كرونا و افزایش مناطق خطرآفرین دریا در گیلان

كرونا و افزایش مناطق خطرآفرین دریا در گیلان

به گزارش تور و گردشگری با آغاز فصل گرما، هموطنان از اقصی نقاط كشور به گیلان سفر می كنند كه اغلب آنان هم از سواحل این استان و دریا استفاده می نمایند اما سال جاری با عنایت به وجود انتشار كرونا در كشور، شرایط تا حدی متفاوت می باشد.


سرپرست هیات نجات غریق و غواصی استان گیلان روز چهارشنبه در مصاحبه ای مفصل به این مورد می پردازد و می گوید: با عنایت به شیوع بیماری کرونا، هموطنان چندان رغبتی به استفاده از طرح های سالم سازی ندارند.
سرهنگ مهرداد مهرگان اضافه کرد: با وجود کرونا، هموطنان دوست ندارند در یک منطقه و به صورت مشترک از دریا سود برده و تلاش می کنند در مناطقی که کسی حضور ندارد وبه اصطلاح در مناطق بکر حضور یابند.
وی افزود: این امر سبب می شود که تعداد مناطق خطرآفرین افزایش یابد چون نقاط بیشتری از دریا مورد استفاده هموطنان قرار خواهد گرفت که این امر بطور حتم تعداد نقاط خطرآفرین در سواحل را زیاد می کند.
سرپرست هیات نجات غریق و غواصی گیلان تصریح کرد: در استان گیلان ۲۸۴ نقطه خطرآفرین در سواحل دریا شناسایی شده که سال قبل ۴۸۶ نجات غریق در این مکان ها حضور داشتند اما این تعداد بطور حتم امسال با عنایت به استفاده هموطنان از نقاط مختلف دریا و همینطور شناسایی این نقاط افزایش خواهد یافت و با عنایت به این امر تعداد ناجیان غریق هم افزایش می یابد.
وی بیان نمود: بر این اساس پیشبینی می شود که نقاط خطرآفرین در سواحل گیلان از ۲۸۴ نقطه به حدود ۳۵۰ نقطه افزایش یابد که بطور حتم بایددر همه این نقاط نجات غریق حضور داشته باشد.
وی افزود: هم اینک ۳۴ طرح سالم سازی در سواحل گیلان وجود دارد که از این تعداد، ۳۳ طرح مشترک و یک طرح هم ویژه بانوان است که در همه آنها ناجیان حضور می یابند تا مردم با خیالی آسوده در این مناطق امن به شنا بپردازند.
وی خاطرنشان کرد: سال قبل از اول خرداد تا انتهای تابستان، ۲۹ نفر از هموطنان به علت عدم رعایت موازین و مسایل مربوط به شنا، جان خویش را در سواحل دریا از دست دادند که البته این رقم نسبت به دو سال قبل حدود ۳۰ درصد کاهش داشته و امیدواریم امسال هم کاهش قابل ملاحظه ای یابد.
وی اظهار نمود: همینطور سال گذشته حدود ۸۵۰ نفر هم توسط ناجیان غریق در آبهای ساحلی گیلان از غرق شدگی نجات یافتند و انتظار است که امسال هموطنان به سفارش های نیروهای نجات غریق گوش کنند تا شاهد مصیبت و جان باختن هموطنان هنگام شنا و استفاده از دریا نباشیم.

عدم رغبت ناجیان برای حضور در طرح های سالم سازی دریا
مهرگان خاطرنشان کرد: سال قبل باید حدود ۵۶۸ نفر نجات غریق در ساحل مناطق خطرآفرین دریا در استان گیلان حضور می یافتند اما به علت مشکلات موجود این تعداد کاهش یافته اما سال جاری با عنایت به زیاد شدن تعداد نقاط خطرآفرین، پیشبینی می نماییم که حدود هزار ناجی باید در طرح های سالم سازی، مناطق خطرآفرین و همینطور در استخرها حضور یابند.
وی اظهار داشت: البته از نظر تعداد ناجی در گیلان مشکلی نداریم اما به علت مشکلات موجود این افراد رغبتی به حضور در سواحل دریا ندارند و بنابراین در این حوزه تا حدی با مشکل مواجه هستیم چون چندان به کار مهم نجات غریق ها ارزش قایل نمی شویم.
وی افزود: نداشتن حقوق مناسب، تاخیر در پرداخت همین حقوق های اندک، عدم محاسبه سختی کار منجیان غریق، نبود وسایل مورد نیاز و غیره از عوامل مهم عدم استقبال آنان برای فعالیت در سواحل دریا در استان گیلان است.
سرپرت هیات نجات غریق و غواصی گیلان خاطرنشان کرد: البته ما سال جاری به استانداری اعلام کردیم که ناجیان برای حضور و فعالیت در سواحل گیلان باید تجهیزات مناسبی همچون بویه نجات و آمبو بت داشته باشند تا منجیان برای جان هموطنان با مشکل مواجه نشوند.
مهرگان اضافه کرد: این وسایل باعث می شود تا ناجیان غریق هنگام نجات جان هموطنان از آنها فاصله داشته باشند تا خود در معرض خطر احتمالی کرونا قرار نگیرند که این وسایل و تجهیزات، امنیتی را برای آنها بوجود می آورد.

هیات نجات غریق و غواصی گیلان دارای نیم قرن تجربه
سرپرست هیات نجات غریق و غواصی استان گیلان در ادامه به قدمت این هیات در گیلان و سطح کشور اشاره و بیان نمود: این هیات قدمتی حدود ۵۰ ساله دارد و گیلان جزو نخستین استان هایی است که هیات نجات غریق در آن تاسیس شده و هم اینک هم حدود سه هزار ناجی هم عضو این هیات هستند که هرساله برخی از آنان در سواحل گیلان حضور یافته و مواظب جان مردم از خطر غرق شدن هستند.
مهرگان اضافه کرد: هم اینک با تجربه ای که این هیات در امر آموزش و نجات جان مردم از غرق شدن دارد، ستودنی است و ناجیان ستون های اصلی این هیات بشمار می روند که کار خیلی سخت و دشواری آن هم در گرمترین روزهای سال برعهده دارند.
وی افزود: گرچه هر ساله برخی از هموطنان جان خویش را از دست می دهند اما نیمی از آنان در حد فاصل زمانی هشت شب تا هشت بامداد اقدام به شنا می کنند که متاسفانه این امر سبب حادثه برای آنان می شود و نیمی دیگر از مغروقان هم در مناطق خطرآفرین اقدام به شنا می کنند.
وی به ساعت کار ناجیان اشاره نمود و اظهار داشت: ساعت کار آنها از هشت بامداد تا هشت شب است که باید در این زمان در محل کار خود حضور یافته و بر استفاده صحیح هموطنان از دریا نظارت داشته باشند.

تعداد زیاد مغروقان در رودخانه ها و کانال ها
سرپرست هیات نجت غریق و غواصی استان گیلان در ادامه به آمار زیاد مغروقان در رودخانه و کانال های گیلان اشاره و اظهار نمود: گرچه خوشبختانه تعداد مغروقان در دریا طی چند سال گذشته در استان گیلان کاهش قابل ملاحظه ای داشته اما متاسفانه تعداد مغروقان در رودخانه ها و کانال های آب این استان همچنان زیاد است.
مهرگان اضافه کرد: بر کار دریا به خوبی نظارت می شود اما در استفاده مردم از مناطق پرخطر رودخانه ها و کانال های آب نظارت چندانی وجود ندارد که این امر سبب شده تا تعداد مغروقان رودخانه ها در گیلان همچنان زیاد باشد.
وی افزود: ر ۲۰ روزه اول خرداد ماه دو هموطن در سواحل دریا آن هم در مناطق خطرآفرین غرق شدند اما تعداد مغروقان در رودخانه و کانال های این استان در مدت مشابه، به حدود ۱۰ نفر می رسد که باید مسؤلان ناظر بر رودخانه ها و کانال های آب استان گیلان دقت و نظارت و حساسیت بیشتری داشته باشند.
وی بیان نمود: برای کاهش مغروقان در رودخانه ها و کانال های آب هم ابتدا باید مناطق خطرآفرین رودخانه ها و کانال ها شناسایی شود و بعد از با استفاده از تابلوهای هشدار، فنس کشی مناطق پرخطر کانال ها و به صورت کل مسدود کردن این مناطق، اجازه شنا به مردم داده نشود تا شاهد کاهش مغروقان در رودخانه ها و کانال های آب در استان گیلان هم باشیم.
منبع:

1399/03/29
22:15:36
5.0 / 5
2440
تگهای خبر: آموزش , سفر , قدمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
ttma تور و گردشگری