ضعف اجرای پروتكل های بهداشتی در سواحل مازندران

ضعف اجرای پروتكل های بهداشتی در سواحل مازندران

تور و گردشگری: رعایت فاصله گذاری اجتماعی و پروتكل های بهداشتی كه امسال از شروط اضطراری اجرای طرح دریا در سواحل مازندران اعلام شده است، در عمل با بی تفاوتی مسافران و گردشگران و سكوت مجریان روبه رو شده است.


طرح دریا از سال ۹۲ برای ایجاد بستر مناسب و ارائه خدمات استاندارد به مسافران و گردشگران و مدیریت بهتر گردشگری و همین طور کاهش مرگ و میر ناشی از غرق شدگی و دیگر حوادث در سواحل مازندران اجرا می شود. این طرح دارای ستادی با عضویت بیش از ۱۰ دستگاه اجرائیست، اما مدیریت، حفاظت، برنامه ریزی و اجرا چند موضوعی است که در چند سال اخیر میان دستگاه های عضو ستاد طرح سالم سازی دریا سرگردان است و هر یک از این نهادها کارهایی برمبنای سیاست های سازمانی خود انجام می دهند.
البته طرح دریا فقط به استقرار ناجیان غریق و برگزاری چادرها برای شنای بانوان و آقایان ختم نمی گردد و شامل کارویژه های دیگری همچون ایجاد امکانات بهداشتی، پاکسازی سواحل، نظارت بر رفتار گردشگران بر ساحل و موارد دیگر است.
با وجود تمامی خدمات و شرح وظایف مجریان طرح دریا که به صورت شهرستانی اجرا می شود، فقدان وجود متولی یکی از ضعف های بزرگ اجرای این طرح است که همچنان نیز موجب اجرای نیم بند طرح دریا می شود. حتی با وجود اینکه در سال های ای اخیر از طرف استانداری مازندران فرمانداران ناظران اصلی چگونگی اجرای طرح دریا شدند، اما گویا این مسئله نتوانسته منجر به ایجاد ناظر و مجری قوی برای این طرح باشد و دستگاه های درگیر را یکصدا کند.
امسال طرح دریا همانند دیگر خدمات گردشگری مازندران با بحران شیوع ویروس کروان مواجه گردید، ویروسی که حتی در مقطعی اجرای طرح دریا را با چالش مواجه کرد. همین طور با وجود همه مشکلات بهداشتی و تداوم شیوع کرونا، کاهش محدودیت های طرح فاصله گذاری اجتماعی و حضور پرتعداد گردشگران در سواحل مازندران مسئولان استان را مجاب به اجرای طرح دریا برای کاهش خطرات احتمالی کرد.
طرح دریای که حدودا بطور غیر رسمی از شروع خردادماه آغاز شد، با شروط کرونایی همراه بود و برمبنای تصمیم ستاد ملی و استانی مقابله با ویروس کرونا طرح دریا مشروط به اجرای و استقرار پروتکل های بهداشتی مقابله با ویروس کرونا قابلیت اجرا دارد. این بارزترین موارد پروتکل بهداشتی مقابله با ویروس کرونا شامل کاهش ۵۰ درصی ظرفیت شناگاهها، گندزدایی لوازم بازی و تفریحی پس از هر بار استفاده، فروش مواد غذایی بسته بندی و نوشیدنی مجاز، ممنوعیت عرضه قلیان، شست وشو و ضدعفونی اماکن همچون الاچیق ها و میز و صندلی و ایجاد دوش و سرویس بهداشتی به تعداد کافی و ضدعفونی و شست و شوی آن می شود.
مشاهدات میدانی خبرنگار ایرنا حاکیست که خیلی از نکات طرح شده در پروتکل بهداشتی در طرح های دریا اجرا نمی گردد. جدی ترین مشکل مربوط به وضعیت خدمات بهداشتی است که در برخی از طرح ها یا اصلا وجود ندارد و در جاهایی که وجود داشت، شرایط بسیار نامطلوبی بر آنها حاکم بود به شکلی که هیچگونه نکات بهداشتی در آن رعایت نمی شد.
همچنین تامین فضای مناسب سکوی شست و شو و دفع مناسب از دیگر نکات پروتکل های بهداشتی است که از طرف مسافران و مجریان طرح رعایت نمی گردد.
خبرنگار ایرنا که از محدوده اجرای طرح های دریا در سواحل شهرهای فریدونکنار، سرخرود و محمودآباد دیدن کرد، می نویسد که نه فقط طرح فاصله گذاری هوشمند در این اماکن اجرا نمی گردد، بلکه پروتکل های بهداشتی هم نایده گرفته می شود.
این درحالی است که مدیرکل دفتر امور اجتماعی استانداری مازندران مدتی پیش فعالیت طرح های ساماندهی دریا در استان را مشروط به رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی دانست و گفت: تمام طرح های ساماندهی در استان از طرف فرمانداری ها و استانداری بعنوان ناظران عالیه بطور دقیق نظارت می شود و عدم رعایت پروتکل های بهداشتی منجر به تعطیلی طرح ها خواهد شد.
امکانات در حد هیچ
یکی از ناجیان غریق مستقر در ساحل محمودآباد به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: امکاناتی که در پروتکل های بهداشتی ذکر شده در کمترین حالت در ساحل وجود دارد و بنا بر این هم نمی توان از مردمی که برای تفریح به اینجا می آیند بخواهیم شرط و شروط پروتکل را رعایت نمایند.
وی با اعلان اینکه قدرت اجرایی برای رعایت پروتکل های بهداشتی در اختیار ناجیان قرار ندارد، اضافه کرد: نهاد های نظارتی نیز در ساحل حضور قدرت مندی ندارند تا مردم را مجاب به رعایت نکات بهداشتی کنند.
این ناجی غریق که خواست نامش در گزارش ذکر نشود، گفت: رفتار مردم و مسافران در چند هفته اخیر و به خصوص تعطیلات همانند شرایط عادی بوده و گویا هیچ ترسی از وجود ویروس کرونا در آنها وجود ندارد.
به گفته او، با وجود ابلاغ پروتکل های بهداشتی مقابله با ویروس کرونا به ناجیان غریق بعنوان نقطه مرکزی طرح دریا، اما نه فقط ضمانت اجرایی برای آن وجود ندارد، بلکه خیلی از مردم نیز از چنین دستور العمل هایی غافل هستند.
طرح همیشه ناقص
معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مازندران هم اظهار داشت: در شرایط عادی نیز طرح دریا هر ساله با مشکلات مختلفی مواجه بوده است در صورتیکه رعایت پروتکل های بهداشتی چیزی فراتر از امکانات است.
مهران حسنی از عدم رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی از طرف مردم و مجریان طرح انتقاد نمود و اضافه کرد: در بازدیدهای اداره گردشگری نیز پروتکل های بهداشتی در پایین ترین سطح رعایت می شد که جای نگرانی داشته و ممکنست تاثیر مستقیم حتی بر فعالیت تاسیسات گردشگری بگذارد.
او با اشاره به اینکه پروتکل های بهداشتی کاملا شفاف همه موارد فعالیت طرح دریا و استفاده مردم از سواحل را تعیین کرده است، اظهار داشت: اما در واقع از طرف مردم پروتکل های بهداشتی رعایت نمی گردد.
وی نبود مجری برای نظارت بر پروتکل ها را دغدغه اساسی عنوان نمود و اضافه کرد: باید یک نهاد مسئولیت اجرای این پروتکل ها و همین طور پاسخگویی نسبت به آنرا بر عهده بگیرد.
حسنی اوج گیری باردیگر ویروس کرونا را برای گردشگری مازندران بحران زا توصیف کرد و اظهار داشت: اگر بار دیگر کرونا در مازندران اوج بگیرد هم مردم و هم صنعت گردشگری گرفتار چالشی بزرگ خواهد شد که در قدم نخست به محرومیت مردم از استفاده اماکن تفریحی ختم می شود.
وی اضافه کرد: حتما باید برای اجرای پروتکل های بهداشتی در طرح دریا متولی و مسئولی مستقیم و اجرایی مشخص شود تا به صورت متمرکز شاهد رعایت پروتکل های بهداشتی باشیم.
حسنی رفتار مسافران و مردم را ناشی از بی تفاوتی آنان به خطر ویروس کرونا عنوان نمود و اظهار داشت: نوعی بی خیالی در سطح جامعه نسبت به خطرات ناشی از ویروس کرونا به وجود آمده که هرگونه دستورالعمل بهداشتی را ناکام می گذارد.
وی با اعلان اینکه در اماکن عمومی رعایت نکات بهداشتی در پایین ترین سطح و توسط عده ای قلیل اجرا می شود، اضافه کرد: بر این اساس هم شاهد رفتار بیباکانه در اماکن تفریحی، سرگرمی و گردشگری هستیم.
معاون گردشگری مازندران رعایت پروتکل های بهداشتی در فضای طرح دریا را نقض قرض دانست و اضافه کرد: اگر نکات بهداشتی برای مقابله با ویروس کرونا وجود دارد باید در همه جا رعایت شود تا مردم نسبت به جدیت این مسئله هوشیار باشند.
نمی توان مردم را کنترل کرد
رییس هیات نجات غریق و غواصی مازندران هم اظهار داشت: با وجود حضور ناجیان غریق، استقرار دستورالعمل های فاصله گذاری اجتماعی و همین طور نصب بنرهای پروتکل ها بهداشتی اما شاهد عدم رعایت از طرف مردم هستیم.
نقی کریمیان افزود: متاسفانه مسافران و حتی مردم محلی به دلیلهای مختلف اهمیتی به پروتکل ها نداده و در صورت اعتراض ناجیان به مناطق غیر امن ساحل مراجعه می کنند.
وی به عدم رعایت فاصله گذاری اجتماعی، رهاسازی لوازم بهداشتی همچون دستکش و ماسک در ساحل و تجمعات فشرده بعنوان قسمتی از مشکلات سواحل یاد کرد و اظهار داشت: عملا نمی توان مردم را در اجرای دستورالعمل های بهداشتی کنترل کرد.
مجریان باید عین دستور العمل فعالیت کنند
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار مازندران بعنوان جانشین ستاد ساماندهی سواحل هم اشاره کرد: فعالیت مجریان طرح دریا باید طبق پروتکل های بهداشتی باشد و دراین زمینه فرمانداران بعنوان ناظریان و متولیان شهرستانی طرح دریا باید سخت گیر باشند.
حسین حسن نژاد گفت: این سخت گیری بمنظور حفظ جان و سلامت مردم و خود مجریان است و دراین زمینه نباید کوتاهی صورت بگیرد.
وی با اعلان اینکه حضور پرتعداد مسافران و مردم در سواحل در تعارض با خواست استان مازندران و جامعه پزشکی برای کنترل ویروس کرونا است، اضافه کرد: اما به نظر ما اجرای طرح دریا برای کاهش مرگ و میر و همین طور مدیریت بهتر ساحل بهتر از اجرا نشدن آن است.
معاون استاندار مازندران اظهار داشت که بزودی بازرسی های میدانی از چگونگی اجرای طرح دریا و رعایت پروتکل های بهداشتی آغاز خواهد شد و این بازرسی ها در تمامی طول سواحل مازندران اجرایی می شود.
وی با اشاره به اینکه فرمانداران متولیان اجرای طرح دریا و همین طور پروتکل های بهداشتی مقابله با ویروس کرونا هستند، اشاره کرد: عدم رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی متاسفانه به یک اپیدمی تبدیل گشته است که بسیار خطر است.
حسن نژاد اجرای با اظهار این که چنددستگاهی بودن اجرای طرح دریا دلیل ضعف اجرای پروتکل های بهداشتی نیست، اظهار داشت: در رعایت دستورالعمل های مقابله با ویروس کرونا باید مردم مشارکت داشته باشند و در غیر این صورت نتیجه نامناسبی در انتظار ما خواهد بود.
وی با اعلان اینکه نمی توان برای هر مسافر یا توریست در ساحل جهت اجرای پروتکل های بهداشتی مامور به کار گرفت، اضافه کرد: اجرای طرح دریا آن هم در شرایط کرونایی نشان دهنده اهمیت قایل شدن استان مازندران برای سلامت مسافران و گردشگران است که البته باید از طرف خود آنها نیز مهم جلوه کند.
معاون سیاسی استاندار مازندران اظهار داشت: طرح دریای امسال به سبب حساسیت های ناشی از کرونا منظم تر و منسجم تر از هر زمان دیگری برگزار می شود، اما لازم است متولیان نسبت به وظایف خود آگاه تر و سختگیر تر باشند.
حسن نژاد اشاره کرد: در صورت مشاهده هرگونه تخطی از پروتکل های بهداشتی در طرح سالم سازی دریا باید با خاطیان برخورد شود و در صورت بروز تخلف از طرف مجریان طرح تعطیل خواهد شد.منبع:

1399/03/20
21:06:28
5.0 / 5
2274
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری