به علت افزایش دبی رودخانه كارون؛

اثر جهانی بند میزان شوشتر به زیر آب رفت

اثر جهانی بند میزان شوشتر به زیر آب رفت

تور و گردشگری: به سبب افزایش دبی رودخانه كارون در شوشتر، اثر جهانی بند میزان این شهرستان به زیر آب رفت.به گزارش تور و گردشگری به نقل از مهر، به دلیل افزایش دبی رودخانه کارون در محدوده شهرستان شوشتر، اثر ثبت جهانی بند میزان این شهرستان به صورت کامل به زیر آب رفت.
دبی رودخانه کارون در شوشتر به دلیل بارندگی های اخیر از بامداد امروز در حال بالا آمدن است.
بند میزان سدی است در شوشتر و ساخته دست انسان، در ارتباط با دوره ساسانیان که تا امروز پابرجا می باشد. ساخت بند میزان شوشتر را به شاپور اول ساسانی نسبت می دهند.
این بند به همراه ۱۵۵ اثر تاریخی دیگر شوشتر در نشست سالانه کمیته میراث جهانی یونسکو در ۲۶ ژوئن ۲۰۰۹ (۵ تیرماه ۱۳۸۸) در شهر سویل اسپانیا، با عنوان نظام آبی تاریخی شوشتر بعنوان دهمین اثر ایران در لیست میراث جهانی یونسکو با شماره ۱۳۱۵ به ثبت رسید.
این سد، آب کارون را به نسبتهای ۲ و ۴ بین رودهای گرگر و شطیط تقسیم می کند. رود گرگر را دودانگه یا مسرقان هم گویند و رود شطیط را چهاردانگه هم خوانند.
مصالح به کار رفته در بند میزان سنگ (تراشیده شده شوشتر) و ساروج هستند. در توصیف اهمیت این سد کافی است تاریخ شوشتر را مرور نماییم که شکسته شدن این سد به منزله ازدیاد فقر و بدبختی در شوشتر و پابرجا بودن به همراه دیگر سازه های آبی شوشتر سبب آبیاری ۴۰ هزار هکتار دشت میان آب شوشتر بوده است.منبع:

1399/09/03
13:52:02
5.0 / 5
1406
تگهای خبر: تاریخی , میراث
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری