پیش گیری از فعالیت غیرمجاز در حریم درجه یك معبد چغازنبیل و جوبجی

پیش گیری از فعالیت غیرمجاز در حریم درجه یك معبد چغازنبیل و جوبجی

فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی کشور، اظهار داشت: از تخریب و فعالیت غیرمجاز در حریم درجه یک معبد چغازنبیل و محوطه تاریخی جوبجی توسط نیروهای یگان حفاظت میراث فرهنگی خوزستان جلوگیری شد.


به گزارش روز یکشنبه گروه فرهنگی ایرنا، به نقل از روابط عمومی یگان حفاظت میراث فرهنگی، سردار سرتیپ دوم امیر رحمت الهی با اشاره به جزئیات تخریب و فعالیت غیرمجاز در حریم درجه یک معبد چغازنبیل و محوطه تاریخی جوبجی، اضافه کرد: پیرو اخبار دریافتی از دوستداران میراث فرهنگی در خصوص فعالیت غیرمجاز و تخریب در حریم درجه یک معبد جهانی چغازنیل و محوطه تاریخی جوبجی شهرستان شوش، موضوع حفاظت از این دو اثر تاریخی در دستور کار مأموران یگان حفاظت میراث فرهنگی خوزستان قرار گرفت.
وی اضافه کرد: پس از احراز صحت خبر، بلافاصله نیروهای یگان حفاظت پایگاه شوش به محل مورد نظر مراجعه کردند و با ارائه اخطاریه و تذکرهای لازم درصدد جلوگیری از فعالیت غیرمجاز و تخریب در محوطه های مذکور برآمدند.
فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی کشور افزود: خوشبختانه با حضور بموقع مأموران یگان حفاظت میراث فرهنگی، از تخریب و فعالیت غیرمجاز در حریم درجه یک معبد چغازنبیل و محوطه تاریخی جوبجی جلوگیری به عمل آمد، اما در این میان متخلفان با ایجاد درگیری با مأموران از محل متواری شدند که البته موضوع تعقیب و دستگیری آنها در دستور کار یگان حفاظت میراث فرهنگی استان قرار دارد.

به گزارش تور و گردشگری به نقل از ایرنا، محوطه تاریخی جوبجی در رامهرمز در شرق خوزستان محوطه ای است که گنجینه معروفی از دل آن توسط باستان شناسان بیرون آمد؛ گنجینه طلایی و مفرغی حاکم ایلامی رامهرمز در روستایی به نام جوبجی در عملیات لوله کشی سازمان آب و برق خوزستان در تاریخ ۹ اردیبهشت ۸۶ کشف شد؛ این گنجینه متعلق به ۶۰۰ تا ۷۰۰ قبل از میلاد در تپه باستانی جوبجی تخمین زده شده است. کار کاوش و نجات بخشی در منطقه ای جوبجی از پاییز ۹۷ به همت پژوهشگاه میراث فرهنگی شروع شد که تیر پارینه چند تابوت در این منطقه کشف شد.
همچنین مدتی پیش عملیات ساخت یک کارخانه قند در حریم چغازنبیل خبرساز شد؛ میراث فرهنگی به استعلام انجام شده از طرف این کارخانه جواب منفی داد و مجوز جهاد کشاورزی برای راه اندازی باطل شد.
معبد زیگورات چغازنبیل که اولین اثر باستانی ثبت جهانی ایران در فاصله ۴۰ کیلومتری جنوب شرقی شوش و ۲۰ کیلومتری هفت تپه در شمال خوزستان واقع است. این سازه در سال ۱۹۷۹ میلادی در لیست میراث جهانی یونسکو جای گرفت. محوطه باستانی هفت تپه در بخش جنوب شرقی شهرستان شوش و در فاصله ۱۵ کیلومتری آن واقع شده است.
1399/10/07
19:47:31
5.0 / 5
1375
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری