مهر خبر می دهد؛

دو چالش دستورالعمل جدید دفاتر مسافرتی

دو چالش دستورالعمل جدید دفاتر مسافرتی

به گزارش تور و گردشگری وزارت میراث فرهنگی دستورالعمل جدیدی درباره فعالیت آژانس های مسافرتی داده كه طبق آن دریافت ضمانتنامه بانكی اجبار ندارد و آنها می توانند در اماكنی با موقعیت اداری هم دفتر داشته باشند.خبرگزاری مهر _ گروه فرهنگ؛ دفاتر خدمات مسافرتی در ایران تا کنون برای ایجاد و فعالیت در حوزه گردشگری می بایست در کنار مدارکی که وزارتخانه برای عرضه مجوز لازم دارد، ۲۵ میلیون تومان ضمانتنامه بانکی و ۲۵ میلیون تومان سفته هم عرضه می کردند، اما طبق دستورالعملی که اخیرا صادر شده، آژانس ها می توانند ضمانتنامه خویش را به سفته تغییر دهند.
در این صورت آژانس داران می توانند ۵۰ میلیون تومان سفته به معاونت گردشگری اداره های کل میراث فرهنگی استان ها ارائه نمایند. این درحالی است که اگر کمیسیون های رسیدگی به شکایات در استان ها درباره یکی از آژانس ها رأی صادر کند، اداره کل میراث فرهنگی تنها می تواند سفته ها را به اجرا بگذارد و دیگر ضمانتنامه ای در اختیار برای اعمال فشار به آن آژانس مسافرتی را ندارد.
طبق آیین نامه می بایست هر آژانس مسافرتی در مکانی اداری مستقر می شد اما حالا در دستورالعمل جدید معاونت گردشگری آمده که این دفاتر مسافرتی می توانند در امکانی با موقعیت اداری استقرار داشته باشند. یعنی اگر یک واحد مسکونی با موقعیت اداری در اختیار مدیر آژانسی باشد او می تواند از محل فعلی خود به این مکان منتقل شود.
این دو بند از دستورالعمل با آنچه که در آیین نامه ایجاد دفاتر مسافرتی آمده مغایرت دارد. به نظر می آید که وزارت میراث فرهنگی در روزهای کرونا قصد کمک به حیات آژانس های مسافرتی را داشته است اما باید این مورد را هم در نظر می گرفت که دیگر کمیسیون های رسیدگی به شکایات چه اهرمی برای اجرایی شدن آرا خواهند داشت. همینطور از الان هم درخواست ها برای جابه جایی آژانس ها از مکان های فعلی و اداری به مسکونی و یا با موقعیت اداری داده شده است. هر چند که برای اجرایی شدن این دستورالعمل در نهایت، اداره کل میراث فرهنگی استان ها تصمیم گیر خواهند بود.


منبع:

1399/06/25
23:45:00
5.0 / 5
1762
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری