گردشگری به وقت روستا

گردشگری به وقت روستا

به گزارش تور و گردشگری كارشناسان گردشگری داخلی و خارجی معتقدند در روزهایی كه كرونا خیلی از مرزهای كشورها را بسته می توان گردشگری داخلی همچون گردشگری روستایی را جایگزین كرد.


همه گیری بیماری کرونا و ماندگاری آن در سرتاسر جهان تغییرات گسترده ای را بوجود آورده که گردشگری را هم شامل می شود به نظر می آید ادامه روند ویروس، این صنعت را هم شامل تغییرات زیادی بکند از آن جمله می توان به کاهش چشم گیر گردشگری خارجی در همه کشورها اشاره نمود. حالا خیلی از کارشناسان داخلی و خارجی چاره عبور کم بحران تیز از این دوران را رونق گردشگری داخلی همچون گردشگری روستایی عنوان کردند.
شعار سال جاری سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) در ۲۷ سپتامبر ۲۰۲۰ گردشگری و توسعه روستایی تعیین شد تا از ظرفیت های بی بدیل و منحصر به فرد این بخش در ایجاد توسعه اقتصادی و فراهم آوردن فرصت هایی در خارج از شهرهای بزرگ استفاده گردد.
گردشگری روستایی یکی از فعالیتهای مهم اقتصادی موردتوجه است که گروهی آنرا بخشی از بازار گردشگری و گروهی دیگر آنرا سیاستی برای توسعه روستاها قلمداد می کنند. مهاجرت از روستاها به شهرهای بزرگ و کوچک و خالی شدن سکونت گاه های روستایی و تغییر سبک زندگی مردم جهان به زندگی صنعتی از عواملی است که سبب شده سیاستمداران به توسعه روستاها از راه گردشگری اهمیت دهند؛ شاید گردشگری روستایی چاره ای برای همه دردها، مسائل و مشکلات نواحی روستایی نباشد اما یکی از شیوه هایی است که امکان دارد آثار مهم اقتصادی به دنبال داشته باشد.
گردشگری روستایی راهبردی برای توسعه اشتغال
ابراهیم پورفرج رئیس هیئت مدیره جامعه تخصصی تورگردانان ایران سازمان جهانی گردشگری با اشاره به شعار روز جهانی گردشگری در سال ۲۰۲۰ با عنوان «گردشگری و توسعه روستایی» اظهار داشت: بطور قطع توجه به گردشگری روستایی بعنوان کوچکترین بخش صنعت توریسم برای احیای این صنعت بعد از کرونا بسیار تأثیرگذار است.
وی اضافه کرد: در بیانیه سازمان جهانی گردشگری برای تعیین شعار سال آمده است «در سالجاری این روز با این عنوان نام گذاری شده است، چونکه جوامع کوچک و روستایی هستند که این صنعت در آنها پایه های شغلی و اقتصادی قوی دارد. در سرتاسر دنیا گردشگری به جوامع روستایی در جهت ایجاد فرصت های شغلی و موقعیت های مالی کمک می نماید، بخصوص جوانان و بانوان از این اتفاق سود زیادی می برند. همینطور شانسی باردیگر برای شناخت تاثیر گردشگری در شهرهای کوچک و توانایی آن برای ساخت آینده ای بهتر است.»
پور فرج اضافه کرد: جامعه تورگردانان ایران بر این باور است که گردشگری وسیله ای برای پیشرفت و سودآوری است. بر این اساس گردشگری روستایی راهبردی برای توسعه اشتغال، مشارکت مردم جوامع محلی در صنعت توریسم، رونق صنایع دستی، کارآفرینی زنان و اشتغال جوانان است. گردشگری روستایی ارتباط تنگاتنگی هم با گردشگری طبیعت و گردشگری سلامت دارد.
وی افزود: جوامع روستایی می توانند میزبان تورهای طبیعت گردی و سلامت باشند و از این رهگذر زیرساخت های روستایی بهبود پیدا کند. گردشگری روستایی ارتباط تنگاتنگ دیگری هم با گردشگری داخلی دارد و حال که مشخص شده است تا زمان برون رفت از بحران کرونا یعنی سال ۲۰۲۲ اتفاق خاصی در حوزه تورهای ورودی نمی افتد تقویت گردشگری داخلی می تواند گزینه ای مطلوب جهت استفاده از ظرفیت های اقتصادی و جاذبه های شهرهای کوچک باشد و به تنوع بخشی گردشگری و توسعه روستایی کمک نماید.
وزارت میراث فرهنگی و گردشگری ایران هم به این مهم رسیده است و حمایت های جدی از گردشگری روستایی را شروع کرده شاید یکی از علائم این حمایت افزایش تعداد خانه های بوم گردی از کمتر از صد عدد به بیشتر از دوهزار بوم گردی در دولت یازدهم و یا اختصاص اعتبار ۹ میلیارد تومانی و برگزاری جشنواره در این بخش باشد.
۹ میلیارد تومان اعتبار برای گردشگری روستایی
اکبر رضوانیان نایب رییس جامعه بوم گردی کشور به امضا تفاهمنامه با صندوق کارآفرینی امید و اختصاص ۹ میلیارد تومان اعتبار به محصولات تولید شده در واحدهای بوم گردی اشاره نمود و درباره برگزاری اولین جشنواره گردشگری پایدار روستایی از ایده تا اقدام اظهار داشت: تمامی آثار ارسال شده به جشنواره در سه حوزه عکس، فیلم و ایده بعنوان بانک اطلاعاتی جامعه بوم گردی جمع آوری و ایده های موفق هم در چارچوب کتاب منتشر می شوند.
رضوانیان درباره برگزاری نخستین دوره این جشنواره اظهار داشت: به بهانه سال ۲۰۲۰ که از جانب سازمان جهانی گردشگری بعنوان سال گردشگری و توسعه روستایی نامگذاری شده است، جامعه بوم گردی کشور بعنوان متولی یکی از مهمترین تاسیسات گردشگری روستایی مبادرت به برگزاری این جشنواره کرد.
رضوانیان درباره هدف از برگزاری این جشنواره توضیح داد: در یک و نیم دهه گذشته که بوم گردی در کشور آغاز به فعالیت کرده، تجربیات اتفاق ها و ایده های نوعی را پشت سر گذاشتیم که هیچ یک از آنها به صورت مکتوب در نیامده است. تمامی این تجارت باید تجمیع و برای ادامه مسیربه کار گرفته شوند.
رئیس جامعه بوم گردی کشور با اشاره به اقدامات این تشکل در پشتیبانی از صنف خود، بیان نمود: با عنایت به این که با کاهش سفر در دوران کرونا اقامتگاه های بوم گردی گرفتار صدمه جدی شدند، جامعه حرفه ای اقامتگاه های بوم گردی کشور در تفاهمنامه ای با صندوق کارآفرینی امید تسهیلاتی را در چارچوب پشتیبانی از تولیدات واحدهای بوم گردی آماده کرد.
رضوانیان با اشاره به اختصاص اعتبار ۹ میلیارد تومانی، خاطرنشان کرد: بنا به تفاهمنامه صورت گرفته تمامی اقامتگاه های بوم گردی که محصولی را تولید می کنند با معرفی جامعه حرفه ای اقامتگاه های بوم گردی کشور از تسهیلات ۳۰ تا ۵۰ میلیون تومانی بهره مند می شوند. همینطور فروشگاه هایی که بعنوان عرضه محصولات بومی اقامتگاه های کشور فعال می باشند تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان می توانند از این تسهیلات استفاده کنند.
ایران در حال تدوین سند توسعه بخش گردشگری روستایی است
ولی تیموری معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی هم با تاکید بر اهمیت توسعه گردشگری روستایی با بیان این که به شکل جدی پشتیبانی از مبحث گردشگری روستایی جزو اهدفمان قرار گرفته اظهار داشت: جامعه روستایی بیشتر از هر زمان دیگری احتیاج به حمایت دارد، نسل جوان ما در روستاها مهاجرت به شهرها را ترجیح می دهند که این صدمه بزرگی است و اگر این روند ادامه داشته باشد، گردشگری روستایی از سبد گردشگری کشور حذف خواهد شد.
او خاطرنشان کرد: در آینده با برگزاری جلسات تکمیلی و تخصصی و مشارکت با جامعه دانشگاهی به شناسایی راهکارهایی برای این صدمه می پردازیم و برنامه ای را برای این مسیر برنامه ریزی می نماییم.
تیموری به برنامه های در حال انجام در حوزه گردشگری روستایی اشاره نمود و اضافه کرد: الان در حال آماده کردن سند «توسعه بخش گردشگری روستایی» هستیم که امسال تکمیل می شود و نقشه راهی برای این حوزه خواهد بود. همینطور در این سند به مبحث بوم گردی که جزء مهمی از گردشگری روستایی است تاکید خواهد شد.
معاون گردشگری با اشاره به دسته بندی روستاها اضافه کرد: قالبی را که برای شهرها انجام دادیم در مورد روستاها هم اعمال خواهیم کرد و بر این اساس هیچ روستایی از فهرست روستاهای هدف گردشگری حذف نخواهد شد، بلکه در یکی از چهار دسته دوستدار گردشگر، متعهد به توسعه گردشگری، روستای هدف و روستای مقصد گردشگری طبقه بندی می شود.


1399/08/01
12:48:46
5.0 / 5
1566
تگهای خبر: تخصص , جاذبه , زندگی , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
ttma تور و گردشگری