گردشگری در جنگل ابر شاهرود و دوگانه تفریح و تخریب

گردشگری در جنگل ابر شاهرود و دوگانه تفریح و تخریب

تور و گردشگری: ایرنا- بازدید سالانه بیش از 150 هزار توریست از جنگل ابر شاهرود در استان سمنان و آثار تخریبی حضور این تعداد از افراد و خودرو ها در منطقه ای كه قسمتی از جنگل های هیركانی محسوب می شود، نیازمند ساماندهی و ایجاد تغییرات بنیادین در شیوه پذیرش توریست است.


به گزارش تور و گردشگری به نقل از ایرنا، منطقه نمونه گردشگری جنگل ابر در ۴۰ کیلومتری شمال شرق شهرستان شاهرود و در دامنه های رشته کوه البرز در مرز استان های سمنان و گلستان قرار گرفته است. این منطقه که از گذشته با نام جنگل ابر شناخته می شود، به سبب دارا بودن چشم اندازهای طبیعی و منحصر به فرد، هر ساله پذیرای هزاران توریست از سراسر کشور است.
جنگل هایی با گونه های متنوع درپایین دست و مراتع و چمنزارهای سرسبز در ارتفاعات به همراه منظره زیبای ابرهایی که زیر پای گردشگران دامن می گستراند سبب تمایز این منطقه با بسیاری دیگر از نقاط جنگلی ایران شده است.
جنگل ابر که ۳۵ هزار هکتار وسعت دارد، قسمتی از جنگل های باستانی هیرکانی است که در چهل و سومین اجلاس کمیته میراث جهانی یونسکو در باکو در ۱۴ تیر۹۸ در لیست میراث جهانی قرار گرفت. این جنگل همین طور در سال ۸۹ در لیست میراث طبیعی کشور به ثبت رسید و در سال ۹۴ با تصویب شورای عالی حفاظت محیط زیست، منطقه حفاظت شده اعلام گردید.
در یک دهه گذشته به سبب کوشش های بسیار مردم و مسئولان محلی برای معرفی جنگل ابر به دیگر هموطنان، به تدریج بر تعداد بازدیدکنندگان این منطقه اضافه گردید. اما در کنار رونق گردشگری، حضور و ورود بی رویه خودرو های شخصی به داخل جنگل به همراه آثار تخریب درختان و مراتع و بجای گذاشتن زباله به زنگ خطری برای حیات این جنگل باستانی تبدیل شد.
مردم و مسئولان شهرستان شاهرود همگی اعتقاد دارند که باید برای ساماندهی گردشگری در جنگل ابر تدبیری اندیشید. موضوعی که در ابتدا به تغییر نگاه در شیوه بازدید از این اثر جهانی نیاز دارد.
جنگل ابر را به چشم یک موزه ببینیم
رییس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان شاهرود در گفت و گو با ایرنا، بر لزوم این تغییر نگاه تاکید و ابراز کرد: باید نگاه گردشگران به جنگل ابر، از محلی برای کباب خوری، به تماشای یک موزه و مکان طبیعی تغییر کند.
حمیدرضا حسنی با اعلان اینکه سالانه حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار تن از جنگل ابر دیدن می کنند، اضافه کرد: حضور این تعداد توریست خسارت های بسیاری به همراه دارد، در صورتیکه جنگل ابر که یکی از بازماندگان عصر یخبندان است، نباید مکانی برای آتش روشن کردن، قطع درختان و کندن بوته ها، آویزان کردن تاب از شاخه ها و ریختن زباله باشد بلکه باید به محلی برای پیاده روی و تماشای منظره های زیبای خدادادی تبدیل گردد.
وی به لطمه خودرو های ورودی به جنگل نیز اشاره نمود و اظهار داشت: عده ای اعتقاد دارند که تنها حضور خودرو های آفرود تخریب بسیاری برای جنگل به دنبال دارد درحالی که علاوه بر آنها، برخی می خواهند با پراید هم تا نوک قله کوه بروند و بدین سبب عبور هرگونه خودروی شخصی حیات جنگل را در معرض تهدید قرار می دهد.
جنگل ابر مستعد سرمایه گذاری است
رییس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان شاهرود جذب سرمایه گذار را یکی از راهکارهای ایجاد تغییر در شیوه گردشگری جنگل ابر دانست و اظهار داشت: یکی از پیشنهادهای مطرح شده ساخت و نصب تله کابین در منطقه ای خارج از عرصه و حریم جنگل های هیرکانی برای جلوگیری از ورود خودرو ها به داخل جنگل است.
حسنی افزود: نصب تله کابین در نقاط خارج از محدوده ثبت جهانی، نه فقط برای این منطقه صدمه ای ندارد بلکه موجب می شود گردشگران بدون خودرو و با کمترین وسیله همراه به جنگل وارد شوند و از خدمات ارائه شده در همان محل بهره ببرند. بنابراین، نه تبری وارد و نه شاخه ای قطع می شود.
وی با اعلان اینکه به باور عموم مردم همه جنگل ابر در زمره جنگل های هیرکانی است، گفت: بخش هایی از این منطقه که مختصات آن بطور دقیق مشخص شده، بعنوان جنگل های هیرکانی لکه گذاری شده و باقی آن خارج از محدوده ثبت جهانی است.
حسنی همین طور با اشاره به تلاش فرماندار و نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس شورای اسلامی برای جذب سرمایه گذار، تصریح کرد: منطقه نمونه گردشگری جنگل ابر و همین طور قطری از گذشته دارای تأسیسات گردشگری مردمی شامل اقامتگاه های بوم گردی و خانه های مسافر است.
وی با تاکید بر اینکه باید خدمات اقامتی و رفاهی قبل از ورود به جنگل به گردشگران ارائه شود، افزود: برای ساخت یک مجتمع رفاهی سرمایه گذاری بزرگی در منطقه انجام می شود که تابحال زمین مناسب به سرمایه گذار تحویل گردید و مقرر است طرح آن به زودی اجرا شود.
تأسیسات گردشگری وارد جنگل های هیرکانی نمی شود
فرماندار شاهرود نیز در گفت و گو با ایرنا، ضمن تاکید بر لزوم حفظ جنگل ابر از آسیب، گفت: ساخت تأسیسات گردشگری مانند تله کابین و یا مجموعه های رفاهی و خدماتی برمبنای قانون و ضوابط انجام می شود.
نادر فخری با اعلان اینکه پیشنهاد نصب تله کابین از طرف وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در بازدید از جنگل ابر و در حضور نماینده مردم شاهرود و میامی و مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان عنوان شد، اضافه کرد: از آنجایی که در قسمتی از جنگل در حوزه شهرستان علی آباد کتول استان گلستان یک سرمایه گذار در حال ساخت تله کابین است، به ما هم پیشنهاد شد که با حمایت و تامین سرمایه گذار، این ۲ منطقه را با تله کابین به هم وصل نماییم.
وی تاکید کرد: با این وجود، ایجاد تأسیسات گردشگری در لکه های جنگل های هیرکانی ممنوعست و این کار در بخش های دیگر بررسی می شود.
معاون استاندار سمنان افزود: از طرف دیگر برای جلوگیری از تخریب جنگل در همان بخش های خارج از عرصه و حریم جنگل های ثبت جهانی پیشنهاد دادم از حاشیه مسیرهایی که برای عبور لوله های نفت و گاز و یا نصب تیرهای برق فشار قوی ایجاد شده، بهره برد.
فخری در ادامه ابراز کرد: در این راستا از دستگاه های متولی برای مشخص شدن حریم لوله ها و محدوده جنگل های هیرکانی استعلام درخواست شد تا برای امکان سنجی ساخت تله کابین و مجتمع های رفاهی به دفتر وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی فرستاده شود.
وی همین طور به کوشش برای حل مشکل آنتن دهی تلفن همراه در جنگل ابر اشاره نمود و تصریح کرد: علاوه بر این، تابحال ۱۰ میلیارد ریال از اعتبارات استانی برای آسفالت جاده دسترسی به جنگل ابر در خارج از محدوده حفاظت شده هزینه شده است.
حال باید منتظر بود و دید پیشنهادهای مطرح شده برای ایجاد تغییرات بنیادین در شیوه گردشگری در جنگل ابر تا چه حد و در چه بازه زمانی جامه عمل می پوشد. این دگرگونی اگر به درستی صورت گیرد، ضمن مصون نگه داشتن این میراث طبیعی از آسیب، می تواند پای توریستهای خارجی را نیز به این منطقه باز کند.
در عین حال باتوجه به شرایط کنونی جنگل و میزان استقبال هموطنان، دور از انتظار نیست که اجرایی کردن این تصمیمات که سبب افزایش هزینه گردشگری در این جنگل می شود، با مقاومت هایی نیز همراه شود.
جنگل های هیرکانی بازمانده دوران سوم زمین شناسی و عصر یخبندان و غنی از نظر گونه های بومی و باستانی، پوشش گیاهی و تنوع زیستی با نادرترین گونه های جنگلی است.
این جنگل ها با ۱.۹ میلیون هکتار وسعت، از آستارا در شمال استان گیلان تا گُلی داغ در شرق استان گلستان، در گستره ای به طول تقریبی ۸۰۰ کیلومتر و عرض ۲۰ تا ۷۰ کیلومتر پراکنش دارد.
در زمان حاضر جنگل های هیرکانی، زیست بوم ۲۹۶ گونه پرنده و ۹۸ گونه پستاندار است. همین طور ۱۵۰ گیاه بومی درختی و بوته ای مانند شمشاد و انجیلی نیز در آن یافت می شود.
ایران قبل از این ۲۳ اثر تاریخی و طبیعی ثبت شده در لیست میراث جهانی یونسکو دارد که شامل ۲۲ اثر تاریخی و ۲ اثر طبیعی شامل بیابان لوت و جنگل های هیرکانی است.منبع:

1399/06/24
23:24:05
5.0 / 5
1540
تگهای خبر: تاریخی , توریست , خدمات , خودرو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
ttma تور و گردشگری