مجلس شورای اسلامی موجب ایجاد ثبات می شود که عملاً از زمان وزارت دکتر مونسان شاهد این ثبات هستیم.
نداشتن هم تراز تخصصی در دنیا
او به ابعاد بین المللی این امر اشاره نمود و اظهار داشت: این تثبیت در بعد بین المللی نیز برای ما ره آوردهایی داشت. قبل از آن نداشتن همتراز تخصصی برای حوزه گردشگری مشکل آفرین بود. از این منظر که در دنیا گردشگری در قالب وزارت و توسط وزیر اداره می شود و ما فاقد چنین ساختاری بودیم. این مسئله در ارتباطات و مراودات بین المللی برای ما مشکل ایجاد می کرد و در تنظیم قرارهای ملاقات گرفتار مشکل می شدیم.
تیموری اشاره کرد: الان برای تعامل با کشورهای مختلف ابهامی نداریم و برای پیدا کردن همتای خودمان، با وزیر گردشگری کشور مورد نظر طرف می باشیم و این مساله خیلی از چالش ها را حل کرده است.
گردشگری برنامه محور شده است
او با اعلان اینکه ما در حوزه گردشگری این ادعا را داریم که این حوزه برنامه محور شده است، اضافه کرد: این مساله ارتباط مستقیم به ثباتی دارد که ساختار وزارتخانه و ثبات مدیریتی ایجاد کرده است. ما در ابعاد راهبردی، ملی، منطقه ای و استانی طرح ها و اسناد ۱۰ ساله برای توسعه گردشگری تدوین کرده ایم. بعضی از آنها نیز در دست تدوین هستند که این قول را می دهیم تا آخر سال تکمیل شوند.
معاون گردشگری کشور به بحران های داخلی و بین المللی شامل خروج امریکا از برجام، ناآرامی های خلیج فارس و منطقه، خروج پروازهای مستقیم بین المللی، ناآرامی های داخلی و نهایتاً بحران کرونا اشاره نمود و اظهار داشت: این ها جزو بدشانسی هایی بوده که این وزارت جدیدالتأسیس با آن روبه رو شد. در سال جدید که می توانستیم رشد شایان توجهی را در حوزه گردشگری شاهد باشیم با رکود بزرگ جهانی مواجه شدیم که چالش و بحران عجیبی بود که مطمئناً بعد از عبور از این رویداد تلخ با هم افزایی و همدلی شاهد خدمات و برکات صنعت گردشگری خواهیم بود.منبع:

1399/06/02
20:15:32
5.0 / 5
1777
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری