گردشگری و ضرورت سازگاری آن با كرونا

استمهال بدهی، راهی برای حفظ مشاغل گردشگری در دوران كرونا

استمهال بدهی، راهی برای حفظ مشاغل گردشگری در دوران كرونا

با تدوام حضور ویروس ناخوانده كرونا و مشخص نبودن زمانی برای آخر آن به نظر می آید همه بخش ها و فعالیت ها همچون گردشگری باید خویش را با شرایط پیش آمده وفق داده و سازگار كنند تا به حیات خود ادامه دهند.


به گزارش تور و گردشگری به نقل از ایرنا، انتشار کرونا ضربات مهلکی به اقتصاد جهانی و خیلی از کسب و کارها در همه نقاط دنیا همچون کشور ما وارد ساخت که صدر آن باید به مشاغل حوزه گردشگری اشاره نمود.
با طولانی شدن حضور کرونا این میهمان ناخوانده، خیلی از مشاغل و کسب و کارها و بخش ها همچون در بخش گردشگری ناگزیر هستند با حمایت دولت ها تا خویش را با شرایط جدید پیش آمده وفق دهند چون که تعطیلی و تداوم غیرفعال بودن آنها می تواند تبعات اقتصادی مخربی را برای جوامع به همراه داشته باشد که همچون آنها بیکاری مشاغل مستقیم و وابسته به این بخش است.
اگرچه شاید برخی متولیان و دست اندرکاران حوزه بهداشت و درمان با انجام هرگونه سفر به علت احتمال انتقال کرونا مخالف باشند اما به علت آنکه نمی توان پایانی را برای این ویروس متحمل بود باید اذعان کرد این سیاست نمی تواند برای مدت زمان زیادی چاره ساز باشد، همان گونه که هم اکنون کشورهای مختلف جهان با ایجاد ضوابط و چارچوب هایی مرزهای خویش را به روی مسافران و گردشگران دیگر کشورها باز کرده و یا درصدد این کار هستند.
به اعتقاد دست اندرکاران و فعالان بخش گردشگری می توان با رعایت پروتکل های بهداشتی و با ضوابط مشخص، در چارچوب برگزاری تورهای مسافرتی مقاصد کوتاه و زمان کوتاه رونق حداقلی را در شرایط فعلی برای بخش گردشگری رقم زد.
البته این را هم باید در نظر داشت و به آن تصریح کرد که بدون شک فعالیت تاسیسات گردشگری و اماکن تفریحی و تفرجگاهی و حضور گردشگران در آنها و مناطق دارای جاذبه باید با رعایت پروتکل های بهداشتی و تابع ضوابط تعیین شده ستاد ملی مقابله با کرونا باشد و انجام حجم بالای سفر به نقاطی خاص در روزهایی خاص با خودرو های شخصی بدون رعایت نکات بهداشتی و حفظ فاصله در شرایط فعلی مورد تایید هیچ کس نیست و می تواند خطرساز باشد.
از سویی دیگر، حمایت ویژه دولت از راه ارائه امتیازات به فعالان بخش گردشگری آن روی سکه حفظ کسب و کارهای گردشگری و حفظ و احیای این بخش در کشور در ایام کرونایی است که نباید به آسانی از کنار آن عبور کرد.

اجرای تورهای یکروزه و طبیعت گردی، راهی برای جان بخشی باردیگر به گردشگری در دوران کرونا
عده ای از فعالان بخش گردشگری در بخش دفاتر خدمات مسافرتی معتقدند با برگزاری تورهای کوتاه مدت به مقاصد نزدیک می توان در ایام بحرانی پیش روی گردشگری، تا حدودی رونق را به این حوزه بازگرداند.
خلیل مافی مدیرعامل دفتر خدمات مسافرتی کاسپین سیر آبیک در گفت و گو با خبرنگار ایرنا تصریح کرد: بخش خدمات بعد از انتشار کرونا بیشترین صدمه و خسارت را متحمل شده و در این بخش هم متاسفانه بدترین وضعیت به بخش گردشگری اختصاص دارد.
وی با اشاره به اینکه در شرایط اقتصادی فعلی، سفر و گردشگری اولویت آخر مردم است، اضافه کرد: خوراک، پوشاک و مسکن و دهها اولویت جلوتر از مبحث گردشگری هستند و طبیعی است که در چنین وضعیتی شرایط و حال و روز فعالان بخش گردشگری مساعد نباشد.
مافی با اشاره به کاهش قابل توجه حجم فعالیت دفاتر و آژانس های خدمات مسافرتی بعد از شیوع ویروس کرونا، اظهار داشت: مرزهای خارجی بسته است و تورهای خارجی برگزار نمی گردد باآنکه با افزایش نرخ دلار و بالارفتن هزینه ها کمتر کسی امکان مسافرت خارجی دارد ولی وضعیت تورهای داخلی هم تعریفی ندارد و با تعطیلی اماکن مقدسه و تبلیغات پرهیز از سفر عملا تورهای مشهد مقدس و شهرهایی مانند کیش که پرفروش ترین تورها به شمار می روند هم مشتری خاصی ندارد.
وی افزود: درآمد آژانش ها و دفاتر مسافرتی در این روزها به فروش بلیط قطار، اتوبوس و هواپیما محدود شده که البته بسیاری از مردم این خریدها را امروزه اینترنتی انجام می دهند.
مافی با اشاره به اینکه با چنینی وضعیتی نه تنها نمی توانیم درآمدی کسب نماییم بلکه حتی از پس هزینه های جاری خود هم برنمی آییم، اضافه کرد: هم اکنون ما و بیشتر آژانس های مسافرتی قادر به پرداخت هزینه های اجاره، قبوض آب، برق و تلفن و اینترنت و همینطور دادن حقوق پرسنل و کارکنان خود نیستیم.
این فعال بخش گردشگری با اشاره به اینکه دولت باید حمایت های بیشتری را از فعالان بخش گردشگری در شرایط فعلی تدارک ببینند، اضافه کرد: حذف پرداخت سهم بیمه کارفرما برای یک دوره یکساله و استمهال بدهی تسهیلات بانکی فعالان این بخش باید در دستور کار دولت قرار بگیرد تا سرمایه گذاران بخش گردشگری بتوانند فرصت بازیابی و تنفس پیدا کنند.
مافی با اشاره به اینکه سفر از نیازهای انسان به حساب می آید و به روح و جسم انسان طراوات خاصی می بخشد و نمی توان آن را از زندگی حذف نمود، اضافه کرد: نمی توانیم به بهانه کرونا تا اطلاع ثانوی مسافرت و گردشگری را تعطیل نماییم بلکه باید خویش را با شرایط جدید وفق داده و با آن سازگار شویم.
وی افزود: می توان با رعایت پروتکل های بهداشتی بسیاری از تورهای مسافرتی را همچون گذشته برگزار کرد بخصوص تورهای با مقاصد کوتاه که زمان حضور مسافر در خودرو یا قطار کم است و همینطور تورهای طبیعت گردی که بیشتر حضور گردشگران در زمان برگزاری تور در فضای باز و در طبیعت و به دور از تجمع است.
مدیرعامل دفتر خدمات مسافرتی کاسپین سیر آبیک با اشاره به افزایش هزینه های تورهای گردشگری به علت لزوم رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی، اظهار داشت: اجرای پروتکل ها سبب شده تا هزینه ها در بخش حمل و نقل که الفبای گردشگری به شمار می روند افزایش پیدا کند، مثلا هم اکنون یک اتوبوس باید با نیمی از ظرفیت خود فعالیت کند و این مسئله هزینه های تور را زیاد کرده و در چنین شرایطی به نظر می آید باید روی تورهای یک یا دو روزه و مقاصد کوتاه برنامه ریزی کرد تا مردم توان سفر را داشته باشند.
مافی با اشاره به اینکه هیچ پزشکی در دنیا نتوانسته زمان مهار و از بین رفتن کرونا را پیش بینی نماید ازاین رو نمی توان همه فعالیتهای بخش گردشگری را تا زمان از بین رفتن این بیماری به حالت تعلیق درآورد، تصریح کرد: با عنایت به شیوع ویروس کرونا، می توان با رعایت پروتکل های بهداشتی بدون مشکل خاصی تورهای طبیعت گردی را برگزار کرد و وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بعنوان متولی این بخش باید با همراهی سایر دستگاه ها شرایط را بگونه ای فراهم آورد که مردم نگرانی و دغدغه ای برای انجام سفر حداقل در بخش طبیعت گردی نداشته باشند و تاسیسات گردشگری هم بتوانند به فعالیت خود ادامه داده و تعطیل نشوند.

ضرورت کاهش پرداخت سهم حق بیمه از جانب فعالان گردشگری برای حفظ فعالیت در دوران کرونا
بخشی از فعالان گردشگری، در نظر گرفتن امتیازات ویژه از جانب دولت مانند کاهش پرداخت سهم حق بیمه تأمین اجتماعی از جانب کارفرما را راهکاری برای حفظ فعالیتهای این بخش در بحران کرونا می دانند.
سید حسین حسینیان مدیر هتل مینو قزوین در گفت و گو با خبرنگار ایرنا تصریح کرد: کرونا سبب شده تا هتل داران روزهای بدی را تجربه کنند بگونه ای که پذیرش مسافر در بیشتر اماکن اقامتی و هتل ها بین ۸۰ تا ۹۰ درصد کاهش پیدا کرده است.
وی افزود: مدت هاست که پذیرش توریست نداشته ایم و بیشتر میهمانانی که در هتل ما اقامت داشته اند مسافرانی بوده اند که بنا به علل کاری و اداری به قزوین سفر کرده اند و مدت اقامت بیشتر آنها هم از یک شب بیشتر تجاوز نکرده است.
این فعال حوزه گردشگری اظهار داشت: هفته گذشته هم بعد از مدت ها چندین رزرو از جانب گردشگران داشتیم که به علت بسته بودن قلعه الموت و دریاچه اوان رزرو خویش را کنسل کردند.
حسینیان با اشاره به اینکه با شرایط فعلی توان پرداخت حقوق ۱۱ پرسنل هتل خویش را ندارد، اضافه کرد: حقوق هر نیروی هتل به صورت متوسط ۲ میلیون تومان به جز سهم بیمه تأمین اجتماعی و پاداش و عیدی است که در نبود مسافر و نداشتن درآمد امکان پرداخت آنها را نداریم.
مدیر هتل مینو قزوین اظهار داشت: در شرایط فعلی، رعایت پروتکل های بهداشتی هم که البته برای حفظ سلامت مسافران و کارکنان هتل الزامی و ضروریست هم به هزینه های هتل اضافه شده است به صورتی که ماهانه بین ۳ تا ۴ میلیون تومان برای خرید الکل و محلول های ضدعفونی کننده هزینه می نماییم.
حسینیان با اشاره به طولانی شدن حضور کرونا و ضرورت سازگاری مشاغل با آن، اظهار داشت: نمی توانیم به خاطر کرونا کار و زندگی را تعطیل نماییم بلکه باید با رعایت بهداشت و حفظ فاصله با این بیماری کنار بیاییم.
وی افزود: در چنین شرایطی دولت باید سود تسهیلات پرداختی به فعالان بخش گردشگری که از کرونا بیشترین صدمه را متحمل شده اند حذف کند و در مرحله بعد سازوکارهایی تعریف شود که مردم بتوانند بدون هزینه های اضافی و نگرانی خاطر سفر ارزان قیمت داشته باشند.
مدیر هتل مینو قزوین اظهار داشت: ما قبلا ۱۵۰ میلیون تومان تسهیلات دریافت کردیم و امکان دریافت باردیگر تسهیلات از سامانه کارا را نداشتیم درحالی که این امکان باید در شرایط فعلی بدون شروط خاص مشمول همه تاسیسات گردشگری می شد باآنکه معتقدم این تسهیلات باید بدون نرخ سود و یا حداقل با نرخ سود چهاردرصدی پرداخت می شد.
وی همینطور به پرداخت ۲۷ درصدی حق بیمه سهم کارفرما به تأمین اجتماعی اشاره نمود و اظهار داشت: ۷۰ تا ۹۰ درصد درآمد فعالان گردشگری همچون هتل ها بعد از انتشار کرونا کاهش پیدا کرده و در چنین شرایطی باید برای پشتیبانی از حفظ مشاغل بخش گردشگری و پیشگیری از تعدیل نیرو حمایت هایی همچون کاهش پرداخت سهم بیمه از جانب کارفرما توسط دولت برنامه ریزی شود.
این فعال گردشگری با اشاره به اینکه اگر فعالیت حداقلی تاسیسات گردشگری را هم شاهد نباشیم باید شاهد نابودی دائمی خیلی از مشاغل این حوزه و سرمایه گذاران آن باشیم اظهار داشت: باآنکه هزینه های گردشگری افزوده شده است اما با برگزاری تورها با برنامه ریزی و تبلیغات برای سفر به مقاصد کوتاه رونق را تا حدودی به این بخش بازمی گرداند.

اسمتهال بدهی، راهی برای حفظ مشاغل گردشگری در دوران کرونا
عده ای از فعالان گردشگری هم راه حفظ مشاغل این حوزه و پایداری فعالیت تاسیسات این بخش را در بحران کرونا در استمهال بدهی می دانند.
فاطمه احمدی بهره بردار اقامتگاه بوم گردی قلعه عقابها در الموت قزوین در گفت و گو با خبرنگار ایرنا تصریح کرد: ظرفیت اقامتی خویش را برای نوروز ۹۹ افزایش دادیم اما با انتشار کرونا و تعطیلی هتل ها و اقامتگاه های بوم گردی امکان بهره برداری از آنرا پیدا نکردیم.
وی با اشاره به اینکه ۴۰ درصد مهمانان این اقامتگاه را مسافران خارجی تشکیل می دادند، اضافه کرد: با انتشار کرونا و تعطیلی مرزها عملا از درآمدهای این بخش هم محروم شدیم.
احمدی اظهار داشت: به علت اینکه اقامتگاه ما سر راه مسیر اصلی گردشگری الموت است علاوه بر پذیرش مسافر برای اقامت، تعداد زیادی از مسافران هم برای صرف غذا از رستوران اقامتگاه استفاده می کردند که به علت کرونا حالا این بخش تعطیل شده است.
بهره بردار این اقامتگاه در روستای دیکین الموت شرقی قزوین اضافه کرد: واحد فروش صنایع دستی ما هم که برای زنان این روستا اشتغالزایی می کرد با انتشار کرونا و کاهش شدید گردشگران به حالت تعطیل درآمده است.
وی در مورد رعایت پروتکل های بهداشتی در این اقامتگاه هم اظهار داشت: مسافران ملزم به استفاده از ماسک هستند و در صورت نداشتن ماسک آن را به آنها تقدیم می نماییم ضمن آنکه بخش های مختلف اقامتگاه هم به شکل مستمر و مرتب ضدعفونی می شود و پتوها، بالش ها و ملحفه ها هم به صورت مرتب شست و شو می شوند، البته در شرایط فعلی اندک مسافرانی که داریم بیشتر با خودشان این وسایل را همراه دارند.
احمدی با اشاره به اینکه توسعه گردشگری الموت با گره های زیادی روبرو است و نبود زیرساخت مناسب همچون راه دسترسی، اینترنت و خدمات مانع از رشد گردشگری در این منطقه پرجاذبه شده است، اضافه کرد: کرونا هم به این موانع افزوده شده و گره رشد گردشگری در این منطقه را سفت تر کرده است.
این فعال بخش گردشگری با اشاره به اینکه برای ایجاد اقامتگاه بوم گردی همه سرمایه مان را هزینه کرده ایم و درآمد دیگری به جز این بخش نداریم، اضافه کرد: استمهال بدهی سرمایه گذاران حوزه گردشگری مهم ترین درخواست ما از دولت می باشد چون که درآمد فعالان این بخش همچون ما به شکل قابل ملاحظه و باورنکردنی کاهش پیدا کرده است.
احمدی همینطور اظهار داشت: با وجود مصوبه دولت در خصوص استمهال بدهی مشاغل صدمه دیده و با وجود آنکه خسارت ۱۰۰ درصدی از بابت کرونا دیده ایم اما به علت عدم همکاری سیستم بانکی موفق به استفاده از امتیازات درنظرگرفته شده نشدیم.
وی تصریح کرد: گردشگری با هزینه های بسیار کمتر نسبت به سایر بخش ها قادر به اشتغالزایی برای جوانان و درآمدزایی برای کشور است و کرونا نباید سبب شود که ظرفیت های این بخش و امکان درآمدزایی آن برای نقاط پرجاذبه بخصوص مناطق روستایی به فراموشی سپرده شود.
این فعال بخش گردشگری اظهار داشت: با تدوام کرونا و پیشبینی ناپذیر بودن آخر آن، این اصل در میان حاکمیت و جامعه باید پذیرفته شود که به شرط رعایت پروتکل های بهداشتی و خودمراقبتی می توان مسافرت کرد.


اما و اگرهای فعالیت تاسیسات گردشگری و برگزاری تورهای مسافرتی در دوران کرونا
نادر محمدی معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قزوین در گفت و گو با خبرنگار ایرنا تصریح کرد: تاسیسات گردشگری در کشور و استان تعطیل نیستند و برای فعالیت تابع ضوابط تعیین شده از جانب ستاد ملی مقابله و جلوگیری از کرونا هستند، باآنکه به واسطه انتشار کرونا و تداوم آن از حجم فعالیت آنها تا حد زیادی کاسته شده است.
وی افزود: هم اکنون امکان برگزاری تورهای مسافرتی از مبدا استان های دیگر به قزوین وجود دارد و در همین ایام فعلی شاهد برگزاری تورهای یکروزه و دو روزه به قزوین هستیم.
این مسوول همینطور اظهار داشت: در میان مشاغل موجود بخش گردشگری بیشترین صدمه و زیان متوجه دفاتر خدمات مسافرتی بوه ویژه تورگردان ها شده و رعایت مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا بعنوان یک اجبار که منجر به بسته شدن برخی اماکن تاریخی مانند آب انبارها شده بر کاهش برگزاری تورها به مقصد قزوین تأثیر گذاشته شده است.
محمدی تصریح کرد: در شرایط فعلی و تداوم کرونا مانور ما بیشتر بر روی برگزاری تورهای طبیعت گردی است که در آن می توان با شرایط بهتری پروتکل های بهداشتی را رعایت کرد.
معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قزوین تصریح کرد: در شرایط فعلی البته برگزاری تورهای مسافرتی مخالفانی هم دارد و مبحث چالش برانگیزی است اما تلاش وزارتخانه ما و اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قزوین بر حفظ فعالیت تاسیسات گردشگری ولو با حجم اندک و به شکل حداقلی است و مخالف تعطیلی واحدهای گردشگری هستیم.
وی با اشاره به اینکه قبول داریم تسهیلات در نظرگرفته شده برای واحدهای گردشگری پاسخگوی حجم بالای خسارت های وارد شده به آنان نیست، اضافه کرد: با همین رویکرد اصرار داریم که با رعایت پروتکل های بهداشتی و دستورالعمل های ستاد ملی مقابله با کرونا، تاسیسات گردشگری باید به فعالیت خود ادامه دهند.
این مسوول اظهار داشت: تعطیلی واحدهای گردشگری به صلاح نیست و بر حجم بیکاری ها می افزاید در صورتیکه زمانی هم برای آخر کرونا متصور نیست و ما باید خویش را با شرایط پیش آمده وفق دهیم.

منبع:

1399/06/18
10:23:38
5.0 / 5
1607
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
ttma تور و گردشگری