روایت وزیر میراث فرهنگی از شهر درهای سنگی :

تیران شهر كوچه باغ های 40 كیلومتری و درهای سنگی دوهزارساله

تیران شهر كوچه باغ های 40 كیلومتری و درهای سنگی دوهزارساله

به گزارش تور و گردشگری وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از بافت تاریخی باغات شهر تیران با كوچه باغ هایی به طول ۴۰ كیلومتر، دیوارهای كاهگلی و درهای سنگی منحصر به فرد با قدمتی دوهزار ساله یاد كرد و نوشت: ۸۰۰ در سنگی و درگاه تیران در سال ۱۳۹۷ در لیست آثار ملی ایران ثبت شده است.به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، علی اصغر مونسان با انتشار تصاویری از باغ های شهر تیران در اصفهان در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی اینستاگرام، نوشت: بافت تاریخی باغ های شهر تیران با کوچه باغ هایی به طول ۴۰ کیلومتر با دیوارهای گلی و کاهگلی و درهای سنگی و درگاه های زیبا و منحصر به فرد دارای قدمتی در حدود ۲۰۰۰ سال است.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با اشاره به اینکه درهای سنگی و درگاه های تیران در سال ۱۳۹۷ در لیست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است، تصریح کرد: هم اکنون حدود ۸۰۰ در سنگی کوچک و بزرگ در شهر تیران باقی مانده است که به ثبت ملی رسیده اند که البته در گذشته تعداد این، درهای سنگی حدود ۱۵۰۰ عدد بوده است و برخی از آنها در طول سالهای اخیر تبدیل به پل شده اند، یا شکسته و یا از بین رفته اند.به گزارش تور و گردشگری به نقل از ایرنا، تیران از در جنوب غربی استان اصفهان ار آثار تاریخی، طبیعی و هویتی این منطقه است؛ کوچه باغ ها و درهای سنگی باغ های تیران این شهر را به شهر درهای سنگی معروف کرده است، این درها در میان آثار تاریخی کشور کم نظیر هستند و قدمت آنها به پیش از ورود آریایی ها به ایران می رسد.

کوچه باغ های تیران با پیچ های پیاپی و باریک و دیوارهای گلی، صحنه زیبایی را خلق کرده اند. چشمه سارها و تفرجگاه های طبیعی بکر همانند چشمه مرغاب در روستای قلعه ناظر که از کوه دالان کوه سرچشمه می گیرد و پوشش گیاهی گون، کنگر، لاله های واژگون، حیات وحش دالان کوه که در جنوب غربی شهرستان واقع شده هم پوشش گیاهی و چشمه ها، دشت ها و کوه ها و دشت لاله واژگون، موقعیتی برای تفریح و استراحت فراهم نموده است.

قلعه تاریخی، حمام، مسجد و خانه های قدیمی روستای جاجا و شهر زیر زمینی، قبرستان ارامنه روستای کرد علیا یکی دیگر از ظرفیت های گردشگری در منطقه تیران است.

با توجه به شیوع بیماری کرونا و سفارش ستاد ملی مقابله به کرونا به در خانه ماندن و تاکید بر تعویق سفر به دوران بعد از مهار بیماری کووید ۱۹، حالا بهترین فرصت برای مطالعه و شناخت بیشتر جاذبه های فرهنگی، گردشگری و طبیعی ایران بوجود آمده است. می توان با بررسی دقیق، مقاصد جذاب و جدید گردشگری را برای مسافرت های فردی و گروهی در دوران پسا کرونا برنامه ریزی کرد.منبع:

1399/09/12
23:32:44
5.0 / 5
1434
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری