برای نخستین بار پس از شیوع كرونا انجام می شود؛

طرح موضوعات اساسی صنعت توریسم با حضور ۳۰ كشور

طرح موضوعات اساسی صنعت توریسم با حضور ۳۰ كشور

به گزارش تور و گردشگری یكصد و دوازدهمین نشست شورای اجرایی سازمان جهانی گردشگری با حضور ۳۰ كشور جهان برای مطرح كردن موضوعات اساسی صنعت توریسم از جانب وزرای گردشگری در كشور «گرجستان» برگزار می گردد.به گزارش روابط عمومی معاونت گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، همزمان با صدو دوازدهمین نشست شورای اجرایی سازمان جهانی گردشگری که با حضور ولی تیموری معاون گردشگری وزارت بعنوان نماینده جمهوری اسلامی ایران برگزار خواهد شد؛ موضوعات اساسی صنعت توریسم از جانب وزرای گردشگری بیشتر از ۳۰ کشور مطرح خواهد شد.

مباحثی همچون آغاز فرایند انتخاب دبیرکل جدید سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) در بازه زمانی سال های ۲۰۲۲تا ۲۰۲۵، عرضه راهکارهای اجرایی کشورهای عضو در قالب شعار سازمان جهانی گردشگری شامل «گردشگری و توسعه روستایی» با رویکرد اصلی حفظ و احیای سنت ها، بهبود شرایط اقتصادی و هم ایجاد فرصت های شغلی برابر برای روستاییان همچون مهم ترین موضوعاتی است که در این جلسه مطرح خواهد شد.

همچنین در حاشیه این نشست مقرر است معاون گردشگری کشور با مقامات گردشگری کشورهای عضو شورای اجرایی سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) ملاقات و گفتگو داشته باشد. پیرو این اقدام، تیموری در دیدار با «زوراب پلولیکاشویلی» دبیرکل سازمان جهانی گردشگری (UNWTO)، پیگیری مصوبات تفاهم نامه سال ۲۰۱۸ را در دستور کار قرار خواهد داد که از مهم ترین بندهای آن می توان به تداوم همکاری مشاور سازمان جهانی گردشگری در بازبینی طرح توسعه گردشگری کشور اشاره نمود.

علاوه بر این با عنایت به این که مبحث «در دسترس بودن گردشگری» هم بعنوان یکی دیگر از بندهای این تفاهم نامه مطرح بوده است؛ گزارشی از جانب معاون گردشگری با مبحث «گردشگری دردسترس در محور پایلوت خیابان سی تیر» عرضه خواهد شد.

همچنین موضوعات دیگر همچون همکاری سازمان جهانی گردشگری درپیاده سازی حساب های اقماری گردشگری و هم بررسی میزبانی جمهوری اسلامی ایران جهت برگزاری نشست «گردشگری و توسعه روستایی» در شرایط پسا کرونا است که قرار بود پاییز سال جاری در پایتخت برگزار شود؛ از دیگر مباحث قابل طرح در نشست معاون گردشگری خواهد بود.

در برنامه یکصد و دوازدهمین نشست شورای اجرایی سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) بررسی مباحثی همچون «تعیین برنامه کاری با عنوان نقش زنان در گردشگری»، «ایجاد کمیته فنی برای آموزش آنلاین در گردشگری»، «تاسیس کار گروهی برای بازبینی در قوانین و فرایندهای مربوط به اعضاء وابسته و کمیته بررسی درخواست های اعضاء وابسته» و هم «تاسیس کمیته ای به منظور تدوین کدهای بین المللی جهت حفاظت از گردشگران» پیگیری خواهد شد.

علاوه بر این تصمیم بر آن است به منظور کاهش تاثیرات ناشی از کویید ۱۹ و ایجاد آمادگی در گردشگری به منظور تسریع در روند بازگشت صنعت به شرایط عادی بعد از بروز بحران ها و شرایط پیش بیینی نشده فعالیتهایی همچون «تاسیس کمیته بحران گردشگری بین المللی برای ایجاد هماهنگی مناسب میان اعضاء، بخش خصوصی و سازمان های بین المللی ذیربط و عرضه سفارش هایی در مورد کاهش اثرات بحران و بهبود شرایط»، «کمک به گردشگران در موقعیت های بحرانی»، «حفاظت از حقوق مصرف کنندگان»، «ارزیابی اثرات و جمع آوری اطلاعات مهم»، «برگزاری کمپین های مورد نیاز»، «ارائه سفارش به گردشگران»، «برگزاری دوره های آموزشی آنلاین» و هم «سمینارهای مجازی و دسترسی به کتابخانه الکترونیک سازمان جهانی گردشگری» صورت پذیرد.

گفتنی است گزارش های جامعی هم از آخرین اقدامات صورت گرفته در زمینه وضعیت مالی، تعیین محل و و تاریخ نشست های ۱۱۳، ۱۱۴و ۱۱۵ شورای اجرایی، اعلان فراخوان برای داوطلبان احراز پست دبیرکلی در بازه زمانی ۲۰۲۲ تا ۲۰۲۵، وضع موجود و چشم انداز آینده گرشگری بین المللی مطرح خواهد شد و هم کمیته های زیرمجموعه هم شامل کمیته رقابت پذیری در گردشگری، کمیته آمار وکمیته گردشگری و پایداری هم دستاورهای اخیر خویش را به بحث و گفتگو خواهند آورد.

شورای اجرایی سازمان جهانی جهانگردی با ۳۵ کشور عضو، از یک پنجم اعضای اصلی که طبق آئین نامه مجمع با عنایت به وضع جغرافیایی انتخاب می شوند؛ تشکیل شده است. مدت تصدی اعضای انتخاب شده چهار سال است. از مهم ترین وظایف ذاتی شورای اجرایی سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) عبارت است از: «اتخاذ کلیه تدابیر لازم با مشورت با دبیر کل برای اجرای تصمیمات و سفارش های مجمع و گزارش این اقدامات به مجمع»، «دریافت گزارش های دبیر کل در مورد فعالیتهای سازمان» و هم «بررسی برنامه کلی کار سازمان که به وسیله دبیر کل تهیه شده است پیش از تقدیم آن به مجمع» به شمار می آید.منبع:

1399/06/30
22:04:02
5.0 / 5
1745
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
ttma تور و گردشگری