مزرعه گردشگری راهكار رونق كشاورزی و توریسم گلستان است

مزرعه گردشگری راهكار رونق كشاورزی و توریسم گلستان است

به گزارش تور و گردشگری معاون گردشگری اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان اظهار داشت: گردشگری كشاورزی یكی از جنبه های مغفول مانده رونق توریسم گلستان است كه به سبب برخورداری این استان از اقلیم مناسب، زمین های مستعد، وجود قسمتی از سواحل دریای خزر و ظرفیت تولید 92 گونه محصول كشاورزی می تواند به یكی از راهكارهای موثر افزایش درآمد فعالان بخش كشاورزی و گردشگری این خطه شمالی تبدیل گردد.


یاسر قندهاری در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی گفت: صدور اولین پروانه ایجاد مزرعه گردشگری کشور در توسکستان گرگان و بهره برداری رسمی از آن در مهر امسال، فصل جدیدی از سرمایه گذاری گردشگری کشاورزی را در گلستان گشود.
وی بیان کرد: این مزرعه به مساحت پنج هکتار شامل بخش های پرورش تمشک، توت فرنگی، سبزی و صیفی جات، نگهداری حیوانات و فضای آموزش کشاورزی است که بخش عمده کاشت، داشت و برداشت محصول در این مزرعه برمبنای الگوی کار داوطلبانه توسط گردشگران انجام می شود.
معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان اضافه کرد: این استان دارای خاصیت های منحصر به فرد رونق گردشگری و ترکیب آن با بخش های گوناگون مانند کشاورزی است.
وی بیان کرد: هم اکنون ۱۵ نفر متقاضی ایجاد گردشگری کشاورزی در گلستان هستند که راه اندازی این واحدها در بخش های زراعت، باغبانی، دامپروری، شیلات و آبزیان می تواند سبب تحول در بخش گردشگری و کمک به رونق بیشتر کشاورزی استان شود.
قندهاری کمک به حفظ کاربری کشاورزی، رونق اقتصاد خانوارها و ایجاد فرصت های شغلی جدید در بخش گردشگری و توسعه روستاها را همچون مزایای اجرای گردشگری کشاورزی اعلام نمود و اظهار داشت: فضای مورد نیاز ایجاد گردشگری کشاورزی برمبنای نوع فعالیت از ۴۰۰ متر تا ۱۰ هکتار است.
استفاده از ظرفیت جاذبه های کشاورزی استان در حوزه گردشگری نتایجی مانند گسترش بهره برداری از مزرعه، نوآوری در درآمد و کسب درآمد مازاد، یافتن مصرف کنندگان جدید محصولات کشاورزی، افزایش آگاهی و استفاده از محصولات و خدمات محلی، کمک به احیا و توسعه سنت ها، هنرها و صنایع محلی، حفظ بافت سنتی روستاها و در نهایت جلوگیری از مهاجرت به شهرها خواهد داشت.
گلستان در تولید ۱۵ محصول کشاورزی همچون گندم، جو، سویا، کلزا، پنبه، ذرت، برنج، زیتون، هلو، توتون و زعفران رتبه های بالای کشور را در اختیار دارد.
در این استان شمالی ۲۱۴ هزار خانوار بهره بردار بخش کشاورزی در ۶۶۷ هزار هکتار زمین زراعی مشغول فعالیت هستند که ۳۸ درصد اشتغال خالص استان را به خود اختصاص داده اند.
همچنین وجود هزار و ۷۵ روستا و آبادی در گلستان و سکونت ۴۷ درصد از جمعیت یک میلیون و ۸۶۹ هزار نفری استان در مناطق روستایی با اقوام و مذاهب گوناگون، نشان میدهد که ظرفیت مناسب جذب گردشگران و توسعه توریسم روستایی در این استان وجود دارد.منبع:

1399/08/25
12:24:29
5.0 / 5
1453
تگهای خبر: آموزش , باغ , جاذبه , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری