از سفر به كاراكاس تا اسباب كشی اهالی پاركینگ پروانه به عباس آباد

از سفر به كاراكاس تا اسباب كشی اهالی پاركینگ پروانه به عباس آباد

تور و گردشگری: وزیر میراث فرهنگی و گردشگری ایران در تفاهمنامه ای رونق گردشگری میان ایران و ونزوئلا را هدف گرفت؛ از جانب دیگر هنرمندان پاركینگ پروانه برمبنای تفاهم نامه دیگری با شهرداری از دو هفته دیگر به اراضی عباس آباد می روند.


کریستف کلمب کاشف ایتالیایی تبار، وقتی در سال ۱۴۹۸ به کرانه های شرقی این کشور رسید، به قدری مجذوب چشم انداز این منطقه شد که آنرا سرزمین زیبایی (Tierra de Gracia) نامید که از آن زمان تا حالا لقب این کشور بوده است. این منطقه که حالا ونزوئلا نام دارد که با ایران تفاهنامه گردشگری امضا نموده است.
ونزوئلا کشوری است در نیمه شمالی قاره آمریکا و با تعداد زیادی جزایر در دریای کارائیب واقع در آمریکای مرکزی. این کشور نزدیک به خط منطقه گرمسیری و دارای اقلیم گرمسیری است. دوره باران از ماه می تا نوامبر بوده و به صورت زمستان درنظر گرفته می شود و بقیه سال را تابستان در نظر می گیرند. بیش از ۱۰۰۰ رودخانه در ونزوئلا جریان دارد. بنظر می رسد باتوجه به شرایط سیاسی مشابه دو کشور گزینه مناسبی برای تبادل توریست با یکدیگر باشند. حالا مسئولان دو کشوور در امتداد توسعه گردشگری تفاهنامه ای را با یکدیگر منعقد نمودند.
تهران و کاراکاس تفاهمنامه گردشگری امضا می کنند
علی اصغر مونسان با اشاره به روابط خوب دو کشور اظهار داشت: ظرفیت مناسبی برای توسعه روابط گردشگری دو کشور وجود دارد که با کوشش های متقابل می توان این ظرفیت را تقویت کرد.
فلیکس پلاسنسیا وزیر گردشگری ونزوئلا از اقدامات گسترده دولت ایران در حوزه گردشگری، ابراز شگفتی کرد و اظهار داشت: باتوجه به استراتژی ها و اهداف مشترک دو طرف با تبادل تجربه و امضای تفاهمنامه دوجانبه می توانیم گردشگری بین دو کشور را تقویت نماییم. همین طور همکاری بخش خصوصی دو کشور می تواند اتفاقات خوبی را دراین زمینه رقم بزند.
او به مسیر هوایی بین دو کشور بعنوان یکی از مهم ترین پتانسیل ها برای جذب توریست اشاره نمود و اضافه کرد: ۴۰۰ میلیون جمعیت در اطراف ایران زندگی می کنند که ظرفیت خوبی است و بوسیله این خط هوایی می توان برای جابه جایی آنها بهره برد.
در ادامه مونسان با قبول پیشنهاد امضای تفاهمنامه اضافه کرد: بزرگ ترین مشکل این است که آژانس های گردشگری ایران و ونزوئلا از ظرفیت دو کشور آشنایی ندارند. پیشنهاد من این است در حاشیه امضای تفاهم نامه نشست های کسب وکار به کسب وکار/ BtoB با حضور آژانس های دو طرف اجرا شود و در ادامهبرگزاری تورهای آشناسازی را برای معرفی ظرفیت ها و جاذبه های دو کشور برنامه ریزی نماییم.
او به تجربه های موفق ایران دراین زمینه با کشور عمان و چین اشاره نمود و افزود: تا چند روز آینده نیز عازم روسیه برای لغو روادید گروهی هستم که اقدام مشابه با این کشور هم صورت گیرد. مطمئنم با کمک سفرای دو کشور و معرفی ظرفیت های گردشگری دو کشور گردشگری بین ایران و ونزوئلا رونق خواهد گرفت.
او در ادامه به افزایش ۶/۸درصدی اشتغال مستقیم و غیرمستقیم گردشگری اشاره و اشاره کرد: برای دست پیدا کردن به این رقم گردشگری کشور را از حوزه فرهنگی و تاریخی فراتر بردیم و بر ظرفیت های طبیعی، اکوتوریسم و گردشگری روستایی تمرکز کردیم، همین طور با تمرکز بر گردشگری درمان و سلامت نیز موفق به جذب تعداد زیادی توریست از منطقه و اروپا شدیم.
امضای تفاهم نامه برگزاری مسابقات جهانی پاورلیفتینگ در تخت جمشید
فدراسیون و کنفدراسیون پاورلیفتینگ آسیا (wpsf) با پایگاه میراث جهانی تخت جمشید و اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان مرودشت تفاهم نامه ای برای برگزاری مسابقات جهانی در تخت جمشید امضا کردند.
حمید فدایی، مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید در نشستی با تبیین نقش پایگاه های جهانی در موضوعات مختلف همچون ورزش و جوانان، عنوان کرد: باتوجه به ظرفیت هایی که در تخت جمشید با عنوان میراثی جهانی وجود دارد، این مجموعه امروزه می تواند همچون گذشته زمینه ساز تحولات و رویدادهای فراوانی در جامعه جهانی باشد و مناسب می بینیم از ظرفیت های جهانی آن بمنظور پیشبرد موضوعات مختلف آموزشی، برنامه های معرفی، ارتقای جامعه محلی استفاده مطلوب نماییم.
از سویی باتوجه به ظرفیت های جهانی در ورزش های قدرتی که به همت فدراسیون جهانی پاورلیفتینگ و با همکاری شهرستان مرودشت بنا نهاده شده است، حمایت و همکاری محوطه میراث جهانی تخت جمشید می تواند گام مثبتی در عمل به حوزه های مسئولیت اجتماعی این پایگاه و پشتیبانی از موضوع ورزش و ورزشکاران جوان باشد
خطر نابودی دیوار چندهزارساله ساسانیان در گلستان
همزمان با تلاش مدیران گلستان برای ثبت جهانی دیوار تاریخی گرگان، تخریب آرام اما مستمر این اثر توسط کشاورزان و مالکان زمین های زراعی، بقایای بجای مانده از یادگار تاریخی چندهزار ساله ساسانیان در این استان را در آستانه نابودی قرار داده است. احیای دیوار تاریخی گرگان یکی از خواسته های اهالی گلستان است که بارها از طرف نماینده ولی فقیه در استان و مدیران گلستان بعنوان آرزوهای دیرینه مردم به گوش مسئولان کشوری رسید.
در دیگر سو مدیران ارشد گلستان کوشش های زیادی برای احیای این اثر آغاز کردند و در گام نخست ثبت جهانی آنرا در دستور کار قرار دادند.
هادی حق شناس استاندار گلستان در دیدار مدتی پیش با مونسان بر ضرورت تسریع در پروسه ثبت جهانی دیوار دفاعی گرگان اصرار کرد و خواهان تامین منابع مالی و اختصاص ردیف اعتبار ملی برای احیای این اثر شد.
همزمان با تلاش مدیران استان برای پاسداشت این اثر تاریخی، اقدامات برخی اهالی ساکن پیرامون دیوار تاریخی گرگان سبب نگرانی اهالی فرهنگ و تاریخ شده است.
مشاهدات میدانی خبرنگار ایرنا در ماه های اخیر از دیوار تاریخی گرگان در محدوده شهر آق قلا تا گمیشان خصوصاً روستاهای سقر تپه، قلعه جیق، آلتیم و کله پست نشان میدهد برخی از زارعان با دست اندازی به قسمتی از بستر و حریم این اثر تاریخی اقدام به کشت گندم و جو در این محدوه نموده و با بهره گیری از تراکتور، ستون های (بنچ مارک) معرف حریم این اثر تاریخی را واژگون و یا جابه جا نمودند.
علاوه بر آن، تردد کمباین و کامیون های سنگین حامل محصولات زراعی در کریدور دیوار دفاعی گرگان، لطمه های غیرقابل جبرانی را به این اثر چند هزار ساله وارد کرده است.
نگهداری ۹۰۰ هزار برگ سند درباره تاریخ تهران در آرشیو ملی ایران
حامد ایرانشاهی مدیرکل خدمات آرشیوی سازمان اسناد و کتابخانه ملی از نگهداری قدیمی ترین نقشه های تهران در مرکز اسناد و کتابخانه ملی ایران آگاهی داد و اظهار داشت: حدود ۹۰۰ هزار برگ سند با موضوع تاریخ تهران در آرشیو ملی نگهداری می شود.
ایرانشاهی در توضیح اسناد موجود در این سازمان اظهار داشت: مجموع اسنادی که در آرشیو ملی نگهداری می شود گزارش هایی مربوط به امور روزانه محلات تهران و مراسلات دولتی است که همه این اسناد پیشینه تاریخی این شهر را بیان می کند.
نقشه های اولیه مربوط به تهران، آرایش نظامی قشون بود و پایه های علمی نداشت که از اغلب این نقشه ها چیزی باقی نمانده و تنها نامی از آنها در روایت های تاریخی و برخی اسناد موجود است. اما اولین نقشه هایی که با واقعیت تهران هماهنگ بود نقشه هایی است که از دوره محمدشاه قاجار به بعد ترسیم شده و اغلب آنها موجود است. نقشه نجم الدوله (عبدالغفار) نمونه ای از این نقشه ها است.
یکی از قدیمی ترین نقشه های تهران در سال ۱۲۲۷شمسی توسط جهانگرد روسی به نام ایلیا نیکالایویچ برزین ترسیم شده که جزئیات دقیقی از تهران آن دوران ارائه کرده است.
سفرکارت چاره ای برای مقابله با لطمه های کرونا
جمشید حمزه زاده رئیس جامعه هتلداران سفر کارت را چاره ای برای برون رفت از لطمه های ناشی از کرونا اعلام نمود و اضافه کرد: این کارت قرار نیست به تنهایی معجزه کند اما یکی از راه حل ها برای پشتیبانی از صنعت گردشگری و رونق آن همین سفر کارت است.
رئیس جامعه هتلداران، سفر کارت را چاره ای برای برون رفت از لطمه های ناشی از کرونا اعلام نمود و اضافه کرد: این کارت قرار نیست به تنهایی معجزه کند اما یکی از راه حل ها برای پشتیبانی از صنعت گردشگری همین سفر کارت است.
بسیاری از ایرادهای کارت در این کارت جدید اصلاح شده وامیدواریم مردم نیز از آن استقبال کنند. هتل داران و صاحبان صنایع گردشگری نگاه و ارزیابی مثبتی از این کارت دارند.
وی درباره ضریب اشتغال هتل ها در کشور اظهار داشت: در بعضی از ماه ها تابستان و تنها در بعضی از هتل های کشور مانند استان های شمالی یا غربی کشور و جزیره کیش به حدود ۱۰ درصد می رسید و اساسا در ماه جاری به سبب شروع سال تحصیلی این میزان باردیگر پایین آمده است ولی در کل ضریب اشغال هتل ها در کشور کمتر از ۵ درصد است.
رئیس جامعه هتلداران با بیان این که نظارت جدی بر هتل ها درباب رعایت شیوه نامه های بهداشتی وجود دارد، اظهار داشت: مسافران نگرانی در این خصوص نداشته باشند برای اینکه شیوه نامه های بهداشتی بطور کامل در هتل ها رعایت می شود و نظارت کافی در این زمینه وجود دارد.
سفر مسئولانه که تمام شیوه نامه های بهداشتی رعایت می شود به انتقال کرونا منجر نمی گردد. هتل ها به سبب رعایت شیوه نامه های بهداشتی محلی برای انتقال بیماری نیستند ولی امروزه شاهد می باشیم خیلی از مردم با اقامت در اقامتگاه های متفرقه که هیچ نظارت و شیوه نامه بهداشتی را رعایت نمی کنند گرفتار بیماری می شوند.
این مجسمه ها زیبنده شهرهای ایران نیست
هادی مظفری مدیرکل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به برخی مجمسه های شهری اخیر اظهار داشت: متاسفانه آثاری که این چند وقت در بعضی شهرهای ایران شاهدش بودیم از منظر هنری، آثار درخور و شایسته ای نبود و از ساختار تکنیکی و جذابیت بصری و توانمندی سازنده برای خلق و اجرای یک اثر هنری برخودار نبودند.
آثار یادمانی برای بزرگان، می تواند مثل ترجیع بند محتشم کاشانی برای حماسه کربلا، اثری موسیقایی و حماسی همانند سمفونی خرمشهر و مجسمه ای همانند اثر ابوالحسن خان صدیقی برای ادای احترام به فردوسی یا آثار معماری و مجسمه ها و دیوارنگارها باشند که همگی از مهمترین گونه های آثار فرهنگی و هنری باشد.
مظفری اضافه کرد: این یادمان ها بعنوان مدرک و شاهدی برای قدرشناسی و بزرگداشت خاطره مفاخر و بزرگان یک کشور است که با قرار گرفتن در معرض دید شهروندان، هم خاطره ذهنی و ادای احترام آنها را نزد مردم نشان میدهد و هم موجب افتخار و بالیدن آن ملت به ارزش ها، گذشته و بزرگان خویش می شود.
وی بیان کرد: لزوم دارد تمام نهادهای سفارش دهنده آثار هنری و مجسمه های شهری از مشورت یک شورای متخصص بهره مند شوند؛ از حدود ۶۰ سال پیش تا کنون ۴ بخشنامه در خصوص نحوه نظارت بر انتخاب، ساخت و نصب مجسمه ها و یادمان ها در میدان ها و اماکن عمومی داشته ایم که همگی بعنوان قانون الزام آور است.
گردشگری در دورترین نقاط ایران رونق می گیرد
سمیه عباسیان رئیس باشگاه توسعه گردشگری خلاق یونسکو اظهار داشت: با تاکید بر نیروهای جوان و تبیین خدمات نوین گردشگری بر اساس گردشگری خلاق، گردشگری در دورترین نقاط ایران رونق می گیرد.
هدف ما به روزآوری گردشگری ایران با توانمندسازی جوامع محلی، توانمندسازی زنجیره تامین و گسترش ارتباط فرهنگی مردم ایران با دیگر ملت ها در بستر گردشگریست. امیدواریم با تاکید بر حمایت های یونسکو بتوانیم رویکردهای نوین گردشگری را در ایران ترویج دهیم و این مسیری است که عموما با تاکید بر نیروهای جوان امکان پذیر خواهد بود.
وی درباره ظرفیت های گردشگری کشور عنوان کرد: اعتقاد داریم در همین شرایط موجود و با وجود تحریم ها و مشکلات کشور، از ظرفیت گردشگری استفاده کافی نمی گردد. البته شرط آن تغییرات بنیادی و تنوع دهی به بسته های گردشگریست. عرصه محصولات گردشگری در کشور ما، چه در حوزه داخلی و چه برای گردشگران ورودی، بسیار یکنواخت و کم تنوع شده است و عموما محدود به چند شهر معروف گردشگرپذیر است. ما نیاز داریم نگاهی جدید به جاذبه های کشورمان داشته باشیم و فعالان گردشگری را در اقصا نقاط کشور در تجاری سازی این جاذبه ها توانمند نماییم. مقوله ای که با رویکرد گردشگری خلاق امکان پذیر است.
تخفیف ۳۰ درصدی پست برای ارسال محصولات صنایع دستی
رمضانعلی سبحانی فر مدیرعامل شرکت ملی پست ایران از تخفیف ۳۰ درصدی سرویس پست پیشتاز برای ارسال محصولات صنایع دستی، بمنظور جهش فروش صنایع دستی آگاهی داد.
وی با اشاره به امضای تفاهم نامه با معاونت صنایع دستی کشور و توافق درباب پشتیبانی از هنرمندان و فعالان صنایع دستی همچون تخفیف ۳۰ درصدی سرویس پست پیشتاز برای ارسال محصولات صنایع دستی، اظهار نمود: خوشبختانه ظرفیت های بسیار خوبی در حوزه صنایع دستی در کشور وجود دارد و رشته های گوناگون صنایع دستی در کشور داریم که محصولات آنها از زیبایی خاصی برخوردارست.
هنرمندان ایرانی محصولات زیبای صنایع دستی تولید می کنند و آنچه که حائز اهمیت می باشد این است که یک بستر و فضای مناسب برای فروش این محصولات برقرار شود. برای فروش این محصولات اول باید با بهره گیری از ظرفیت هایی مانند فضای مجازی به معرفی آنها پرداخت و به خوبی این محصولات را معرفی نمود و پس از آن باید بتوانیم زمینه فروش محصولات صنایع دستی را در هر نطقه از کشور فراهم نماییم.
سفر به کشورهای همسایه بیشتر می شود
ولی تیموری معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با اشاره به تغییرات این حوزه به دنبال شیوع ویروس کرونا اظهار داشت: سفر به کشورهای همسایه، بیشترین مقصد خارجی می شود.
وی در وبینار بررسی راهکارهای تقویت همکاریهای گردشگری ایران و عمان که با هدف اشتراک تجارب و اقدامات در مدیریت بحران کرونا و پیگیری تعاملات و توافقات پیشین و با حضور خانم میثاء المحروقی معاون گردشگری وزارت گردشگری و میراث فرهنگی عمان اظهار داشت: یکی از ماموریت های ذاتی و کلیدی دولت در صنعت گردشگری حفظ و تقویت روابط با بازارهای هدف است. کارآمدی این امر می تواند بسترساز حضور مداوم بخش خصوصی در جریان گردشگری دو کشور باشد.
ضرورت این اقدام در دوران همزیستی با کرونا که سطح فعالیت بخش های خصوصی دو طرف به کم ترین حالت ممکن رسیده است؛ الزامی و مهم است. بدین جهت با همین رویکرد معاونت گردشگری وزارتخانه متبوع مبادرت به برنامه ریزی برای برگزاری سلسله وبینارهای تقویت همکاریهای گردشگری با کشورهای بازار هدف جمهوری اسلامی ایران کرده است.
هنرمندان پارکینگ پروانه به اراضی عباس آباد می روند
هنرمندان پارکینگ پروانه برمبنای تفاهم نامه معاونت صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی و گردشگری و مدیرعامل شرکت نوسازی عباس آباد از دو هفته دیگر به اراضی این منطقه می روند.
تفاهم نامه ای بمنظور همکاری در امتداد ترویج و پشتیبانی از تولیدات صنعتگران حوزه صنایع دستی بین پویا محمودیان معاون صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی و گردشگری، سیدمحمدحسین حجازی مدیرعامل شرکت نوسازی عباس آباد و سید علی مفاخریان مدیرعامل شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر به امضا رسید.
در این تفاهم نامه به موضوع برگزاری جمعه بازار صنایع دستی در باغ هنر اراضی عباس آباد به مدت یک سال از تاریخ اول مهر ماه ۹۹ تا ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ اشاره شده است.
براین اساس، ۱۵۰۰ غرفه با موضوع صنایع دستی در ۱۴۰۰ متر مربع از دو هفته آینده با نظارت وزارت میراث فرهنگی شروع به کار خواهدنمود. این تفاهم بعد از تعطیلی چند اهه جمعه بازار پروانه به امضا رسیده و با اجرای این طرح باغ هنر تهران تبدیل به قطب صنایع دستی پایتخت می شود.
گذر گردشگری آب و آتش؛ جاذبه ای برای توریستهای داخلی و خارجی
ابراهیم پورفرج رئیس جامعه تورگردانان ایران با اشاره با شروع به کار گذر گردشگری آب و آتش اراضی عباس آباد اظهار داشت: علاوه بر توریستهای داخلی، توریستهای خارجی کنجکاو بازدید از این مناطق هستند.
این اراضی ظرفیت بالا برای جذب توریست دارد و وجود چنین مناطق گردشگری علاوه بر اینکه می تواند محیطی برای گردشگری شهروندان تهرانی و گردشگران ایرانی باشد می تواند منطقه جذاب برای گردشگر ها نیز بوده و کاری کند تا این گردشگران تهران را تنها محلی برای گذر ندانسته و چند روزی را در پایتخت بمانند. پل طبیعت همچون جاذبه هایی است که توریست خارجی کنجکاو خواهد بود تا آنرا از نزدیک ببیند.
حسن خلیل آبادی، رئیس کمیته گردشگری شورای اسلامی شهر تهران در این مراسم با اشاره به توسعه گردشگری شهری اظهار داشت: با تمام سختی ها و موانعی که سر راه حوزه گردشگری وجود دارد باید روی پای خود بایستیم و گردشگری در کشور خصوصا در کلان شهر تهران باید حرف اول را بزند چونکه این کشور سرشار از تاریخ، فرهنگ و تمدن است و ظرفیت آنرا دارد که تمام حوزه های گردشگری را در آن فعال کرده و توسعه دهیم.منبع:

1399/07/19
20:52:52
5.0 / 5
1681
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری