اختصاصی تور و گردشگری؛

پرونده كاروانسرای گنجعلی خان كرمان برای ثبت جهانی ارسال شد

پرونده كاروانسرای گنجعلی خان كرمان برای ثبت جهانی ارسال شد

به گزارش تور و گردشگری معاون میراث فرهنگی اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان كرمان از تهیه و ارسال پرونده كاروانسرای گنجعلی خان كرمان برای ثبت در لیست آثار جهانی اطلاع داد.


مجتبی شفیعی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اضافه کرد: پرونده کاروانسرای گنجعلی خان کرمان در کنار سایر کاروانسراهای ایرانی آماده شده تا یکی دیگر از آثار پرارزش استان کرمان جهت بررسی در لیست میراث جهانی قرار گیرد.
وی ضمن اشاره به وجود کاروانسراهای مختلف تاریخی در استان کرمان خاطرنشان کرد: عمده کاروانسراها در شهرهای کرمان، رفسنجان، سیرجان و راور قرار گرفته اند که از طرفیت های بسیار خوبی در جذب توریست برخوردار می باشند.
معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان عنوان کرد: کاروانسراها برای بهره برداری به بخش خصوصی واگذار می شوند و در این راستا ۲ کاروانسرای هروز و سهرج در شهرستان راور بزودی به مزایده گذاشته می شود.
وی ضمن اشاره به مرمت و بازسازی کاروانسرای وکیل کرمان اضافه کرد: عملیات بازسازی این کاروانسرا توسط بخش خصوصی سرعت خوبی ادامه دارد و در آینده نزدیک وارد چرخه گردشگری استان خواهد شد.
شفیعی ضمن اشاره به کارهای مرمتی در بازار شهر کرمان اظهار داشت: وضعیت این بازار در مجموعه میراث فرهنگی نسبت به سایر نقاط کشور در وضعیت بهتری قرار دارد و مستند سازی این مجموعه عظیم انجام شده است.
وی تصریح کرد: به رغم بودجه محدود مرمت و بازسازی بناهای تاریخی استان کرمان در وضعیت خوبی است و در این حوزه بخش خصوصی هم مشارکت خوبی دارد.
کاروانسرای گنجعلیخان قسمتی از مجموعه تاریخی شهر کرمان است که قدمت آن به دوره صفویه می رسد و در تاریخ ۲۹ آذر ۱۳۱۶ با شمارهٔ ثبت ۲۹۷ بعنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
استان کرمان الان دارای هفت اثر جهانی، ۷۰۰ اثر ملی و هزاران جاذبه تاریخی و طبیعی است که از مقاصد مهم گردشگری کشور به حساب می آید.منبع:

1399/08/21
22:26:41
5.0 / 5
1406
تگهای خبر: تاریخی , توریست , جاذبه , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری