افزایش نرخ بلیط هواپیما با وجود كسادی سفر

افزایش نرخ بلیط هواپیما با وجود كسادی سفر

تور و گردشگری: با وجود اینكه به ظاهر نرخ نامه جدیدی برای افزایش قیمت بلیط هواپیما اعلام نشده اما افزایش قیمت ها وجود دارد حالا باید دید این افزایش قیمت به چه دلیل است؟


در حالی که به سبب شیوع و همه گیری این بیماری منحوس، گردشگری در وضعیت کسادی قرار دارد که از شروع مهرماه نرخ بلیط هواپیما افزایش تا ۱۰۰ تا ۳۰۰درصدی داشته است. مسئولان ها دلیل این افزایش را مصوبه ستاد مقابله با کرونا در خصوص فروش ۶۰ درصد از صندلی هواپیماها برای جلوگیری از گسترش کرونا و افزایش قیمت ارزهای خارجی اعلام نمودند. یعنی در صورتیکه تقاضا برای سفر کاهش یافته، با افزایش نرخ هواپیما مواجه هستیم.
حرمت الله رفیعی رییس هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی قبل از این در انی خصوص به ایرنا گفته بود ایرلاین ها در پروازهای داخلی دلاری خرج نمی کنند و هزینه سوخت و حقوق کارمندانشان را به ریال پرداخت می کنند و حتی اگر نیاز به خرید و تعمیر هواپیما نیز داشته باشند از دولت وام می گیرند و حالا انصاف نیست از مردم پول بیشتر بگیرند و اگر به سبب شرایط کنونی مجبور به کم شدن مسافرانشان هستند نباید ضررشان را از مردم بگیرند باید کمک از دولت بگیرند.
البته در این راستا نیز وزیر گردشگری نیز به وزیر راه و شهرسازی به دنبال افزایش قیمت خدمات شرکت های هواپیمایی نامه نوشت خواهان توقف رویه ناصحیح این شرکتها شد.
در متن نامه علی اصغر مونسان به محمد اسلامی آمده است: همان گونه که استحضار دارید شرکت های هواپیمایی در بیشتر مسیرهای داخلی بر خلاف دستور جنابعالی، در خصوص لغو افزایش نرخ پروازها، قیمت خدمات خودرا بیش از ۱۰۰ درصد و تحت عنوان کف قیمت افزایش داده اند، ضمن آن که دفاتر خدمات مسافرتی را نیز به صورت مستمر تهدید به قطع سیستم فروش یا ابطال قراردادهای همکاری فی درخلال می کنند.
وزیر راه نیز در مصاحبه با ایرنا اعلام نمود: افزایش قیمت های اعلام شده از طرف انجمن شرکت های هواپیمایی معتبر نیست و قیمت های جدید که قرار بود از اول مهرماه اعمال شود لغو شده است.
بعد از آن حرمت الله رفیعی رئیس هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی به ایرنا اظهار داشت: ایرلاین ها اعلام نمودند قیمت به صورت غیر رسمی می افزایند.
امان اله حسین پور نماینده اسفراین و رئیس فراکسیون اقتصاد سفر در جلسه مشترک فراکسیون اقتصاد سفر و زیارت با رئیس هیات مدیره و اعضا انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی هوایی و جهانگردی با موضوع گرانی و افزایش افسارگسیخته قیمت بلیت هواپیما با بیان گزارشی از کارهای صورت گرفته در مجلس بعداز اعلام افزایش ۱۵۵ درصدی قیمت بلیت هواپیما اظهار داشت: مجلس به هیچ وجه این مساله را قبول ندارد و آنرا غیر قانونی می داند. موضوع کف قیمت به هیچ وجه قابل قبول نیست. به وزیر راه و مسئولان سازمان هواپیمایی کشوری اعلام می کنم مجلس پیگیر این مساله است و خیال نکنند با گذشت زمان قضیه فراموش و موضوع گرانی حل می شود.
حرمت الله رفیعی رئیس هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی هوایی و جهانگردی نیز با اشاره به سابقه افزایش قیمت از طرف ایرلاین ها امسال و بیان تجربه جهانی اشاره کرد: در هیچ جای قانون الزام به رعایت کف قیمت نیامده، بلکه برای رعایت حقوق مردم سقف قیمت فروش، کنترل می شود. تعجب می کنم که چرا عده ای به دنبال جلوگیری از ارزان فروشی هستند. اجرای کف قیمت فروش بلیت هواپیما حتما به عدم شفافیت و تخریب رقابت در بازار منجر می شود. دولت و مجلس باید با قاطعیت جلوی این اقدامات اشتباه را بگیرند و با اتخاذ سیاست های درست، جلوی گران فروشی به مردم بایستند.
رحمت اله نوروزی نماینده علی آباد و نایب رییس فراکسیون اقتصاد سفر و زیارت نیز اشاره کرد: روشن است افزایش خودسرانه قیمت مورد قبول نیست. از دستگاه های نظارتی خصوصاً سازمان بازرسی و سازمات تعزیرات حکومتی می خواهم منتظر نباشند و جلوی تضییع حقوق مردم را بگیرند.
کارشناسان این حوزه معتقدند نرخ نامه جدیدی وجود ندارد بدین سبب افزایش رسمی قیمت وجود نداشته اما مصوبه ستاد مبارزه با کرونا در خصوص فروش تنها ۶۰ درصد بلیط هواپیما سبب افزایش قیمت شده است. همین طور عدم تعهد به رعایت قیمت کف پروازها حتی در دوره ای که مسافر کم است، سبب افزایش قیمت برخی پروازها تا ۳۰۰ درصد شده است.
منبع:

1399/08/16
13:58:26
5.0 / 5
1378
تگهای خبر: خدمات , خرید , دستگاه , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری