پیش بینی معاون گردشگری؛

سفر به كشورهای همسایه بیشتر می شود

سفر به كشورهای همسایه بیشتر می شود

به گزارش تور و گردشگری معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با اشاره به تغییرات این حوزه به دنبال شیوع كرونا اظهار داشت: سفر به كشورهای همسایه، بیشترین مقصد خارجی می شود.


ولی تیموری در وبینار بررسی راهکارهای تقویت همکاریهای گردشگری ایران و عمان که با هدف اشتراک تجارب و اقدامات در مدیریت بحران کرونا و پیگیری تعاملات و توافقات پیشین و با حضور خانم میثاء المحروقی معاون گردشگری وزارت گردشگری و میراث فرهنگی عمان اظهار داشت: یکی از مأموریت های ذاتی و کلیدی دولت در صنعت توریسم حفظ و تقویت روابط با بازارهای هدف است. کارآمدی این امر می تواند بسترساز حضور مداوم بخش خصوصی در جریان گردشگری دو کشور باشد.
وی اضافه کرد: لزوم این اقدام در دوران همزیستی با کرونا که سطح فعالیت بخش های خصوصی دو طرف به کم ترین حالت ممکن رسیده است؛ الزامی و حیاتی می باشد. ازاین رو با همین رویکرد معاونت گردشگری وزارتخانه متبوع مبادرت به برنامه ریزی برای برگزاری سلسله وبینارهای تقویت همکاریهای گردشگری با کشورهای بازار هدف جمهوری اسلامی ایران کرده است.وی با اشاره به اینکه این وبینار با هدف اشتراک تجارب و اقدامات در مدیریت بحران کرونا و پیگیری تعاملات و توافقات پیشین برگزار شده؛ اظهار داشت: یکی از راهکارهای توسعه گردشگری دو کشور تحقق برنامه اجرایی همکاریهای گردشگری می باشد که با ملاحظات شیوع کرونا، در راه عملیاتی قرار خواهد گرفت.
جمهوری اسلامی ایران و سلطنت عمان از دیرباز پیشینه روابط تاریخی و فرهنگی عمیقی داشته اند. نیاز است با تبادل توریست و تقویت این حوزه روابط موجود استمرار و استقامت یابد.
تیموری اضافه کرد: پارسال تبادل توریست میان ایران و عمان با رشد دو برابری مواجه بود که این شرایط سرآغاز خوبی در زمینه همکاریهای این حوزه در روزهای کرونا و پساکرونا خواهد شد. منتها طبق پیشبینی ها زمان همزیستی با ویروس کرونا طولانی خواهد بود و نیاز است با رعایت شیوه نامه های بهداشتی و ضوابط تعیین شده تداوم همکاریهای گردشگری محقق شود.
معاون گردشگری اضافه کرد: با عنایت به تغییرات بوجود آمده در صنعت توریسم به دنبال انتشار ویروس کووید۱۹، اینطور پیشبینی شده که از این پس بیشترین تبادلات و سفرهای انجام شده میان کشورهای همسایه خواهد بود؛ ازاین رو تقویت همکاریهای گردشگری با کشور عمان اهمیت دو چندانی پیدا می کند.
وی با اشاره به اینکه پیرو اجرایی شدن سند همکاریهای گردشگری دو کشور می توان برخی اقدامات را به رغم محدودیت های کرونا در راه اجرا قرار داد که از مهم ترین آنها امور مربوط به تبلیغات، اطلاع رسانی، تهیه محتوا، کلیپ و فیلم و برگزاری دوره های آموزشی مشترک گردشگری به شمار می آید.
همچنین معاون گردشگری به عرضه گزارشی از آخرین اقدامات صورت گرفته در صنعت توریسم کشور در مواجهه با ویروس کرونا اشاره نمود و اظهار داشت: تعیین ضوابط و رعایت شیوه نامه های بهداشتی در زنجیره خدمات این حوزه و هم ایجاد بستر لازم به منظور تحقق سفر هوشمند از مهم ترین اقدامات صورت گرفته در همکاری نزدیک با ستاد کرونا و ارگان های فرابخشی مرتبط بوده است که تعیین شیوه نامه بهداشتی ورود توریستهای خارجی به ایران هم بعنوان اقدامی تکمیل کننده بعد از بازگشایی مرزها اجرا می گردد.
تیموری در این جلسه مجازی بر استمرار مشورت و همکاریهای آموزشی و پایه ای گردشگری میان دو کشور ایران و عمان تصریح کرد و اظهار داشت: هم اکنون به رغم محدودیت های اعمال شده حاصل از انتشار ویروس کرونا هم اکنون بالغ بر دو هزار پروژه گردشگری در کشور در حال اجراست؛ ازاین رو در شرایط حاضر هم از همکارهای گسترده در زمینه های مختلف همچون سرمایه گذاری استقبال خواهیم کرد.
معاون گردشگری در انتها پیشنهاد کرد: در قالب برنامه اجرایی همکاریهای گردشگری لزوم دارد تا بر بندهای عملیاتی و قابل اجرا در دوران کرونا تاکید شود. بدین منظور فعال شدن کارگروه مربوطه می توان آغازی باردیگر در روابط گردشگری دو کشور را ترسیم کرد.
صدور روادید فرودگاهی برای ایرانی ها نشانه اهمیت این بازار برای عمان
همچنین در این نشست میثا المحروقی با اشاره به تغییرات ساختاری در وزارتخانه آنها که به وزارت میراث فرهنگی و گردشگری تبدیل گشته است، بهره مندی از تجارب جمهوری اسلامی ایران را پرارزش و کاربردی دانست.
وی با اشاره به تاکید وزیر گردشگری سلطنت عمان بر تقویت روابط متقابل تصریح کرد و صدور روادید فرودگاهی برای ایرانی ها را نشانه ای از اهمیت این بازار برای عمان دانست.
در حال حاضر تدابیر لازم برای تعیین شیوه نامه بهداشتی به منظور آغاز پروازهای منظم و روابط گردشگری با برخی کشور انجام گرفته که امیدواریم این ارتباط بزودی با جمهوری اسلامی ایران هم برقرار شود.
عمان تنها پذیرای افراد مقیم این کشور است. طبق دستور وزیر میراث فرهنگی و گردشگری، تقاضای همکاری در سایر حوزه ها همچون سرمایه گذاری، آموزش، میراث فرهنگی و صنایع دستی هم از ایران وجود دارد که انتظار می رود به دنبال تقویت همکاریهای گردشگری میسر شود.منبع:

1399/07/17
13:27:34
5.0 / 5
1487
تگهای خبر: آموزش , تاریخی , توریست , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
ttma تور و گردشگری