مدیركل میراث فرهنگی خوزستان:

مجوز راه اندازی كارخانه قند در محوطه چغازنبیل ابطال شد

مجوز راه اندازی كارخانه قند در محوطه چغازنبیل ابطال شد

تور و گردشگری: مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان، اظهار داشت: مجوز جهاد كشاورزی برای راه اندازی كارخانه قند در محوطه چغازنبیل باطل شد.



به گزارش تور و گردشگری به نقل از مهر، سید حکمت اله موسوی عصر امروز چهارشنبه در جمع خبرنگاران دزفول با اشاره به تسطیح حدود پنج هکتار از اراضی محوطه چغازنبیل برای راه اندازی کارخانه قند، اظهار نمود: ۳۳۰ هکتار از حریم درجه یک چغازنبیل از جانب جهاد کشاورزی به یک فرد واگذار شده بود و سپس یک کارخانه قند در آنجا در سال ۹۷ استعلام گرفت تا پس از تعیین محدوده راه اندازی شود ولی میراث فرهنگی جواب منفی داد.
وی اضافه کرد: سرمایه گذار این کارخانه با وجود تلاش اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خوزستان، حدود پنج هکتار از اراضی را بعنوان تجهیز کارگاه تسطیح کرد و یک دیوار بتنی پیش ساخته موقتی نیز کار شد.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خوزستان با اعلان اینکه دو فقره شکوائیه مقابل این شرکت در دستگاه قضائی تنظیم شده، اظهار داشت: این اراضی در حریم درجه یک چغازنبیل واقع شده اند و بر طبق چارچوب قانونی تسطیح آنها، ممنوع و غیرمجاز بود.
موسوی اضافه کرد: دادگستری به استناد کارشناسی های صورت گرفته برای سرمایه گذار منع تعقیب صادر کرد که احساس می شود نظر دادگستری بر این بوده که این اتفاق و تجهیز کارگاه تزلزلی در بنیان اثر ایجاد نکرده است؛ با این وجود دادگستری مجوز استفاده از ۳۲۰ هکتار را به آنها نداده است.
وی با تاکید بر اینکه اجازه ادامه کار به این سرمایه گذار داده نشده است، اظهار داشت: مجوز جهاد کشاورزی استفاده از ۱۰۰ هکتار برای کارخانه بود که این مجوز نیز ابطال شد.
موسوی تصریح کرد: چغازنبیل یک اثر تاریخی جهانی است که باید با همکاری دوستداران این حوزه از آن حفاظت کرد.


منبع:

1399/08/24
14:28:25
5.0 / 5
1374
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری