وزیر میراث فرهنگی در نشست با نماینده ایكوموس:

ثبت جهانی سبب رشد گردشگری در اورامانات می شود

ثبت جهانی سبب رشد گردشگری در اورامانات می شود

تور و گردشگری: وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با بیان این كه ثبت جهانی اورامانات موجب رشد گردشگری می شود، ابراز امیدواری كرد بعد از ثبت جهانی شاهد حضور بیشتر توریستهای خارجی در این منطقه باشیم.علی اصغر مونسان در دیدار با حسام مهدی نماینده ایکوموس که برای ارزیابی ثبت جهانی منظر فرهنگی اورامانات به ایران سفر کرده است، اضافه کرد: اورامانات/ هورامان به لحاظ معماری و منظر یکی از مواریث زیبا و قابل ارائه در دنیا است که در دستور ثبت جهانی قرار گرفته است، تعداد زیادی مردم در این منظر تاریخی قرار دارند که این مورد حائز اهمیت می باشد.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خاطرنشان کرد: یکی از خاصیت های این پرونده، منظر فرهنگی آن است که ۳۰۰ روستا را در بر می گیرد و حائز اهمیت می باشد. امیدوارم حسام مهدی بازدید خوبی از منطقه اورامانات داشته باشد و این پرونده در لیست آثار جهانی قرار بگیرد.

او اضافه کرد: حدود ۱۰۰ هزار هکتار عرصه و بیش از ۳۰۰ هزار هکتار حریم منطقه اورامانات/ هورامان است که در مجموع بیش از ۴۰۰ هزار هکتار را در بر می گیرد و شامل دو استان مهم مرزی ما کرمانشاه و کردستان است.

مونسان اظهار داشت: نمایندگان یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در دو استان کرمانشاه و کردستان تلاشهای زیادی برای ثبت جهانی این پرونده کردند، امیدواریم در کردستان مانند کرمانشاه نمایندگان مجلس شورای اسلامی پیگیری های خودرا انجام دهند تا بتوانیم بدون بی نظمی پرونده را در دو استان بطور کامل جلو ببریم.وی اضافه کرد: از همکاران خود در معاونت میراث فرهنگی خصوصاً از مردم منطقه اورامانات در کرمانشاه و کردستان تشکر می کنم ابراز امیدواری ثبت جهانی اورامانات/ هورامان از جانب دولت تدبیر و امید پیشکشی به مردم خوب دو استان و ملت شریف ایران باشد.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بیان نمود: از مردم ایران دعوت می کنم از حالا بازدیدهای خودرا از منطقه اورامانات در استان های کرمانشاه و کردستان داشته باشند و امیدوارم مردم خونگرم این دو استان پذیرای توریستهای داخلی و خارجی باشند.

مونسان تصریح کرد: حسام مهدی در جریان این مورد نیز قرار بگیرند که این پرونده برای مردم محلی بسیار حائز اهمیت دارد، به نظر من ارزش میراث ناملموس در اورامانات/ هورامان به مراتب بالاتر است. تنوع موضوعات فرهنگی و قدمت تاریخی در کنار آثار تاریخی ملموس در اورامانات سبب شده تا منطقه بی نظیری داشته باشیم.

منظر فرهنگی اورامانات پرونده خوبی برای ثبت جهانی است

حسام مهدی نماینده ایکوموس در ادامه، اظهار داشت: از وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و نمایندگان مجلس شورای اسلامی و معاون میراث فرهنگی کشور تشکر می کنم و خوشحالم که برای این ماموریت به ایران سفر کردم، البته در گذشته با طالبیان در یونسکو ملاقات داشتم.

او اضافه کرد: ایکوموس بعنوان بخش مشاوره یونسکو برای ثبت جهانی آثار به یکپارچگی و اصالت آثار توجه می کند و اهمیت می دهد؛ تمامی این موارد را برای ثبت جهانی در نظر می گیرد.

حسام مهدی خاطرنشان کرد: کل پرونده منظر فرهنگی اورامانات را خواندم، پرونده خوبی است و تحت تأثیر قرار گرفتم، در واقع افتخار می کنم برای ارزیابی این پرونده به ایران آمدم و می توانم مردم محلی را ببینم.

نماینده ایکوموس، اظهار داشت: منظر فرهنگی در حقیقت تعادل طبیعت و انسان است، خوشبختانه این یک منظر فرهنگی خاص است. جنبه های فرهنگی منظر خصوصاً ملموس و ناملموس بسیار مهمست برای اینکه یک میراث زنده به حساب می آید. تلاش می کنم تا این منظر فرهنگی را درک کنم.

حسام مهدی ضمن تشکر از میهمان نوازی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار داشت: از اول احساس کردم که با خونگرمی و محبت مرا پذیرا بودید و مطمئنم با خاطره خوش از ایران می روم.

امیدواریم ثبت جهانی منظر فرهنگی اورامانات بخش عراق نیز به این پرونده

محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور اظهار داشت: حسام مهدی جز یکی از پیشکسوتان ایکوموس و متخصص منظر شهری، تاریخی و معماری بومی است و اعتقاد دارد که شهرها باید با هم دیده شوند که خوشبختانه در موضوع ثبت جهانی این پرونده، همه جنبه ها در نظر گرفته شده است.

او اضافه کرد: در این پرونده به اورامانات هم از نظر معماری بومی و منظری که شامل میراث ملموس و ناملموس است توجه شده است، سه دره مهم بعنوان بخش اصلی در نظر گرفته شده اما تمام محدوده اورامانات از استان های کرمانشاه تا کردستان را شامل می شود. امیدواریم در آینده بخش عراق نیز به این پرونده اضافه شود، برای اینکه این کشور در لیست موقت نبوده و نتوانست به این پرونده بپیوندد، اما اگر ثبت گردد، می تواند الحاق شود.

طالبیان خاطرنشان کرد: وقتی پرونده به یونسکو ارسال می شود بخش های مختلفی دارد، خوشبختانه بخش اول را طی کردیم. بخش های فرهنگی معمولاً به ایکوموس می رود که بازوی مشورتی هستند و در حقیقت به یونسکو برای ثبت جهانی کمک می کنند، البته نظر ارزیاب قطعی تلقی نمی گردد و در نشست اصلی که در تیرماه برگزار می شود، موضوع ثبت جهانی بطور کامل مطرح خواهد شد.

معاون میراث فرهنگی بیان نمود: معمولاً ارزیاب ایکوموس تعداد زیادی سؤال با خود به همراه آورده است و کارشناسانی در سطح جهان این سؤالات را نیز خواندند و مقرر است این سؤالات از ما پرسیده شود. با همت استانداران و نمایندگان مجلس شورای اسلامی، مردم و دست اندرکاران دو استان سامان دهی این منطقه انجام شده است.

با ثبت جهانی منظر فرهنگی اورامانات، دریچه جدیدی برای توسعه و پیشرفت استان های کرمانشاه و کردستان بازگشایی می شود

هوشنگ بازوند استاندار کرمانشاه در ادامه اضافه کرد: دریچه جدیدی برای توسعه و پیشرفت استان های کرمانشاه و کردستان با ثبت جهانی منظر فرهنگی اورامانات بازگشایی می شود. این اقدام یک یادگاری ماندگار از دولت تدبیر و امید برای این دو استان خواهد بود.

استاندار کرمانشاه خاطرنشان کرد: در منظر فرهنگی اورامانات به اندازه کافی ظرفیت های میراث فرهنگی را می بینید، همین طور دارای ظرفیت های گردشگری خوبی است. با عنایت به وسعت زیادی که این منظر دارد، صنایع دستی بسیار ارزشمندی نیز توسط مردم در این مناطق تولید می شود.

او اضافه کرد: این اقدام باارزش سبب شادی و امیدواری مردم دو استان خواهد شد، بطور یقین در توسعه و پیشرفت اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی مردم نیز بسیار اثرگذار خواهد بود و آیندگان و تاریخ درباره این مبادرت به نیکی یاد می کنند.

ثبت جهانی اورامانات/ هورامان می تواند به گسترش صلح و همدلی در منطقه خاورمیانه کمک کند

محسن فتحی نماینده مردم سنندج، دیواندره و کامیاران در یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: ثبت جهانی هورامان، ثبت تاریخ و فرهنگ مردم کردستان است. این اتفاق نقطه عطفی در تاریخ کردستان خواهد بود و در این روزها خبر ثبت جهانی هورامان می تواند بارقه ای از امید در دل مردم منطقه ایجاد کند.

او اضافه کرد: مردم هورامان در نتیجه تجربه هزاران سال زندگی بر دامنه کوه ها و دره های زاگرس با کوه، دره و رودخانه و در یک کلام با طبیعت چنان درآمیخته اند که در یک زندگی ایده آل کوه ها و منابع طبیعی جزئی از دارایی شان شده و حفاظت از طبیعت به مثابه حفاظت از زندگی شان است.

فتحی خاطرنشان کرد: با مطالعه تاریخ و فرهنگ کردستان می توان به یقین رسید که هورامان گنجینه فرهنگ کردستان است که ثبت جهانی آن می تواند به گسترش صلح و همدلی در منطقه خاورمیانه کمک نماید.

ایده ثبت جهانی اورامانات/ هورامان از سال ۹۳ در کردستان شکل گرفت

سید مهدی فرشادن نماینده مردم سنندج، دیواندره و کامیاران در یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: ایده ثبت جهانی اورامانات/ هورامان از سال ۹۳ در کردستان شکل گرفت و اقدامات اولیه را از همان سال شروع کردیم، البته اقدامات جدی تر ما از سال ۹۵ آغاز شد و تا سال ۹۶ ادامه پیدا کرد.

او اضافه کرد: مرمت ها شروع شد، اصلاح پوشش ناهمگون سقف خانه ها، ایجاد موزه، فعال کردن مرکز مطالعات نقشه برداری سه بعدی روستاهای منطقه، اجرای طرح هادی، تهیه گزارش بافت معماری ۲۸ روستا، ثبت ملی ۲۱ بافت در ۲۱ روستا و تبیین گزارش هوارنشینی همچون اقدامات انجام شده بود.

فرشادان خاطرنشان کرد: در سال ۹۵ اقداماتی همچون مرمت خانه های تاریخی و پل های تاریخی و همین طور سامان دهی معابر روستاها و مرمت کاروانسراها در روستاها انجام شد. مرمت و بهسازی هورامان تخت، روستای ژیوار و مقبره سیدی را نیز انجام دادیم.

نماینده مردم سنندج، دیواندره و کامیاران در یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: مطالعات دیرینه شناسی و ثبت آثار ملی هورامان، مطالعات مردم شناسی منطقه و مستندنگاری عناصر شاخص هورامان را هم انجام دادیم.

او اضافه کرد: مردم به دنبال ثبت جهانی اورامانات هستند و ما هم بعنوان نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی پیگیر این مورد هستیم. از زحمات مونسان و معاون میراث فرهنگی تشکر می کنم و خوشحالم که پرونده ثبت جهانی ارومانات در دو استان یکپارچه دیده شده است، برای اینکه مردم استان های کرمانشاه و کردستان در اورامانات از گذشته با هم بوده اند.

مردم از پرونده ثبت جهانی منظر فرهنگی اورامانات استقبال کردند

آرش زره تن لهونی نماینده مردم پاوه، جوانرود، ثلاث باباجانی، روانسر و دهستان سرقلعه در یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: منطقه اورامانات یک منطقه تاریخی و کهن است که دارای فرهنگ و آداب ورسوم دیرینه ای است. یکی از قدیمی ترین معاملات که معامله یک زمین بوده در این منطقه انجام شده است.

این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: نحوه زندگی و تعامل مردم با طبیعت سبب می شود تا مردم این شایستگی را داشته باشند که در سطح جهانی مطرح بشوند.

او اضافه کرد: مردم از ثبت جهانی استقبال کردند و در این پروژه نهایت همکاری را داشتند. از ایکوموس درخواست می نماییم مناطق را بازدید کنند و این مورد را نیز لحاظ کنند.

زره تن لهونی خاطرنشان کرد: اورامانات طبیعت بسیار خشنی دارد و مردم بسیار مهربان که با طبیعت به خوبی تعامل دارند و خودرا با شرایط بسیار سختی تطبیق داده اند و با طبیعت سال ها زندگی کرده اند. این انتظار وجود دارد که ثبت جهانی صورت گیرد.

اورامانات یک منظر بکر و استثنایی است

شیوا قاسمی پور نماینده مردم مریوان و سروآباد در یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی ضمن تشکر از تمامی افرادی که برای ثبت جهانی منظر فرهنگی اورامانات کوشیده اند اظهار داشت: اورامانات یک منظر یکپارچه، استثنا و بکر از نظر باستان شناسی، مردم شناسی، تاریخ علوم طبیعی، اسناد تاریخی، هوارنشینی و... است.

منبع:

1399/07/04
12:32:27
5.0 / 5
1569
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
ttma تور و گردشگری