گام های نهایی برای تعیین شاخصهای انتخاب روستاهای هدف گردشگری

گام های نهایی برای تعیین شاخصهای انتخاب روستاهای هدف گردشگری

به گزارش تور و گردشگری مدیركل دفتر همكاری و توافق های ملی گردشگری از برگزاری كارگاه تعاملی برای نهایی شدن شاخصهای انتخاب روستاهای هدف گردشگری بعد از هفته گردشگری اطلاع داد.


به گزارش گروه اخبار فرهنگی ایرنا، لیلا اژدری در مورد طرح روستاهای هدف گردشگری بیان نمود: در طرح روستاهای هدف گردشگری ۵۰۰ روستا انتخاب شده بود، اما با عنایت به اصلاحات کشوری که انجام شد تعداد زیادی از آنها از حالت روستا خارج شده اند.
او با اشاره به بازشناسی شاخصهای جدید در انتخاب روستاهای هدف اضافه کرد: این شاخص ها با حضور ۴۰۰ کارشناس و نماینده از دستگاه های مربوط (سازمان دهیاری ها، بنیاد مسکن، معاونت توسعه روستایی وزارت کشور و... ) انتخاب شده که در مرحله نهایی شدن است. تعیین این شاخص ها به مفهوم تهیه نقشه راه و برنامه ریزی کلان در حوزه توسعه گردشگری روستایی است.
اژدری در مورد شاخصهای منتخب به مباحث مدیریتی، ایمنی، بهداشتی، گردشگری، صنایع دستی و میراث فرهنگی اشاره و خاطرنشان کرد: کارگاه تعاملی برای نهایی سازی ارزیابی شاخصهای انتخاب روستاهای هدف گردشگری پس از هفته گردشگری برگزار و شاخص ها، نهایی می شود.
آموزش ارزیابان روستایی/ هیچ روستایی از فهرست خارج نمی شود
او تربیت و آموزش ارزیابان روستایی را گام بعدی در این راستا عنوان نمود و اضافه کرد: بعد از تعیین شاخص ها، ارزیابان آموزش دیده جهت بررسی و درجه بندی روستاها به محل اعزام می شوند. نکته حائز اهمیت این است که هیچ کدام از روستاها از فهرست روستاهای هدف گردشگری خارج نمی شوند بلکه ارتقا پیدا می کنند و در تقسیم بندی هایی که اعلام خواهیم کرد، طبقه بندی می شوند.
مدیرکل دفتر همکاری و توافق های ملی گردشگری، ارتقای کمی و کیفی مراکز بوم گردی، صنایع دستی و میراث فرهنگی را همچون نکاتی عنوان نمود که در طرح روستاهای هدف گردشگری مورد توجه است و اظهار نمود: آنچه برای ما اهمیت دارد آماده کردن بسته کامل برای توسعه گردشگری روستاها، شامل توسعه فیزیکی و کالبدی روستا، زیرساخت ها، امکانات رفاهی، احیای سنت ها، آیین ها و آثار تاریخی است که این مهم با همکاری سایر معاونت های وزارتخانه و دستگاه های مربوطه در حال پیگری است.
نبود هماهنگی بین دستگاه ها علت ضعف وضعیت کنونی گردشگری روستایی
او وضعیت فعلی توسعه گردشگری روستاها را نسبت به چشم انداز آتی که برای آنها در نظر گرفته شده است متوسط رو به ضعیف ارزیابی کرد و اظهار داشت: در این سال ها به غیر از ارتقا کمی اقامتگاه های بوم گردی، اتفاق خاصی در این حوزه صورت نگرفته است که علت اصلی آن نبود هماهنگی بین دستگاه ها بوده است. هر کدام از دستگاه های مربوطه بودجه ای که در اختیار دارند را بدون در نظر گرفتن اهداف گردشگری و بر مبنای برنامه های سازمانی خود برای توسعه روستایی صرف می کنند.
اژدری مقوله آموزش را دلیل دیگر این امر دانست و بیان نمود: هر ساله برای توانمدسازی جوامع محلی از جانب معاونت گردشگری مدرس هایی به روستاها اعزام می شوند اما در این حوزه باید کارهای بیشتر و وسیع تری از طرفی ارگان ها هم صورت گیرد.
تدوین سند توسعه گردشگری روستایی و عشایری
او در ادامه به دستور کار قرارگرفتن تدوین سند توسعه گردشگری روستایی و عشایری اشاره نمود که در مرحله تعیین بودجه است و اظهار داشت: بزودی فراخوان آن توسط پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری منتشر و این سند استراتژیک توسط حوره دانشگاهی تدوین خواهد شد.
تهیه برنامه سالانه استانی با محوریت توسعه گردشگری روستایی
مدیرکل دفتر همکاری و توافق های ملی گردشگری در ادامه به برنامه سالانه استان ها با محوریت توسعه گردشگری روستایی اشاره نمود و اضافه کرد: جدولی را در اختیار استان ها قرار داده ایم که تا آخر هفته گردشگری برنامه سالانه خویش را برای توسعه گردشگری روستایی شامل برگزاری کارگاه ها، سمینارهای علمی، آموزشی، ایونت ها و بازدیدها، عرضه کنند و در کل سال، مبحث روستا مهم و مورد توجه باشد.
او ابراز امیدواری کرد که تا روز جهانی گردشگری سال آینده، شاخص ها و سند توسعه گردشگری نهایی شده همینطور با اجماع، همکاری و هماهنگی های لازم، بودجه ها به یک سمت و در یک راستا گسیل شوند.
اژدری از امضای سه تفاهم نامه با وزرات ورزش و جوانان، وزارت جهاد کشاورزی و وزارت راه و شهرسازی، رونمایی از صدور مجوزهای گردشگری کشاورزی در استان ها توسط مونسان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و برگزاری دو کارگاه آموزشی آنلاین برای کارشناسان طبیعت گردی و روستایی برای ۳۱ کارشناس از ۳۱ استان کشور وهمکاری مشترک با تشکل حرفه ای مؤسسات آموزشی گردشگری برای برگزاری کارگاه آموزشی درباره مسائل روستایی بعنوان برنامه های دفتر همکاری و توافق های ملی گردشگری برای هفته گردشگری اطلاع داد.منبع:

1399/07/08
23:39:58
5.0 / 5
1516
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری