گزارش تور و گردشگری؛

آژانس های گردشگری تا 2021 مسافر خارجی ندارند

آژانس های گردشگری تا 2021 مسافر خارجی ندارند

تور و گردشگری: مدیران آژانس های مسافرتی می گویند حتم دارند تا اواسط سال 2021 هیچ مسافر خارجی نخواهند داشت چون معمولاً تورهای ورودی از یك سال تا 6 ماه قبل برنامه ریزی و خریداری می شود.خبرگزاری مهر _ گروه فرهنگ؛ شیوع ویروس کرونا بسیاری از کسب و کارهای گردشگری را معلق و یا تعطیل کرد همچون سفر و گردشگری در میان کشورها با این وجود سازمان جهانی گردشگری می گوید که پس از پذیرفتن حضور این ویروس در زندگی بشر باید بتوانیم در کنار آن سفر ایمن داشته باشیم. بعضی از کشورها مرزهای خودرا به روی گردشگران بعضی از همسایه های خود با رعایت سختگیری های درست باز کرده اند چون اقتصاد کشورشان بر پایه گردشگری شکل گرفته بوده و می بایست آنرا فعال می کردند. اما در ایران هنوز این اتفاق نیفتاده است و هنوز مرزها برای ورود گردشگران باز نیست. بنا بر این فعالان گردشگری در حوزه ورودی هنوز نمی دانند تکلیف شأن حتی برای چند ماه آینده چیست.
چون خیلی از آنها باید از الان برای جذب توریست اقدام نمایند. اما حالا سه مشکل پیش روی آنهاست. یکی اینکه حتی اگر گردشگری درخواست سفر به ایران را داشته باشد، مرزهای کشور به روی خارجی ها باز نیست دوم اینکه خیلی از توریستهای خارجی برای سفرهای خود از ماه ها قبل برنامه ریزی می کنند اما به سبب شیوع ویروس این برنامه ریزی هم اکنون امکان پذیر نیست. سوم اینکه شرایط سفر تغییر کرده و باید بسته های جدید سفر با شرایط ویژه باردیگر تهیه و برای آن تبلیغ شود اقدامی که هنوز برای ایران انجام نشده است.
حامد حقیقی مدیر یکی از آژانس های مسافرتی که در حوزه ورود توریست به کشور فعالیت می کند به خبرنگار مهر اظهار داشت: برای شهریور ماه ۵ گروه کوچک از گردشگران اسپانیایی و کانادایی و فرانسوی داشتیم که می خواستند به ایران بیایند اما چون فعلاً ایران به توریستهای خارجی ورودی ویزا نمی دهد این سفرها نیز کنسل شد. متأسفانه حالا آژانس های مسافرتی هیچ اقدامی نمی توانند برای برنامه ریزی سفر در ماه های آینده داشته باشند ما معمولاً از الان برای بهار سال بعد باید تبلیغ می کردیم و برنامه ریزی ها برای ورود توریستهای خارجی را انجام می دادیم اما هیچ اتفاقی نیفتاده است. توریستهای خارجی از یک سال قبل یا حداقل از ۶ ماه قبل برای سفرشان به یک کشور خارجی برنامه ریزی می کنند و می دانند که در تعطیلات ژانویه و یا تعطیلات دیگر به کجا می خواهند بروند ما هم می دانیم که چه ماهی میزبان کدام گردشگران هستیم اما حالا حداقل می دانیم که تا ۱۴۰۰ مسافری نداریم. ژانویه هم حتما مسافر نخواهیم داشت.
عباس اسماعیلی نیز از آژانس داران قدیمی است که به خبرنگار مهر می گوید: وقتی هنوز نمی دانیم که چطور مقرر است با ویروس زندگی نماییم چطور برای سفر گردشگران برنامه ریزی نماییم بااینکه کشورهای خارجی جهت زندگی با ویروس برنامه ریزی کرده اند ولی ما هنوز این اقدام را انجام نداده ایم اگر بدانیم که چطور باید با ویروس سفر نماییم می دانیم که چطور گردشگران را هم به ایران بیاوریم.
وی ادامه می دهد: زمانی به سبب گرانی دلار و عوارض خروج از کشور، تنها آژانس دارانی که مسافر از ایران خارج می کردند گرفتار ضرر شدند حالا ما که در حوزه ورودی کار می نماییم متضرر شدیم چون کسب و کار ما تنها با گردش خارجی ها در ایران می چرخید اما الان این راه هم بسته شده است. درحالیکه فعالان گردشگری بین المللی می گویند که باید بتوانیم این سفرهای بین المللی را مدیریت نماییم. ما از الان می دانیم که ژانویه ۲۰۲۱ هیچ مسافری نداریم حداقل بهار و تابستان سال ۱۴۰۰ نیز هیچ مسافری نخواهیم داشت یعنی در واقع ما یک سال دیگر هم بیکار هستیم حتی اگر آخر همین امسال مشکل ویروس حل شود. مسافران ما یک روزه تصمیم به سفر نمی گیرند. همان موقع هم که مرزها باز بود سفر به ایران اولویت آخر توریستهای خارجی بود الان حتی اگر همه مرزها باز شود باز هم سفر به ایران در اولویت آخر هست. به خصوص اینکه خبرهای شیوع بی رویه ویروس در ایران به خبرهای بد از کشورمان افزوده است.
زهرا میری نیز از فعالان حوزه ورود توریستهای خارجی به ایران است که تبلیغ مثبت درباره ایران را امری واجب می داند و به خبرنگار مهر می گوید: ما باید بتوانیم تبلیغ خوب برای کشورمان را باردیگر شروع نماییم. باید توریستهای خارجی بدانند که ایران هم در حال مبارزه با ویروس می باشد و پروتکل های بهداشتی در راه توریستهای خارجی بیشتر رعایت می شود ولی ما مثل همیشه دراین زمینه هم کم کاری کرده ایم این اتفاقات موجب می شود تا وقتی مرزها باز شد گردشگران هنوز برای ورود به ایران تردید کنند. من هم مانند خیلی از آژانس های مسافرتی، دفتر خودم را تعطیل کرده ام و تنها به بعضی از کارمندان گفته ام موضوع کنسلی سفرها را پیگیری کنند و یا گاهی ایمیلی را جواب بدهند.


منبع:

1399/06/26
14:16:27
5.0 / 5
1551
تگهای خبر: توریست , خرید , زمین , زندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری