مدیر كل میراث فرهنگی اصفهان در گفت وگو با تور و گردشگری :

تعداد توریستهای خارجی اصفهان در دولت دوازدهم 7 برابر شد

تعداد توریستهای خارجی اصفهان در دولت دوازدهم 7 برابر شد

به گزارش تور و گردشگری ایرنا- مدیركل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اصفهان اظهار داشت: تعداد توریستهای خارجی این خطه در دولت دوازدهم نسبت به هفت سال قبل هفت برابر شد و به ۴۵۰ هزار توریست در سال رسید.


فریدون اللهیاری روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا با اشاره به مهمترین دستاوردهای دولت یازدهم و دوازدهم در بخش میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان، اضافه کرد: تعداد توریستهای خارجی که در سال ۹۱ به این خطه سفر کردند حدود ۶۴ هزار نفر بود که این تعداد در سال ۹۸ با وجود مسائل و اتفاق هایی که در این سال افتاد به ۴۵۰ هزار نفر رسید.
وی با اعلان اینکه ظرفیت اقامتی گردشگری استان در هفت سال قبل ۳.۵ برابر شد و به ۳۵ هزار تخت افزایش پیدا کرد، اظهارداشت: حجم سرمایه گذاری بخش گردشگری استان حدود ۱۱ هزار میلیارد تومان در چارچوب طرح های مختلف همچون چند اَبَر پروژه است که رهاوردهای آنها را در آینده نه چندان دور خواهیم دید.
وی تصریح کرد که بخش مهمی از دستاوردهای دولت یازدهم و دوازدهم در بخش گردشگری را در چهار تا پنج سال آینده خواهیم دید.
اللهیاری با اشاره به اینکه اصفهان بیشتر از نظر گردشگری تاریخی و فرهنگی شناخته شد، خاطرنشان کرد: در دولت یازدهم و دوازهم توجه جدی به طبیعت گردی شد که یکی از نمادهای آن رونق یافتن بومگردی بود بطوریکه تعداد واحدهای بومگردی از ۳۰ به ۴۴۰ واحد رسید.
وی یکی از اتفاق های بزرگ در عرصه گردشگری در استان در هفت سال گذشته را توازن منطقه ای خواند و اضافه کرد: پیش از این دولت، بحث گردشگری بیشتر در شهرهایی مانند اصفهان و کاشان مطرح بود اما امروز گردشگری، مبحث جدی ۲۴ شهرستان استان است و رقابت جدی میان آنها در ارتقای شاخصهای گردشگری بوجود آمده است.
مدیرکل میراث فرهنگی اصفهان با تاکید بر اینکه امروز همه شهرستان های استان دارای اقامتگاه بومگردی هستند، افزود: شهرستان های غربی اصفهان پیش از دولت یازدهم چندان در زمینه گردشگری حرکت نمی کردند اما حالا دراین زمینه بسیار ارتقا یافتند و طرح های بزرگ منطقه ای در آنها مانند گلپایگان و فریدونشهر در حال اجراست.
به گفته وی به عنوان مثال فقط در پیست اسکی فریدونشهر برای ۱۰ طرح گردشگری سرمایه گذاری شده است.
اللهیاری با اعلان اینکه شیوع بیماری کرونا از اواخر سال قبل تا کنون، آمار گردشگری استان اصفهان را کاهش داده است، خاطرنشان کرد: با این وجود با عنایت به چشم اندازهای موجود، حجم سرمایه گذاری ها در این صنعت کاهش نیافته و همچنان با تقاضای سرمایه گذاری جدید مواجهیم.
مدیرکل میراث فرهنگی اصفهان اشاره کرد: دولت تدبیر و امید در هفت سال قبل با وجود محدودیت ها و مسائل مالی در بخش های میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گام های بلندی برداشت و شاید بتوان گفت حرکت های دولت دراین زمینه، کم نظیر بود.
وی با تاکید بر اینکه عملکرد دولت باید متناسب با منابع و امکانات آن قیاس و سنجیده شود، اظهار داشت: کارهای بزرگی در بخش میراث فرهنگی در دولت یازدهم و دوازدهم صورت گرفت.
استفاده از ظرفیت مشارکت عمومی در حفظ میراث فرهنگی
وی با اشاره به اینکه یکی از موفقیت های بزرگ دولت استفاده از ظرفیت های مشارکت عمومی و گسترده در حفظ میراث فرهنگی بود، تصریح کرد: در ۶ سال قبل در استان اصفهان حدود چهار هزار کارگاه مرمت بناهای تاریخی برپا شد که حدود ۲ هزار کارگاه متعلق به بخش خصوصی و با مشارکت دستگاه های اجرایی دیگر بود.
به گفته وی از آغاز انقلاب اسلامی تا کنون یعنی در بیشتر از ۴۰ سال قبل حدود ۱۰ هزار کارگاه مرمت بناهای تاریخی در استان اصفهان برپا شد که چهار هزار کارگاه در ۶ سال قبل بود.
اللهیاری با اعلان اینکه در سال های گذشته کارهای تشویقی و انگیزه سازی برای شهرداری ها و دهیاری ها دراین زمینه صورت گرفت، اضافه کرد: شهرداری ها و دهیاری های نمونه در زمینه مرمت و حفظ آثار تاریخی استان اصفهان هم انتخاب شدند و برخی اداره ها مانند راه و شهرسازی و بنیاد مسکن توجه خوبی به این مورد داشتند.
وی با اشاره به مشارکت و سرمایه گذاری خوب مردم در عرصه میراث فرهنگی اصفهان، خاطرنشان کرد: در اوائل دهه ۹۰ با خیل عظیمی از مردم مواجه بودیم که خواستار فروختن خانه های تاریخی که به آنها به ارث رسیده بود حتی به قیمت ارزان بودند اما امروز این مکان ها ارزش بسیاری پیدا کردند و از نظر قیمت و سرمایه گذاری روند رو به رشدی داشتند.
مدیرکل میراث فرهنگی اصفهان با اعلان اینکه روند رو به رشد سرمایه گذاری در خانه های تاریخی در اصفهان، کاشان، نطنز، اردستان و زواره قابل توجه است، افزود: ورود و مشارکت مردم در این بخش هم افزایش بسیاری یافته است.
مرمت آثار تاریخی شاخص اصفهان
اللهیاری، ورود به مرمت برخی آثار تاریخی شاخص را کار ویژه ای دانست و اشاره کرد: برخی بناها با بحران صد درصدی مواجه بودند مانند مسجد امام که کاشی های آن در حال ریزش بود اما با تلاشهای صورت گرفته در ۶ سال گذشته ۵۰ درصد از کاشی های آن از حالت بحرانی خارج شد.
وی با اعلان اینکه نم و رطوبت در بعضی از بخش های مسجد امام خطرات جدی به همراه داشت، اضافه کرد: برای رفع این معضل، همه تاسیسات داخل مسجد بازنگری و اصلاح و سرویسهای بهداشتی جدید تعبیه شد همینطور گذر پشت مسجد امام در همکاری با شهرداری اصفهان همسطح شد و اداره آب و فاضلاب هم نسبت به بررسی همه تاسیسات اطراف مسجد اقدام نمود.
اللهیاری با اعلان اینکه مرمت گنبد مسجد امام تنها مساله جدی میراث فرهنگی اصفهان نبود، خاطرنشان کرد: طولانی شدن روند مرمت این گنبد و برخی بحران های داخل آن مانند وضعیت ایوان ها و کاشی ها، مساله و دغدغه جدی ما بود.
وی، اتمام مرمت عمارت عالی قاپو را یکی دیگر از دستاوردهای دولت در بخش میراث فرهنگی خواند و افزود: طرح مرمت این بنای تاریخی در ۱۲ سال پیش از دولت یازدهم حدود ۳۰ درصد پیشرفت داشت اما در سه سال اول فعالیت دولت ۷۰ درصد مرمت آن انجام شد.
اللهیاری با اشاره به اینکه ایوان کاخ موزه چهلستون هم گرفتار صدمه های جدی بود که در یکصد سال قبل چندان مورد توجه قرار نگرفته بود، تصریح کرد: تا کنون ۵۰ درصد ایوان چهلستون در سطح بین المللی مرمت شده است.
وی با اشاره به مرمت گنبد مسجد شیخ لطف الله هم خاطرنشان کرد: مسائلی مختلفی درباره این کار عنوان شد اما مرمت آن مورد تایید قرار گرفت و تاکید شد که چنین طرح های باید پیوست رسانه ای داشته باشد بدین مفهوم که از ابتدا تا انتهای طرح، اطلاع رسانی صورت گیرد.
اللهیاری، میدان امام (نقش جهان) را نگین میراث فرهنگی اصفهان خواند و تصریح کرد: کارهای مهم و پرارزش بسیاری در این مجموعه تاریخی بزرگ و مرمت آن انجام شده است.
مدیر کل میراث فرهنگی اصفهان، تعیین تکلیف مدیریت میدان امام را یکی از مبحث های اساسی خواند و اشاره کرد: تدوین طرح مدیریت میدان امام در قراردادی به دانشگاه هنر اصفهان واگذار شد تا همه ذینفعان میدان و نقش و تکلیف آنها در مدیریت این عرصه تاریخی مشخص شود.
وی افزود: همینطور تدوین طرح مدیریت خطر و بحران در میدان امام هم در قراردادی با دانشگاه اصفهان در حال اجراست تا همه مسائل، صدمه ها و چالش های میدان دراین زمینه مشخص شود.
اللهیاری به اقدامات انجام شده برای ثبت آثار ملی هم اشاره و تصریح کرد: استان اصفهان یکهزار و ۸۰۰ اثر غیر منقول در لیست میراث ملی کشور دارد که ۲۰۰ اثر از میان آنها در دولت های یازدهم و دوازدهم ثبت شدند.
سه برابر شدن ثبت میراث ناملموس و حریم آثار تاریخی
وی با اعلان اینکه تعداد میراث ناملموس ثبت شده در لیست ملی هم در دولت های یازدهم و دوازدهم به ۱۵۰ اثر رسید و سه برابر شد، اشاره کرد: قبل از دولت یازدهم، ثبت میراث طبیعی مورد غفلت قرار گرفته بود و فقط یک مورد از استان اصفهان ثبت شده بود اما حالا به ۱۳ میراث رسیده است.
مدیرکل میراث فرهنگی اصفهان با تاکید بر اینکه در دولت های یازدهم و دوازدهم اتفاق های خوبی در ثبت حریم اماکن تاریخی افتاد، اظهار داشت: در ابتدای دولت یازدهم نسبت ثبت حریم به اثرها ۱۰ درصد بود اما حالا به ۳۰ درصد رسیده است.
وی با اشاره به اینکه پیش از دولت یازدهم حریم ۱۶۰ اثر تاریخی استان اصفهان ثبت شده بود، اضافه کرد: حالا این تعداد به ۵۰۷ اثر رسیده است.
مدیرکل میراث فرهنگی اصفهان با اعلان اینکه پیش از دولت یازدهم، ساختار تشکیلاتی مناسبی در این اداره در شهرستان ها وجود نداشت و فقط ۲ شهرستان دارای اداره میراث فرهنگی بودند، تصریح کرد: اما کنون ۱۳ اداره میراث فرهنگی فعال در شهرستان های استان داریم.
اللهیاری با اشاره به اینکه پایگاه های میراث جهانی در استان هم از ۲ به پنج پایگاه افزایش یافته است، توضیح داد: ما برای عرصه هایی مانند میدان امام، باغ فین کاشان، مسجد جامع و سه قنات ثبت شده جهانی پایگاه میراث جهانی ایجاد کردیم.
وی با تاکید بر اینکه در دولت های یازدهم و دوازهم از ظرفیت های موجود استفاده بسیار بیشتری برای ثبت میراث جهانی شد، اضافه کرد: ما به ثبت زنجیره ای آثار هم پرداختیم بدین مفهوم که به جای ثبت یک اثر، یک مجموعه مانند ۹ باغ ایرانی را ثبت کردیم و در زمان حاضر پرونده ای در زمینه ثبت جهانی کاروانسراها در دست اقدام داریم.
مدیرکل میراث فرهنگی اصفهان با اشاره به ثبت هفت پایگاه میراث ملی در استان مانند تپه های تاریخی سیلک کاشان، بافت تاریخی شهر زواره و روستای ابیانه، اشاره کرد: این کار سبب شد تا بودجه و اعتبارات ملی برای این آثار تخصیص یابد و تشکیلات منسجمی داشته باشند.
ایجاد زنجیره برای پشتیبانی از هنرمندان صنایع دستی
اللهیاری به دستاوردهای بخش صنایع دستی استان اصفهان اشاره و افزود: سهم صنایع دستی در اشتغال در دولت یازدهم و دوازدهم بسیار افزایش یافت و تعداد هنرمندان ثبت شده از چهار هزار به ۴۰ هزار نفر رسید.
مدیرکل میراث فرهنگی اصفهان با تاکید بر اینکه تعداد هنرمندان صنایع دستی استان بیشتر از این رقم است، افزود: سهم صنایع دستی در بازار داخلی و خارجی افزایش یافت و بنگاه های بزرگی دراین زمینه در استان بوجود آمد.
وی با اشاره به فعالیت حدود ۲۰ بنگاه بزرگ صنایع دستی در اصفهان، تصریح کرد: شرکت های دیجیتالی و بسته بندی در بخش صنایع دستی هم افزایش قابل توجهی یافتند.
اللهیاری با اعلان اینکه در نوآوری در صنایع دستی هم اتفاق های خوبی توسط هنرمندان جوان در اصفهان افتاده است، اظهار داشت: در دولت یازدهم و دوازدهم مرکز نوآوری و شکوفایی صنایع دستی همراه با مراکز رشد دانشگاه ها در اصفهان و با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری افتتاح شد.
وی، ایجاد زنجیره هایی برای پشتیبانی از هنرمندان صنایع دستی را از اقدامات دولت یازدهم و دوازدهم دانست و اضافه کرد: در این زنجیره از آغاز کار یعنی طراحی صنایع دستی تا تولید آن از هنرمندان حمایت می شود.
به گفته وی یک مرکز تولیدی صنایع دستی در ملک شهر اصفهان حدود ۵۰۰ هنرمند صنایع دستی را شاغل کرده است.
مدیرکل میراث فرهنگی اصفهان به ایجاد ۳۰ هزار شغل خانگی در بخش صنایع دستی و تحت پوشش قرار دادن حدود هفت هزار هنرمند در این بخش، خاطرنشان کرد: در بحث بیمه هنوز با شرایط بسیار مطلوب فاصله داریم که از دغدغه های جدی ما بشمار می آید.
وی برخی رویدادهای بین المللی را از دیگر دستاوردهای دولت یازدهم و دوازدهم خواند و اظهار داشت: ثبت اصفهان بعنوان شهر جهانی صنایع دستی، پیوستن اصفهان به شبکه شهرهای خلاق یونسکو و برگزاری هجدهمین اجلاس صنایع دستی در سال ۹۵ در اصفهان همچون این دستاوردهاست.
اللهیاری با اعلان اینکه ایران یکی از کشورهای برتر دنیا در ثبت جهانی شهرهاست، اضافه کرد: ما در صدد ثبت جهانی شهرهای دیگر مانند کاشان در زمینه نساجی سنتی هستیم.
وی با اشاره به اینکه در سطح ملی هم توجه بسیاری به صنایع دستی شد، افزود: خیلی از شهرها و روستاها وارد این عرصه شدند و در استان اصفهان، شهرضا به عنوان شهر ملی سفال و روستای مهرگرد سمیرم به عنوان روستای ملی بافت های داری عرضه شدند.
وی با اشاره به اعطای نشان اعتماد به ۶۰ فروشگاه صنایع دستی استان اصفهان، اشاره کرد: اعطای نشان جغرافیایی به محصولات صنایع دستی هم یکی از اقدامات دولت بود بطوریکه هشت محصول صنایع دستی استان اصفهان این نشان ملی را دریافت نمودند و این محصولات به نام اصفهان در کشور به ثبت رسید.
اللهیاری خاطرنشان کرد: تا کنون میناکاری از اصفهان موفق به دریافت نشان جغرافیایی بین المللی شده است.
مدیرکل میراث فرهنگی اصفهان، سهم این استان در صادرات صنایع دستی را هم قابل ملاحظه خواند و اظهار داشت: میز ملی صنایع دستی در اصفهان مستقر است که از راه آن تلاش می شود نوعی هم اندیشی برای توسعه صادرات این محصولات در کشورمان ایجاد شود که فرصت مهمی برای اصفهان است.
استان اصفهان با پنج میلیون نفر جمعیت بعنوان قطب گردشگری جهان و ایران، بیشتر از ۲۲ هزار بنا و اثر تاریخی شناسایی شده دارد که از میان آنها افزون بر یک هزار و ۸۰۰ اثر ثبت ملی شدند.
هفت اثر از آثار تاریخی اصفهان به نامهای میدان نقش جهان، کاخ چهلستون، باغ فین کاشان و مسجد جامع و سه قنات به نامهای وزوان، مزدآباد و مون به ثبت جهانی رسیده و کانون توجه توریستهای داخلی و خارجی است.
اصفهان حدود ۱۵۰ هتل، ۴۴۴ اقامتگاه بومگردی، ۷۰ هتل سنتی، ۱۵۰ خانه مسافر و ۲۳۰ مهمانپذیر و افزون بر ۳۵ هزار تخت دارد.
اصفهان با دارا بودن یک سوم صنایع دستی جهان و نیمی از صنایع دستی کشور به 'شهر صنایع دستی جهان' مشهور است؛ از ۶۰۲ رشته صنایع دستی شناسایی شده در دنیا ۲۹۹ مورد مربوط به ایران و از این تعداد ۱۹۶ رشته مربوط به استان تاریخی و هنرپرور اصفهان است.
استان اصفهان به لحاظ حجم، ۶۰ در صد تولید صنایع دستی کشور را به خود اختصاص داده که همچون این رشته ها زری دوزی و قلم کاری، ترمه و نقره کاری، تذهیب و تحریر انواع کتاب، قرآن، قطعات نگارگری و نقاشی است و در خاتم کاری، میناکاری، منبت، قلم زنی روی انواع فلزات شهرت جهانی دارد.منبع:

1399/06/13
22:26:53
5.0 / 5
1684
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
ttma تور و گردشگری