دفتر شعر و ادب اكو در كیش راه اندازی می شود

دفتر شعر و ادب اكو در كیش راه اندازی می شود

به گزارش تور و گردشگری رئیس موسسه فرهنگی اكو و مشاور فرهنگی مدیرعامل منطقه آزاد كیش راه اندازی دفتر شعر و ادب اكو با هدف ترویج گردشگری فرهنگی در جزیره كیش را بررسی كردند.


به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از موسسه فرهنگی اکو، سرور بختی رئیس موسسه فرهنگی اکو و افشین علاء شاعر برجسته ایرانی و مشاور فرهنگی مدیرعامل منطقه آزاد کیش برای بار دوم دیدار و گفتگو کردند.
رییس موسسه فرهنگی اکو با ابراز خرسندی از دیدار با افشین علاء ابراز امیدواری کرد با حضور وی در منطقه آزاد کیش، فرصت تبدیل شدن این جزیره زیبای گردشگری به مرکز شعر و ادب منطقه اکو فراهم گردد.
بختی ضمن اشاره به راهبرد ترویج گردشگری فرهنگی بعنوان یکی از محورهای مهم گسترش صلح و دوستی در بین ملت های منطقه اکو، اظهار داشت: باید از ظرفیت جذب توریست کشورهای عضو اکو در جهت نزدیکی هرچه بیشتر آنها به یکدیگر، استفاده گردد.
کیش مرکز گردشگران حوزه تمدنی اکو
علاء هم در این دیدار با ابراز خوشنودی از دیدگاه های وحدت آفرین فرهنگی رئیس موسسه فرهنگی اکو، آینده این موسسه را با حضور وی بسیار روشن ارزیابی کرد.
وی با استقبال از ایجاد دفتر شعر و ادب اکو در منطقه آزاد کیش، تحقق این همگرایی ادبی را به فال نیک گرفت و اضافه کرد: منطقه آزاد کیش می تواند با میزبانی چنین دفتر و رویدادهای پیرامونی آن، به مرکزی برای جذب توریست از کشورهای همسایه بخصوص از حوزه تمدنی اکو تبدیل گردد.
در این دیدار پیشنهاداتی نظیر راه اندازی جایزه ادبی اقبال لاهوری در منطقه آزاد کیش هم عنوان شد که مورد استقبال طرفین قرار گرفت.
مؤسسه‌ی فرهنگی اکو یک نهاد بین المللی است که با هدف تحکیم قرابت های فرهنگی، هنری، پژوهشی و ادبی میان کشورهای عضو با دیگر کشورها تأسیس شده است.
سازمان همکاریهای اقتصادی (ECO)، یک سازمان منطقه ای است که در سال ۱۹۸۵ توسط ایران، پاکستان و ترکیه به منظور توسعه همکاریهای اقتصادی، فنی و فرهنگی میان کشورهای عضو تاسیس شد.
هم اکنون پیمان اکو با عضویت ۱۰ کشور شامل جمهوری اسلامی ایران، ترکیه، آذربایجان، ازبکستان، قزاقستان، قرقیزستان، ترکمنستان، تاجیکستان، افغانستان، و پاکستان یکی از قدیمی ترین پیمان های منطقه ای است که در ۳ حوزه اقتصاد، ی فرهنگی و علمی فعالیت می کند.
تشویق و ترویج همکاریهای نزدیک تر میان مردم منطقه به طور کلی و میان رسانه های گروهی، اندیشمندان و هنرمندان به طور خاص، انجام پژوهش هایی در زمینه میراث فرهنگی مشترک کشورهای منطقه، انتشار نتایج مطالعات و پژوهش ها در چارچوب کتاب، رساله و نشریات ادواری به زبان انگلیسی و دیگر زبان های منطقه، انتشار آثار برگزیده نویسندگان برجسته معاصر، نقاشان، عکاسان کشورهای عضو و فراهم کردن تمهیدات لازم برای آموزش زبان های منطقه همچون مهمترین اهداف مؤسسه فرهنگی اکو است.
یکپارچگی کشورهای عضو با اقتصاد جهانی، توسعه زیرساخت های حمل و نقـل و ار تباطـات، بـه جریـان انداختن و فعال کردن ذخایر و منابع کشورهای عضو اکو، ارتقـای همکـاری هـای اقتصـادی، اجتمـاعی و فرهنگی، فنی، علمی و توریستی، حفظ محیط زیسـت، تحکـیم بیشـتر پیونـدهای تـاریخی و فرهنگـی در میان کشورهای عضو، ارتقای همکاری بر مبنای منافع متقابل بین اعضا و دیگر سازمان های منطقـه ای و بین المللی، تدوین برنامه مشترک جهت توسعه منابع انسانی از قابلیت ها و ظرفیت های قابل توجه اکو است که می تواند در تقویت جایگاه بین المللی جزیره کیش در ابعاد فرهنگی، اقتصادی و گردشگری بین المللی به کار گرفته شود.
وجوه مشترک دینی، تاریخی، زبان، فرهنگ، مرزهای جغرافیایی و منـافع مشـترک اسـتراتژیکی، پیوستگی عمیقی بین کشورهای عضو اکو بوجود آورده که بهره گیری از این وجوه می تواند در رشد و توسعه منطقه آزاد کیش نقشی مهم ایفا کند.


1399/09/01
12:41:23
5.0 / 5
1273
تگهای خبر: آموزش , تاریخی , توریست , زمین
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری