سرسنگی بیان كرد؛

نمایش آثار هنری بانك خصوصی در باغ نگارستان

نمایش آثار هنری بانك خصوصی در باغ نگارستان

به گزارش تور و گردشگری معاون فرهنگی اجتماعی دانشگاه تهران اظهار داشت: با یكی از موزه های اروپا مذاكره شده آثاری از باغ نگارستان را نمایش دهد آثار تاریخی یكی از بانكهای خصوصی هم به مدت ۵ سال در باغ نمایش داده می شود.مجید سرسنگی معاون فرهنگی اجتماعی دانشگاه تهران در حاشیه جلسه همایش و جشنواره موزه های دانشگاهی کشور که مقرر است اردیبهشت سال آینده برگزار گردد درباره تاثیر عضویت موزه های دانشگاه تهران در مجامع بین المللی همچون کمیته بین المللی موزه های دانشگاهی جهان به خبرنگار مهر اظهار داشت: عضویت در مجامع بین المللی و نفس اینکه بتوانیم مخاطبان بین المللی داشته باشیم برای معرفی موزه های ایران خوب است. اگر در یومک (هیأت اجرایی موزه های دانشگاهی) هیچ اثری از موزه های ایرانی نباشد تصور دیگری درباره ایران می شود. ولی وقتی می بینند که ۵ موزه از دانشگاه تهران عضو کمیته شده حساب بیشتری روی ایران می شود. ضمن اینکه موزه می توانند از این فرصت برای تبادل تجربیات استفاده کنند.
وی در ادامه اظهار داشت: حالا موزه های دانشگاه با برنامه ها و فعالیتهایی که دارند شناخته می شوند. بعنوان مثال روز گذشته مذاکره ای با یکی از موزه های خوب اروپایی داشتیم تا اشیای باغ موزه نگارستان را به نمایش بگذارند ما هم می توانیم این نمایشگاه را از آثار آنها در ایران برگزار نماییم. این تعاملات سبب می شود موزه ها در سطح جهانی فعال شوند و از آن حالت خمودگی و اینکه همیشه یک سری اشیای ثابت در موزه ها هست فاصله بگیرند و فعالیت دو سویه انجام دهند.
سرسنگی بیان نمود: زمانی موزه نگارستان و موزه مقدم اصلاً بعنوان موزه ثبت نشده بودند. وقتی می خواستیم آنها را ثبت نماییم می گفتند که چه ضرورتی دارد. قبلاً حتی حریم هم نداشتند درحالی که وقتی ثبت شدند، استانداردهایی برای آنها در نظر گرفته شد. تا پیش از کرونا باغ موزه نگارستان یکی از پربازدیدترین مراکز موزه ای در کشور بود.
۵۰۰ اثر هنری یک بانک در باغ نگارستان
وی در ادامه اظهار داشت: با یکی از بانکهای خصوصی در کشور وارد مذاکره شدیم که ۵۰۰ اثر برجسته هنری که در اختیار دارند را در باغ نگارستان برای مدت ۵ سال به نمایش بگذارند. این اتفاقی است که می تواند به افزایش بازدیدکنندگان از موزه بینجامد. حتی در نظر داریم تا پردیس کشاورزی و منابع طبیعی را به روی مردم باز نماییم. این اقدام با همکاری اداره کل میراث فرهنگی البرز و خانه هنرمندان البرز صورت خواهد گرفت. این پردیس یک کاخ قدیمی بوده که باید به روی مردم باز شود. موزه هایی که خارج از محیط دانشگاهی باشند بیشتر و بهتر بازدید می شوند حالا موزه انگل شناسی را با ۵ هزار نوع انگل داریم که در جهان نمونه است این موزه در دانشکده دامپزشکی قرار دارد و یا پردیس علوم سنگ و آثاری که دارد چون در فضای دانشگاهی قرار دارند ناشناخته مانده اند. ولی ما می توانیم تبادل تجربه بین موزه ای داشته باشیم حتی تبادل موزه ای در داخل ایران هم می تواند به سادگی اتفاق بیفتد. زمانی که در موزه ها باز شود مسؤلان هم به آن رسیدگی بیشتری می کنند.
گسترش فضای موزه مقدم
سرسنگی اظهار داشت: ورودی موزه مقدم دو ساختمان وجود دارد که یکی از آنها در اختیار بانک و دیگری در اختیار ابزار و یراق فروشان است. با مسؤلان بانک صحبت کرده ایم که فضای تحت اختیار آنها را خریداری نموده و با تخفیف آنها این بنا به موزه مقدم متصل شود. وقتی تلاش می شود موزه ها را برای مردم باز نماییم بسیاری از راههای بسته دیگر هم باز می شود. مثل پروژه برق باغ نگارستان که مقرر است پست جداگانه ای داشته باشد و باید برای آن یک میلیارد تومان هزینه نماییم.
مصطفی ده پهلوان سرپرست مؤسسه دیرینه شناسی دانشگاه تهران هم بیان نمود: همکاری با ایکوم جهانی مزایای زیادی برای ارتقای علمی و روش نگهداری از آثار موزه ای دارد. من فکر می کنم بیشتر از ۳۰ کمیته زیر مجموعه ایکوم هانی است که یکی از آنها یومک است. آنها دوره های مجازی برگزار می کنند که کارشناسان می توانند در آن دوره ها شرکت کرده و دانش خویش را بالا ببرند حتی بخشی از این دوره ها به صورت حضوری برگزار می شد. یکی از این دوره ها درباره نوع تعامل کارشناس موزه با اقشار مردم بود و یا در حوزه مارکتینگ و… آموزش هایی می دادند. من امیدواریم بتوانیم در آینده از حمایت های مالی ایکوم استفاده نماییم.


منبع:

1399/08/28
23:38:36
5.0 / 5
1379
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری