ابلاغ ضوابط اختصاصی حفاظت از بافت تاریخی شهر ارومیه

ابلاغ ضوابط اختصاصی حفاظت از بافت تاریخی شهر ارومیه

مدیرکل دفتر حفظ و احیای بناها، بافت ها و محوطه های تاریخی از ابلاغ ضوابط اختصاصی حفاظت از بافت تاریخی شهر ارومیه در جهت حفظ هویت بافت تاریخی آگاهی داد.به گزارش روز پنجشنبه گروه فرهنگی ایرنا، سیدهادی احمدی روئینی در گفت و گو با خبرنگار میراث آریا روز چهارشنبه ۱۷ دی ماه ۹۹ اظهار داشت: این نخستین ابلاغ ضوابط یکپارچه بافت تاریخی بوده که توسط وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در جهت حفظ هویت این بافت انجام می شود، تا قبل از این برای تک تک پلاک های متقاضی اقدام عمرانی و طرح های تفصیلی در بافت تاریخی مصوب، استعلام گرفته می شد.

او اضافه کرد: ابلاغ ضوابط اختصاصی حفاظت از بافت تاریخی شهر ارومیه بمنظور ایجاد وحدت رویه در پاسخ استعلامات و ضوابط لازم الاجرا در تهیه طرح های تفصیلی در اختیار مدیریت شهری و نهادهای برنامه ریزی قرار می گیرد.

احمدی روئینی اشاره کرد: مطابق با مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری محدوده ۱۶۸ شهر تاریخی ابلاغ گردیده است که وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی موظف به تهیه ضوابط اختصاصی برای حفاظت از تک تک این محدوده هاست.

مدیرکل دفتر حفظ و احیای بناها، بافت ها و محوطه های تاریخی اضافه کرد: محدوده تاریخی در شهرهای بزرگ معمولا درصد کمی از این شهرها را شامل می شود و ابلاغ این ضوابط ضامن حفظ هویت، سبک معماری، شهرسازی و میراث ملموس و ناملموس این محدوده هاست.

او بیان کرد: این ضوابط به منزله ممنوعیت ساخت و ساز یا تغییر کاربری ها نیست و باتوجه به استعداد شهری هر منطقه ضوابط کلی را ارائه می دهد. در گام بعدی وزارت راه و شهرسازی و شهرداری ها باتوجه به این ضوابط نسبت به تهیه طرح تفصیلی ویژه این محدوده ها اقدام می کنند. تغییر مدیریت ها و تفاوت سلیقه ها سبب شده بود در خیلی از موارد ضمن خدشه دار شدن هویت بافت های تاریخی، سردرگمی میان مردم و مدیران شهری به وجود آید.

احمدی روئینی در آخر از ابلاغ ضوابط اختصاصی حفاظت از محدوده های تاریخی پنج شهر دیگر تا آخر سال آگاهی داد.

به گزارش تور و گردشگری به نقل از ایرنا، «طرح پشتیبانی از مرمت و احیای بافت های تاریخی – فرهنگی و توانمندسازی مالکان و بهره برداران بناهای تاریخی- فرهنگی» نخست در سال سوم دوره نهم مجلس، یعنی آذرماه ۹۳ عنوان شد، اما با استناد به اصل یکصد و بیست و سوم (۱۲۳) قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، در شهریور ماه سال ۹۶ در مجلس شورای اسلامی و طرح مجدد این موضوع، بعد از بررسی در کمیسیون های تخصصی، به تصویب رسید.


1399/10/19
12:54:23
0.0 / 5
1323
تگهای خبر: تاریخی , تخصص , فرهنگ , گردشگری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
ttma تور و گردشگری