ظرفیت های گردشگری، بستری برای توسعه روابط اصفهان و سوییس

ظرفیت های گردشگری، بستری برای توسعه روابط اصفهان و سوییس

تور و گردشگری: ایرنا- وزیر امور خارجه سوییس در مسافرت یك روزه خود به اصفهان، این شهر را به لحاظ برخورداری از ظرفیتهای گردشگریˮمروارید خاورمیانهˮ توصیف كرد و در دیدار با مسئولان امر بر توسعه روابط علمی و گردشگری میان 2 كشور همچون اصفهان تاكید نمود.


اصفهان که به پایتخت فرهنگ و تمدن ایران اسلامی شناخته می شود با برخورداری از ظرفیت ها و جاذبه های فراوان در زمینه های مختلف همچون فرهنگی، تاریخی، گردشگری، علمی و صنعتی همیشه نقش مهمی در تقویت دیپلماسی شهری و فرهنگی و توسعه ارتباطات بین المللی ایران با سایر کشورها از قرن های گذشته تا کنون داشته است.
به گفته کارشناسان، دیپلماسی شهری و ارتباطات میان جوامع و شهرهای مختلف می تواند سازوکاری مناسب برای انتقال پیام صلح و دوستی، عدالت طلبی و آزادگی ملت بزرگ ایران به جهانیان باشد.
انعقاد ده ها قرارداد خواهرخواندگی میان شهرهای بزرگ و تاریخی کشورمان همچون اصفهان با همتایان خود در دنیا، نشانگر اهتمام ایران به دیپلماسی شهری با دیگر جوامع است؛ اصفهان با ۱۴ شهر دنیا عقد خواهرخواندگی دارد.
در واقع دیپلماسی فعال شهری و تبدیل شدن به جهان شهر به اعتقاد کارشناسان یکی از راه های توسعه ارتباطات بین المللی بین ملت ها و انسجام هرچه بیشتر بین کشورهاست.
اصفهان پایتخت سیاسی کشور ایران نیست اما باتوجه به جایگاه آن در دیپلماسی شهری، نقش فراشهری و فراملی را در عرصه های مختلف ایفا می کند بطوریکه خیلی از سیاستمداران و شخصیت های برجسته بین المللی در مسافرت به ایران، بدون شک اصفهان را یکی از مقصدهای خود انتخاب می کنند.
یکی از این سیاستمداران، وزیر امور خارجه سوییس است که در بدو ورود خود به کشورمان، اصفهان را به عنوان مقصد خود انتخاب نمود تا بگفته خودش، از شهر زادگاه محمد جواد ظریف بازدید کند و زیبایی های این شهر را ببیند.
«ایگنازیو کاسیس» وزیر امور خارجه سوییس بامدادان شنبه پانزدهم شهریور جاری برای دیدار با مقامات کشورمان و گفت و گو درباره روابط دو جانبه به مناسبت صد سال روابط دیپلماتیک ایران- سوییس به ایران سفر کرد و اصفهان، شروعی برای این دیپلماسی بود.
وزیر امور خارجه سوییس بعد از ورود به ایران ابتدا وارد اصفهان شد و به بازدید از آثار تاریخی همچون پایگاه جهانی میدان امام (نقش جهان)، مسجد امام و کاخ عالی قاپو و سایر جاذبه های گردشگری و صنایع دستی این شهر پرداخت؛ کلانشهر اصفهان با برخورداری از آثار تاریخی و جاذبه های گردشگری فراوان و سه اثر جهانی یکی از قطب های گردشگری ایران و دنیاست.
این مقام سیاسی سوییس بعد از دیدن اصفهان و بازدید از اماکن تاریخی و جاذبه های گردشگری این شهر، اصفهان را «مروارید خاورمیانه» توصیف کرد.
«ایگنازیو کاسیس» در توییتی نوشت: از شهر اصفهان مروارید خاورمیانه در جمهوری اسلامی ایران دیدار کردم؛ آشنایی با فرهنگ و مردم یک کشور پیش شرط روابط خوب دیپلماتیک است.
نقش دیپلماسی علمی اصفهان در توسعه روابط بین الملل
آنچه که در مسافرت یک روزه وزیر امور خارجه سوییس به اصفهان مشهود بود، نقش و جایگاه روابط علمی در توسعه هرچه بیشتر تعاملات بین المللی و همکاریهای مشترک این ۲ کشور آسیایی و اروپایی بود.
وزیر امور خارجه سوییس در مسافرت یک روزه خود به اصفهان دیداری با مسئولان دانشگاه صنعتی این شهر در محل هتل عباسی داشت و در گفت و گو با استادان این مرکز علمی با اشاره به دیدگاه ها و سیاست های سوییس درباره تعاملات علمی بین المللی بر توسعه دیپلماسی علمی میان ۲ کشور تاکید کرد.
دانشگاه صنعتی اصفهان، مرکز هماهنگ کننده ارتباط علمی ایران با کشور سوییس است و با دانشگاه های سوییس در زمینه های مختلف و اجرای طرح های مشترک علمی و پژوهشی همکاری دارد.
«ایگنازیو کاسیس» در دیدار با استادان دانشگاه صنعتی اصفهان با اشاره به شرایط دشوار تحریم ها و سخت بودن ارتباطات میان کشورها، دیپلماسی علمی را راهکاری برای تعامل بیش از پیش کشورها در جهت صلح و آشتی بیان کرد.
دیپلماسی علمی همیشه یکی از محورهای مورد تاکید در مذاکره مقام های سیاسی کشورهای مختلف در ارتباطات بین المللی با ایران به ویژه اصفهان بوده است؛ اصفهان دومین استان دانشگاهی کشور با حدود ۲۵۰ هزار دانشجو و ۱۸۰ دانشگاه و موسسه آموزش عالی است.
حدود ۱۰ درصد از نخبگان ایران از استان اصفهان هستند و این خطه بعنوان یکی از قطب های دانشگاهی و علمی و فناوری کشور از جایگاه مهمی در معرفی و شناساندن ظرفیت های دانشگاهی ایران به دنیا و دیگر دانشگاه ها برخوردارست.
بسیاری از دانشگاههای بزرگ و معتبر استان اصفهان، روابط بین المللی گسترده ای با دانشگاهها و مراکز علمی کشورهای دیگر دارند که این تعاملات در دولت یازدهم و دوازدهم افزایش شایان توجهی یافت؛ در این ارتباط، دانشگاه اصفهان، مرکز هماهنگ کننده ارتباط علمی ایران با کره جنوبی و دانشگاه صنعتی اصفهان با سوییس است.
محوریت توسعه ارتباطات بین المللی در زمینه های پزشکی و درمان با دانشگاه های اتریش، آلمان، کره جنوبی و ژاپن نیز به دانشگاه علوم پزشکی اصفهان واگذار شده است؛ دانشگاه های اصفهان از مراکز علمی موفق ایران در برقراری ارتباطات بین المللی هستند و تا کنون با ده ها دانشگاه معتبر خارجی تفاهمنامه همکاری منعقد نمودند.
روابط گردشگری، برگ برنده اصفهان در دیپلماسی شهری
روابط گردشگری نیز همیشه یکی از محورهای اصلی در گفت و گوها و دیدارهای مقامات خارجی است که در مسافرت به اصفهان به آن اشاره می کنند و خواهان توسعه آن هستند.
استان اصفهان با پنج میلیون نفر جمعیت بعنوان قطب گردشگری جهان و ایران، بیش از ۲۲ هزار بنا و اثر تاریخی شناسایی شده دارد که از میان آنها افزون بر یک هزار و ۸۰۰ اثر ثبت ملی شدند؛ هفت اثر از آثار تاریخی اصفهان به اسامی میدان امام (نقش جهان)، کاخ چهلستون، مسجد جامع و باغ فین کاشان و سه قنات به اسامی وزوان، مزدآباد و مون به ثبت جهانی رسیده و کانون توجه توریستهای داخلی و خارجی است.
اصفهان حدود ۱۵۰ هتل، ۴۴۴ اقامتگاه بومگردی، ۷۰ هتل سنتی، ۱۵۰ خانه مسافر و ۲۳۰ مهمانپذیر و افزون بر ۳۵ هزار تخت دارد.
همچنین اصفهان با دارا بودن یک سوم صنایع دستی جهان و نیمی از صنایع دستی کشور به 'شهر صنایع دستی جهان' مشهور است؛ از ۶۰۲ رشته صنایع دستی شناسایی شده در دنیا ۲۹۹ مورد مربوط به ایران و از این تعداد ۱۹۶ رشته مربوط به استان تاریخی و هنرپرور اصفهان است.
در دیدار وزیر امور خارجه سوییس با استاندار اصفهان نیز توسعه روابط گردشگری بین۲ کشور مورد تاکید قرار گرفت و "ایگنازیو کاسیس" در این دیدار اظهار داشت: معتقدم روابط عالی ۲ کشور ایران و سوییس پس از کرونا در جهت روابط گردشگری و علمی توسعه یابد.
وی با قدردانی از میزبانی خوب و محبت آمیز استاندار و مردم اصفهان با اعلان اینکه روابط بین این ۲ کشور قدمت یکصد ساله دارد و از اواخر قرن ۱۹ با امضای توافقنامه صلح و تجارت بین ایران و سوییس تابحال ادامه داشته است، اضافه کرد: صلح و تجارت ۲ عامل مهم در توسعه کشورهاست و بیش از یکصد سال از این مساله می گذرد و ما امروز در حضور شما هستیم تا بگوییم سوییس همیشه به دنبال صلح و آرامش بوده است.
کاسیس افزود: پیش از سفر به تهران و دیدار رسمی با رئیس جمهوری و وزیر امور خارجه مایل بودم از شهر زادگاه آقای ظریف بازدید کنم که گوشه ای از زیبایی های این شهر را بازدید کردم.
وی با اعلان اینکه اصفهان به نصف جهان مشهور است، اشاره کرد: بااینکه در بازدید از این شهر یک صدم زیبایی های اصفهان را ندیده ام ولی تصریح می کنم که اصفهان شهری اعجاب انگیز و استثنایی است که در پس این عظمت تمدنی عظیم قرار دارد.
استاندار اصفهان نیز در این دیدار با اعلان اینکه استان اصفهان ظرفیت های خوبی در حوزه گردشگری و سرمایه گذاری در زیر ساخت های این صنعت همچون ساخت هتل برای توسعه مناسبات ایران و سوییس دارد، اظهار داشت: اصفهان علاوه بر جذابیت های تاریخی و گردشگری، در ابعاد فرهنگی، دانشگاهی و علمی شرایط خاص خودرا دارد.
به گفته عباس رضایی استاندار اصفهان، تعیین روزی بعنوان روز اصفهان و سوییس می تواند زمینه معرفی ظرفیت های گردشگری در هر ۲ کشور را فراهم آورد.
"ایگنازیو کاسیس" بعد از اصفهان به تهران سفر کرد و با مقامات کشورمان دیدار و گفت و گو خواهد داشت.
محورهای اصلی مذاکرات و دیدارهای وزیر امور خارجه سوییس در تهران، رایزنی و تبادل نظر در مورد موضوعات مورد اهتمام مشترک در عرصه دوجانبه، منطقه ای و بین المللی و همین طور موضوعات مربوط به کانال مالی سوییس است.
سوییس، واقع در اروپای غربی، دارای سابقهٔ طولانی بی طرفی در مناسبات جهانی است بطوریکه این کشور از سال ۱۸۱۵ تابحال وارد هیچ جنگی نشده است. این کشور مقر خیلی از سازمان های بین المللی چون صلیب سرخ و سازمان تجارت جهانی است. یکی از ۲ دفتر اروپایی سازمان ملل نیز در این کشور و در شهر ژنو قرار دارد.منبع:

1399/06/19
13:12:19
5.0 / 5
1701
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
ttma تور و گردشگری