توسعه زیرساخت ها و چشم انداز رونق گردشگری یزد در دوران پساكرونا

توسعه زیرساخت ها و چشم انداز رونق گردشگری یزد در دوران پساكرونا

تور و گردشگری: گردشگری بدون ایجاد زیرساخت های مناسب مانند هتل ها، اقامتگاه ها و سفره خانه های سنتی و دیگر خدمات در رابطه با این صنعت همچون توسعه شبكه حمل و نقل، متحول نمی گردد، بااینكه شیوع ویروس كرونا موجب تعطیلی بخش قابل توجهی از كارهای این صنعت در هشت ماه گذشته شده اما بدون شك برخورداری از زیرساخت های مناسب، احیا و رونق مجدد آنرا در دوران پساكرونا تضمین می نماید.


بیست وپنجمین هفته افتتاح طرح های زیربنایی و ملی کشور با شعار «تدبیر و امید برای جهش تولید»، در حوزه وزارت میراث فرهنگی و گردشگری بصورت ویدیو کنفرانس در ۱۵ استان کشور کلید خورد که طرح های مورد بهره برداری، چشم اندازی روشن را برای رونق گردشگری در دوره پساکرونا رقم می زند، ۱۲ هتل، ۱۷ مجتمع اقامتی-گردشگری، ۲۳ واحد پذیرایی و سفره خانه سنتی، ۵ طرح تفریحی و سرگرمی، ۳۰ اقامتگاه بوم گردی با سرمایه گذاری به ارزش هزار و ۶۸ میلیارد تومان با هدف اشتغالزایی برای ۱۷۴۶ نفر در استان های فارس، آذربایجان شرقی، اردبیل و مازندران، کرمان و تهران، گیلان و یزد با دستور رئیس جمهوری به صورت ویدئو کنفرانس راه اندازی شد.
با وجود سنگینی سایه تحریم ها بر کشور، قطار توسعه در زمینه های مختلف خصوصاً حوزه زیرساخت های گردشگری به حرکت پرشتاب خود ادامه می دهد، در هفت سال اخیر گام های بلندی در زمینه توسعه زیرساخت های صنعت گردشگری همچون ساخت هتل و اقامتگاه ها و اماکن تفریحی برداشته شده بطوریکه کارشناسان رشد ۵۰ درصدی تخت های اقامتی و رشد ۲ برابری ورود توریستهای خارجی به کشورمان را از نتایج این اقدامات می دانند.
دولت دوازدهم در حوزه توسعه زیرساخت های بخش گردشگری با ارائه تسهیلات، اختصاص اعتبارات زیرساختی، صدور مجوزها و موافقت های اصولی تحولات شایان توجهی در صنعت گردشگری رقم زده که تداوم آنها می توان رشد این صنعت سبز را در دوران پساکرونا تضمین کند.
وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در آیین افتتاح طرح های گردشگری اظهار داشت: در حوزه گردشگری تا قبل از دولت تدبیر و امید فقط ۹۹۸ هتل در کشور به ارائه خدمات می پرداختند که به این تعداد طی هفت سال، ۴۹۷ هتل اضافه گردید که رشدی ۵۰ درصدی را نشان میدهد.
علی اصغر مونسان با اعلان اینکه بیش از ۲ هزار واحد بوم گردی نیز در کشور به بهره برداری رسیده که موجب آبادانی روستاها شده، اظهار داشت: در این دولت شاهد رشد ۴۶ درصدی تخت های اقامتی بوده ایم.
وی تعداد توریستهای خارجی را در سال ۹۲، چهار میلیون و ۸۰۰ هزار نفر عنوان نمود و اضافه کرد: تعداد توریستهای خارجی در سال ۹۸ به جز دو ماهه پایانی سال که گردشگری به علت شیوع ویروس کرونا متوقف گردید، به ۸ میلیون و ۸۰۰هزار نفر رسید که رشدی ۸۰درصدی را نشان میدهد.
مونسان همین طور درباب پروژه های در حال اجرا تا پیش از دولت تدبیر و امید گفت: در سال ۹۲ حدود ۷۸۳ پروژه در حوزه گردشگری فعال بود که امروز به ۲ هزار و ۴۱۷ پروژه با حجم سرمایه گذاری ۱۳۷ هزار میلیارد تومان رسیده و افزون بر این در حوزه میراث فرهنگی نیز تا پیش از دولت تدبیر و امید ۴۵۷ موزه در کشور فعال بود که در این دولت ۲۵۴ موزه به این مجموعه افزوده شده که معادل ۵۶ درصد رشد داشته است.
با این وجود شیوع ویروس کرونا در جهان، تومار صنعت گردشگری را درهم پیچید و خیلی از کسب و کارهای وابسته به این صنعت همچون هتلداری، حمل و نقل، صنایع دستی و رستوران داری لطمه دید، اما این مشکلات مانع از آن نشد که دولت طرح های توسعه ای خودرا در این بخش متوقف نماید.
در اولین «پنجشنبه افتتاح» نیمه دوم سال، دولت به سراغ طرح های حوزه ورزشی و گردشگری رفت تا در آستانه روز جهانی گردشگری (۶ مهرماه)گامی برای آماده سازی زیرساخت های صنایع گردشگری و سرگرمی برداشته شود که استان یزد هم دراین زمینه بی نصیب نماند و طرح های خوبی در این استان کویری برای رونق این صنعت راه اندازی شد.
یزد به عنوان یکی از قطب های گردشگری کشور از نقاط هدف برای توسعه زیرساخت های گردشگری به ویژه در بخش ظرفیت اقامتی و هتل هاست بطوریکه با همراهی و مشارکت بخش خصوصی و حمایت دولت، طرح های سرمایه گذاری بسیاری در هفت سال قبل دراین زمینه اجرا شده است.
استان یزد الان در کنار استان های فارس و اصفهان بعنوان مثلث طلایی گردشگری مرکز ایران مقصد اول توریستهای خارجی و اروپایی بوده به شکلی که استقبال توریستهای خارجی در سالهای گذشته از این مقصد گردشگری چند برابر افزایش یافته و همین مورد گردشگری را محور توسعه استان قرار داده است.
استان یزد ۲ هزار ۲۷۰ هکتار بافت تاریخی دارد که شهر یزد بعنوان اولین شهر خشت خام و دومین شهر تاریخی جهان دارای بافت تاریخی به مساحت ۷۴۳ هکتار با مساحت حریم پنج هزار هکتار در لیست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.
همچنین بافت قدیم شهر یزدبه مساحت ۷۴۳ هکتار بعنوان اولین بافت تاریخی شهری ایران، ۱۸ تیر ۹۶ در چهل و یکمین اجلاس کمیته میراث بشری سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی ملل متحد (یونسکو) در شهر کراکوف لهستان به ثبت جهانی رسید که این امر انگیزه سفر گردشگردان به این استان کویری بیش از بیش افزایش داد، بااینکه همه گیری بیماری کرونا تمامی جهان را تحت تاثیر قرار داده و به گردشگری لطمه هایی جبران ناپذیری وارد آورده اما می توانیم بعد از کاهش این بیماری باردیگر شاهد رونق گردشگری در کشور و استان یزد باشیم.
یزد از قطب های مهم گردشگری کشور است


رییس جمهوری در آیین افتتاح این طرح های گردشگری استان یزد در تماس ویدئو کنفرانسی اظهار داشت: یزد یکی از قطب های مهم گردشگری کشور است و برای توریستهای داخلی و خارجی دارای جاذبه های بسیاری است.
دکتر حسن روحانی با اشاره به سختکوشی مردمان مومن استان یزد اضافه کرد: با این جاذبه های گردشگری، لازم است استان یزد را متنوع تر کنیم؛ نباید به بادگیرها، آتار تاریخی و کوچه های زیبای قدیمی این خطه اکتفا کرد.
وی افزود: خیلی از جنبه های دیگر گردشگری در این استان وجود دارد و البته کویر یزد یکی جاذبه های بسیار مهم گردشگری در سطح جهان است.
افتتاح هتل در میبد
هتل مهربد فیروز در اولین هفته از فصل پاییز به صورت ویدئوکنفرانس رئیس جمهوری و با حضور معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در یزد افتتاح شد، این هتل دارای فضایی سنتی و خاصیت های میراث فرهنگی و برگرفته از معماری نوین و مجهز به فناوری روز است.هتل یاد شده با زیربنای چهار هزار و ۲۰۰ متر مربع دارای ۳۳ تخت است که جهت راه اندازی آن ۲۰ میلیارد تومان هزینه و برای ۲۵ نفر اشتغال به وجود آمده است.
معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی در این مراسم اظهار داشت: امروز در شهرستان میبد یک هتل مجلل در قلب تاریخی این شهرستان که از نظر استاندارد و خدمات با هتل های پنج ستاره برابری می کند به بهره برداری رسید.
ولی تیموری افزود: قبل از این فقط شهر یزد مقصد گردشگری بود امروز با تنوع و جاذبه های گردشگری همه شهرهای این استان به مقصد گردشگران تبدیل گشته است.
مجتمع خدمات رفاهی بین راهی در اردکان
مجتمع خدمات رفاهی بین راهی در شهرستان اردکان از دیگر طرح های مورد بهره برداری بود که این مجتمع در زیر بنایی ۲ هزار مترمربع با سرمایه گذاری ۹ میلیارد تومان افتتاح و دارای ۱۰ اتاق و ۲۰ تخت است که برای ۲۰ نفر اشتغال به وجود آورده است.
مجتمع گردشگری اشکذر
مجتمع گردشگری اشکذر هم از دیگر طرح های بود که با دستور رئیس جمهوری راه اندازی شد که این مجتمع با زیر بنای یکهزار مترمربع دارای پنج اتاق و ۱۰ تخت است که با سرمایه گذاری ۹ میلیارد تومان راه اندازی و برای ۱۰ نفر اشتغالزایی کرد.
راه اندازی هتل بوتیک" هومان" در یزدهتل بوتیک " هومان" هم با زیربنای یکهزار متر مربع دارای ۲۵ اتاق و ۹۲ تخت با سرمایه گذاری ۹ میلیارد تومان است که برای ۲۵ نفر اشتعال به وجود آورده و هتل بوتیک ها، اماکن اقامتی هستند که معماری زیبا، شیک و سنتی را در چارچوب یک هتل در اختیار گردشگران قرار می دهند و اصلی ترین تفاوت آنها با هتل های دیگر در سبک معماری داخلی آن هاست.
توجه به زیرساخت های گردشگری از ارکان توسعه اقتصادی
مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان یزد در گفت و گو با گزارشگر ایرنا با تبیین زیرساخت های گردشگری استان اظهار داشت: در سوم مهرماه علاوه بر چهار طرح که با سرمایه گذاری ۴۸۰ میلیارد ریال و اشتغال ۱۰۵ نفر که بصورت ویدئو کنفرانس با حضور رئیس جمهوری افتتاح شد، ۱۵ طرح دیگر شامل ۶ سفره خانه سنتی، ۲ اقامتگاه سنتی، ۶ بوم گردی و یک مجتمع گردشگری نیز به بهره برداری رسید.سید مصطفی فاطمی اضافه کرد: ۱۵ طرح های مورد اشاره با سرمایه گذاری ۳۳ میلیارد تومان در شهرستان های مختلف راه اندازی شد که برای ۹۸ نفر اشتغال مستقیم به وجود آمده است.
وی با اعلان اینکه طرح های مورد اشاره درجهت توسعه زیرساخت های گردشگری در استان به بهره برداری رسیده، گفت: توجه به اینکه استفاده از ظرفیت های منطقه ای از مهمترین ارکان توسعه اقتصادی شمرده می شود و ایجاد اشتغال پایدار، افزایش گردش سرمایه، تقویت فرهنگ و در نتیجه رونق اقتصاد از آثار آن محسوب می شود، ایجاد مراکز بوم گردی و اقامتی می تواند به توسعه گردشگری کمک شایانی کند.
فاطمی درباره تاثیر بهره برداری چهار طرح اقامتگاهی بر زندگی مردم و رونق اقتصاد مبتنی بر گردشگری اضافه کرد: این طرح ها در قسمتی از بافت تاریخی افتتاح شدند که دستاورد آن دیدن جذابیت هایی تازه برای مردم است و این یک ظرفیت است.
۸۰ طرح گردشگری جهش تولید
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد با اشاره به نامگذاری سالجاری از طرف مقام معظم رهبری بنام سال جهش تولید اضافه کرد: برای امسال در مجموع ۸۰ طرح گردشگری در استان یزد تعریف شد که از این تعداد ۱۹ طرح به بهره برداری رسیده است.
فاطمی افزود: این طرح ها شامل اقامتگاه های سنتی، بومی گردی، سفره خانه سنتی، مجتمع های رفاهی و هتل است.
تقویت زیر ساخت گردشگری زمینه ساز جذب گردشگر
معاون سرمایه گذاری و تامین منابع اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان یزد هم به ایرنا اظهار داشت: تقویت زیرساخت های گردشگری سبب جذب توریست می شود.
محمد میرشمسی اضافه کرد: طرح هایی که با شعار "تدبیر و امید برای جهش تولید" در حوزه میراث فرهنگی در هفته اول مهرماه در استان به بهره برداری رسید، موجب توسعه زیرساخت های گردشگری شده که امیدواریم زمینه حضور بیشتر گردشگران در استان را فراهم سازد.
وی با تبیین سند استراتژیک توسعه گردشگری اشاره کرد: معاون اول رئیس جمهوری در چند روز گذشته این سند را برای اجرا به دستگاه های ذیربط ابلاغ کرده که امیدواریم دستگاه های دیگر دراین زمینه، حوزه گردشگری را همراهی کنند.
استان یزد ۶ هزار و ۵۰۰ اثر تاریخی دارد که از این تعداد تاکنون، یکهزار و ۸۵۰ اثر به ثبت ملی رسید.منبع:

1399/07/11
17:05:28
5.0 / 5
1631
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری