در اجلاس میراث ناملموس یونسكو؛

عود و جشن مهرگان رد شدند

عود و جشن مهرگان رد شدند

تور و گردشگری: پرونده جشن مهرگان و هنر نواختن عود بعنوان یکی از پرونده های چند ملیتی میراث ناملموس یونسکو لحظاتی قبل ریفر شدند و برای جهانی بودن رای نیاوردند.



به گزارش تور و گردشگری به نقل از مهر، جشن مهرگان یکی از سه جشن مهم ایرانیان باستان (نوروز، مهرگان و سده) است که پس از نوروز مهم ترین آنها به شمار می رفت. این جشن هر ساله از ۱۶ تا ۲۱ مهر در ایران برگزار می شد. امروزه بااینکه در بین ایرانیها جشنی به شکوه قبل برگزار نمی گردد اما همیشه یکی از جشن هایی است که در بین ایرانیان مهم جلوه کرده است. به خصوص در بین پیروان دین زرتشت.
در واقع، در تقویم اوستایی، سال به دو فصل تابستان بزرگ و زمستان بزرگ تقسیم می شد؛ که نوروز جشن آغاز فصل تابستان بزرگ و شروع گرما و مهرگان، جشن آغاز زمستان بزرگ و شروع سرما، به شمار می رفته است. مهرگان به دو جشن مهرگان کوچک که در ۱۶ مهر برگزار می شد و متعلق به خواص بود و مهرگان بزرگ که در ۲۱ مهر که برای عوام بود تقسیم می شد.
قرار بود پرونده جشن مهرگان بعنوان یکی از پرونده های چند ملیتی در لیست میراث جهانی یونسکو با همکاری کشور تاجیکستان قرار گیرد اما در پانزدهمین اجلاس میراث ناملموس این ثبت انجام نشد و پرونده در حقیقت ریفر شد شاید این اتفاق برای سالهای آتی بیفتد.
پرونده عود نیز که قرار بود با همکاری کشور سوریه در لیست جهانی قرار گیرد در این اجلاس رأی نیاورد و برگشت داده شد. بربت (بربط) یا عود، سازی ایرانی از رده سازهای زهی زخمه ای است که در خاورمیانه و کشورهای عربی شمال آفریقا نیز رواج دارد. یکی از مباحث تاریخ موسیقی ایران در دوره اسلامی، جایگاه و اهمیت ساز عود است. این ساز با عنوان» بربت «در دوره ساسانی شکوفا شد و بعد از اسلام با عنوان عود در سرزمین های مختلف اشاعه یافت در موسیقی ایران نیز تا اواخر عصر صفوی دارای اعتبار بود.
پیش از این پرونده «مراسم زیارت کلیسای تادئوس» دومین پرونده معرفی شده ایران که به صورت مشترک با کشور ارمنستان تهیه شده و به یونسکو فرستاده شده بود به همراه هنر مینیاتور با همکاری کشورهای آذربایجان، ترکیه و ازبکستان در اجلاس کمیته بین الدول میراث فرهنگی ناملموس که امسال برای اولین بار به صورت مجازی در حال برگزاری است، در لیست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.
پانزدهمین اجلاس مجازی کمیته بین الدول میراث فرهنگی ناملموس دوشنبه ۲۴ آذر به میزبانی جامائیکا شروع به کار کرد و به مدت شش روز تا ۲۹ آذر (۱۴ تا ۱۹ دسامبر ۲۰۲۰) هر روز به صورت آنلاین از ساعت ۴ تا ۷ بعدازظهر انجام می شود.


منبع:

1399/09/29
22:40:05
5.0 / 5
1537
تگهای خبر: زمین , فرهنگ , مجازی , میراث
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
ttma تور و گردشگری